Ustawa inwigilacyjna

Ustawa Inwigilacyjna – co będą mogły służby w Polsce?

Niedawno (15.01.2015) sejm przyjął kontrowersyjną nowelizację ustaw o Policji i innych Służbach, nazywaną „Ustawą Inwigilacyjną„. W nowelizacji najbardziej kontrowersyjne zapisy to te dotyczące dostępu do danych internetowych – kontrowersje dotyczą dostępu do informacji o każdorazowym korzystaniu z usług, internetowych. Zdaniem wielu organizacji pozarządowych jest to bardzo duże zagrożenie dla swobód obywatelskich i wolności – zdanie to podzielają również posłowie PO.

Ustawa Inwigilacyjna – nowe uprawnienia dla służb specjalnych w Polsce

Po podpisaniu nowelizacji Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami organizacji krytykujących zapis z powodu ” zbyt szerokich uprawnień dla służb”. 6. lutego szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska poinformowała, że prezydent złożył deklarację, o gotowości do dialogu z organizacjami o … kolejnej „naprawczej” nowelizacji. – Była to reakcja między innymi na protest przed Pałacem Prezydenckim zorganizowanym przez Amnesty International i fundację Panoptykon.

Kontrola operacyjna i dane informacyjne

„Ustawa inwigilacyjna” daje możliwość służbom korzystania z kontroli operacyjnej (przeglądanie korespondencji i przesyłek, zakładanie monitoringu i podsłuchów) oraz danych telekomunikacyjnych (numery telefonów, bilingi, adresy IP, wpisywane adresy www, e-mail) w każdej chwili niezależnie od tego, jakiego „kalibru” jest przestępstwo, wobec którego prowadzone są czynności. Do tej pory policja i inne służby występowały pisemnie do firm, o dostęp do tych informacji i wykorzystywały je w prowadzonych postępowaniach, lecz nowa ustawa pozwala im również na użycie tych środków w innym celu: wykrywania przestępstw, zapobiegania przestępstwom, ratowania zdrowia lub życia ludzkiego lub wspierania poszukiwań. Brzmi świetnie i wydawałoby się, że to dobre zmiany i będą miały pozytywny wpływ na bezpieczeństwo obywateli zwłaszcza w dobie terroryzmu i cyber-przestępczości. Jednakże czy warto rezygnować z wolności w imię totalnej kontroli państwa?

Nowelizacja ustawy otwiera bardzo szerokie, niemalże nieograniczone i niekontrolowane możliwość pobierania danych, przez co internet może stać się miejscem totalnej inwigilacji. Pozostaje nadzieja, że nadużycia nie będą miały miejsca, a nowe możliwości nie będą wykorzystywane, np. do walki politycznej, czy też śledzenia uczciwych obywateli oraz ich kontaktów w sieci.

Ustawa inwigilacyjna obszernie została opisana na stronie Gazeta Prawna, link poniżej:
//prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/921582,co-moga-sluzby-specjalne-ustawa-inwigilacyjna-ustawa-o-policji.html

Tagi: , , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Identyfikacja w internecie - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *