Kamery inspekcyjne i endoskopowe znane są głównie z medycyny. Ich działanie pozwoliło rozwinąć tę dziedzinę i postawić diagnozę wielu lekarzom. Ułatwiają również życie w wielu innych sektorach. Dzięki nim mocno rozwinęła się nauka. Sprawdzają się zarówno w pracy jak i w domu. Wideoendoskopy – do czego możemy ich użyć?
Na rynku dostępne są zarówno wideoendoskopy do użytku prywatnego jak i firmowego. Ich ceny i możliwości różnią się w zależności od zastosowania. Czym tak naprawdę są te kamery i na co pozwalają?
Czym są wideoendoskopy?
Definicja tego niezwykle przydatnego przedmiotu jest bardzo prosta. Wideoendoskopy to kamery, które umieszczone są na zakończeniu bardzo giętkiego i stosunkowo długiego przewodu. Urządzenie przekazujące obraz ma niewielkie rozmiary. Cała konstrukcja umożliwia rejestrowanie wideo z wąskich przewodów, szczelin, niedostępnych zakamarków itp.
Widok złapany przez kamerę przekazywany jest do rejestratora z wyświetlaczem. Dzięki temu obserwujący może na żywo sprawdzać, co dzieje się w wybranym przez niego miejscu. Niektóre wideoendoskopy mają funkcję, która pozwala na skierowanie kamery do odpowiedniego otworu (np. przy rozwidleniu).
Wideoendoskopy sprawdzają się oczywiście głównie w medycynie. Ich budowa pozwala na wprowadzenie kamery do ciała człowieka i wizualne, gruntowne sprawdzenie stanu zdrowia. Lekarze badają w ten sposób układ oddechowy, pokarmowy czy badania krtani. To jednak nie jedyne przeznaczenie tego urządzenia.
Gdzie sprawdzają się wideoendoskopy?
Na początku podzielmy zastosowania na domowe i firmowe. Zanim omówimy te prywatne, sprawdźmy w jakich dziedzinach wideoendoskopy przydadzą się w działaniach komercyjnych. Możliwości jest naprawdę sporo.
Wideoendoskopy wykorzystywane są często przez wyspecjalizowane warsztaty samochodowe. Dzięki nim mechanik może sprawdzić trudno dostępne miejsca. W motoryzacji elastyczne kamery pokażą nam stan tłoków, dysz wtryskowych, turbin, połączeń spawanych, ale też układów hydraulicznych, wydechowych czy całych silników.
Mechanika to oczywiście nie tylko samochody osobowe. Wideoendoskopy wykorzystywane są przez specjalistów w dziedzinie lotnictwa (np. kontrola stanu technicznego silników) i przy urządzeniach przemysłowych (hydraulika, pneumatyka).
Gdzie jeszcze swoje zadanie spełni taki sprzęt? Jest niezbędny w branży górniczej, gdzie niekiedy dostęp do złóż jest ograniczony i trzeba ocenić zasoby. Świetnie wykona pracę na budowach, oceniając np. stan spawów czy starych stropów. Fachowcy związani z branżą wodno-kanalizacyjną też docenią jego pracę, gdyż pomoże im w ocenie stanu rur i pozostałej hydrauliki, bez potrzeby rozbierania newralgicznych miejsc.
Na koniec wspomnijmy jeszcze o ratownikach. Ci często mają problem z dotarciem do osób zasypanych czy przygniecionych. Wideoendoskopy to urządzenia, które mogą pomóc w szybkim dotarciu do poszkodowanych, przez potwierdzenie miejsca ich pobytu.
Wszystkie funkcje wymienione wyżej wymagają pracy zaawansowanego wideoendoskopu, który umożliwia nagrywanie w wielu kierunkach, ma bardzo długi przewód i odporną na czynniki zewnętrzne obudowę. Istotna jest również jakość obrazu, który przekazywany jest na monitor LCD. Wszystkie te parametry spełnia wideoendoskop VEP1 fi 4/1,5 m. Jego zaletą jest również solidna walizka do transportu.
Pomogą również w domu!
Praktyczne zastosowanie wideoendoskopów znajdziesz też w domu. Dzięki niemu sam będziesz mógł zdiagnozować niektóre problemy swojego samochodu. Zorientujesz się również, która rura w toalecie jest zapchana. Wideoendoskop pomoże w odszukaniu zabawki dziecka, czy sprawdzeniu kratek wentylacyjnych.
Pamiętaj, że do powyższych nie potrzebujesz koniecznie wideoendoskopów o zaawansowanych parametrach. Wystarczą ci amatorskie urządzenia. Przy ich wyborze kieruj się porządnym wykonaniem, oferowanym serwisowaniu oraz długiej gwarancji jakości.