urządzenia do inwigilacji kamera ukryta

Urządzenia do inwigilacji – nasz przegląd

W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić urządzenia do inwigilacji z różnych kategorii. W zależności od użytych technologii urządzenia do inwigilacji można podzielić na kilka typów. Głównym podziałem będzie ten, na urządzenia wysyłające i zapisujące na swojej pamięci, oraz podział na urządzenia zasilane autonomicznie i takie, które muszą być zasilane sieciowo. Zacznijmy jednak od tego, w jaki sposób informacje są zbierane i wysyłane.

Systemy radiowe

Pluskwy radiowe to najprostsze rozwiązanie inwigilacyjne dostępne na rynku. Klasyczne podsłuchy są tanie i skuteczne. Dla przykładu cena podsłuchu radiowego 5E(R)R6/CR nie przekracza 50 zł, a średnia cena za tego typu urządzenia to 200-300 zł. Dosyć dużą wadą w pracy operacyjnej jest konieczność znajdowania się w niewielkiej odległości od nadajnika. Jednak niektóre z urządzeń są w stanie wysyłać dźwięk na odległość do 1500 m. Pluskwy radiowe mają również ogromną zaletę – anonimowość. Co to znaczy? Zdemaskowany podsłuch nie zostanie powiązany z właścicielem nawet przez odpowiednie służby.

Systemy  GSM

Technologia GSM, którą większość osób kojarzy z telefonią komórkową, jest też wykorzystywana przez profesjonalistów do inwigilacji. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Miniaturowe podsłuchy GSM często korzystają z funkcji VOX czyli aktywacji urządzenia głosem. Taka opcja pozwala ograniczyć zużycie energii, co jest szczególnie istotne gdy pozostawiamy podsłuch na dłużej niż kilka dni, a pomieszczenie, w którym zostawiamy podsłuch, często jest puste. Funkcja VOX pozwala nam uniknąć niepotrzebnego nagrywania godzin ciszy. Co więcej ogromnym plusem technologii GSM jest możliwość podsłuchiwania z każdego miejsca na świecie.

Podsłuchiwanie zdalne

Czy możliwe jest podsłuchiwanie z odległości albo zbierając drgania z szyby? Takie rozwiązania często przypominają sprzęty prezentowane na dużym ekranie i ciężko uwierzyć, że istnieją naprawdę. A jednak – istnieją, choć ich działania pozostawiają sporo do życzenia. Paraboliczny mikrofon kierunkowy umożliwia podsłuchiwanie z odległości do 500 m. Jednak nie dość, że warunki muszą być idealne – brak wiatru, brak hałasu na zewnątrz, to do jego wykorzystania musimy użyć olbrzymiej czaszy, co zdecydowanie utrudnia pozostanie niezauważonym. Ceny tego typu urządzeń zaczynają się od kilku tysięcy złotych. Mikrofon laserowy skierowany na szybę pozwala na podsłuchiwanie osób znajdujących się w pomieszczeniu. W tym przypadku ograniczenia są podobne, a zabezpieczenie się przed takim podsłuchem nie jest trudne. Wystarczy uchylić okno, włączyć muzykę lub wykorzystać zagłuszacz akustyczny DRUID. Jest to spora wada biorąc pod uwagę wysokie ceny tego typu urządzeń.

Podsłuchiwanie przez ścianę

Drganie ścian czy podłóg również może zostać wykorzystane do podsłuchiwania. Im gęstszy materiał tym lepiej przewodzi drgania, jednak grubość ściany nie powinna przekraczać pół metra. Takie urządzenie inwigilujące powinniśmy umieścić na powierzchni przystającej do podsłuchiwanego pomieszczenia. Nie polecamy jednak umieszczać urządzenia na suficie, gdyż chodzące po podłodze osoby mogą zagłuszyć zbierany dźwięk. Co więcej, w nowocześniejszych budynkach do posłuchu możemy wykorzystać również rury CO oraz inne instalacje. Brzmi ciekawie, jednak jest to sprzęt z wyższej półki cenowej. Dla przykładu membranowy podsłuch przez ścianę F555 kosztuje 2300 zł.

Telefon na podsłuchu

Podsłuch telefonów komórkowych to bardzo złożony temat. Aby podsłuchiwać rozmowy prowadzone przez dany telefon komórkowy musimy dokonać modyfikacji oprogramowania w urządzeniu. Oprogramowanie Spyphone musi zostać dobrane do modelu telefonu, więc przed zakupem dobrze jest skonsultować się ze specjalistą. Osoba posiadająca szpiegujący telefon, nie jest w stanie zorientować się, że jest obserwowana. Poza maksymalną dyskrecją, ogromną zaletą tego rozwiązania jest jego wszechstronność. Spyphone umożliwia nam dostęp do smsów, maili, lokalizacji, a nawet aparatu. Ale co więcej komórka zmienia się w przenośny podsłuch, który podsłuchiwany stale nosi przy sobie i do tego samodzielnie go ładuje.

Dyktafon do zadań specjalnych

Wiele osób nie postrzega dyktafonu jako szczególnie szpiegowskiego sprzętu. A mimo to, takie urządzenia są jednym z najczęściej polecanych przez nas rozwiązań do inwigilacji. Dlaczego? Mają długi czas pracy, wiele z nich jest wyposażonych w funkcje aktywacji głosem, a przede wszystkim są bardzo trudne do wykrycia nawet bardzo profesjonalnym sprzętem. Dyktafony nie wysyłają żadnego sygnału, a te bardziej zaawansowane takie jak dyktafon Katana, które to robią, wysyłają pliki rzutami po sieci Wi-fi, co sprawia, że sygnał jest nadal bardzo trudny do wykrycia. Szczególnie trudny do wykrycia jest dyktafon ukryty w sprzęcie elektronicznym. Zamaskowany w ten sposób może zostać wykryty dopiero przy wykrywaniu manualnym, czyli mówiąc wprost – dopiero przy rozmontowywaniu sprzętu.

Urządzenia do inwigilacji to też szpiegowskie kamery

Szpiegowskie kamery różnią się od siebie pod wieloma względami. Mają różny czas pracy, jakość obrazu, kąt obiektywu oraz cenę. Ważną kwestią jest to, czy niezbędny będzie zdalny dostęp do nagranego materiału. Jeśli tak, musimy dokonać wyboru technologii w jakiej ma działać kamerka. Technologia radiowa, GSM, Wi-fi albo zwyczajnie „po kablu”. A może wystarczy, że urządzenie nagra obraz na wbudowaną pamięć? Ponadto, należy również ustalić sposób w jaki chcemy zakamuflować kamerę. Możemy zakupić kamerę z gotowym kamuflażem taką jak np. kamera w zasilaczu sieciowym (swoją drogą świetne rozwiązanie kwestii zasilania kamery) albo kupić moduł ukrytej kamery „DIY”, który w odpowiedni sposób ukryjemy w przestrzeni. Jest wiele kryteriów, które warunkuje dobór kamery. Jednak aby dokonać odpowiedniego wyboru, jak zawsze polecamy rozmowę ze specjalistą.

Wszystkie przedstawione w artykule urządzenia są najczęściej stosowane w inwigilacji elektronicznej. Wybór rozwiązania zależy od zastosowania, ograniczeń, możliwości dostępu do przestrzeni lub urządzeń elektronicznych, ale przede wszystkim od budżetu.  

Jeśli zastanawiasz się jakie urządzenia do inwigilacji będą najlepsze dla Ciebie i Twoich potrzeb, to zapraszamy już teraz do kontaktu z naszymi Specjalistami.

Tagi: .

Komentarzy: 4

  1. uniwersalny radiowy podsłuch – stary ale jary, za dzieciaka miałem od taty sprowadzony, ile przy tym było zabawy, teraz szukam już do rpacy, nico mniej zabawne, być może skończy się na dyktafonie, ten Katana jest całkiem w porządku albo najzwyczajniejszy w urządzeniu elektronicznym. Potrzebowałbym też porady, standardowo do 16 Wasi konsultaci są pod telefonem?

  2. Jaka kamerę polecacie do monitoringu z ukrycia w magazynie. Magazyn, w którym naprawdę trudno ukryć jakieś urządzenia do inwigilacji nazwijmy to. Nie wiem czy nie byłby tutaj dobry zegar ścienny z kamerką, tyle tego macie, jak spojrzałem, naprawdę cieżki wybor.

    • Jest wiele zmiennych, które należy uwzględnić przy wyborze sprzętu. Może zdarzyć się tak, że idealnego rozwiązania po prostu nie ma – w takiej sytuacji należy wybrać opcję najbardziej spełniającą oczekiwania.
      Należy odpowiedzieć sobie jak długo ma nagrywać? Czy nagrania mają być dostępne on-line? jaki kąt widzenia powinien mieć obiektyw? Na koniec zostają jeszcze nawyki osób przebywających w monitorowanych pomieszczeniach – ten czynnik również należy uwzględnić przy wyborze kamery.

  3. też mam pytanie – czego użyć żeby móc szpiegować czyjś komputer? Czy da się np. szpiegować co ktoś z niego pisze (np. na róznych portalach)?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *