Bezpieczny mail Tutanota

Wybierz bezpieczny e-mail

Odkąd weszła w życie przyjęta przez sejm ustawa nazywana „inwigilacyją”, wiele osób zaczęło się zastanawiać, jak można bezpiecznie wymieniać informacje? Jaki jest bezpieczny e-mail? Od dawna wiadomo, że taki obrót rzeczy nie dotyczy tylko Polski, ale również całej Unii Europejskiej i USA. Politycy, pod hasłem „Podnoszenia bezpieczeństwa obywatela” w coraz większym stopniu doprowadzają do wszechobecnej inwigilacji. Od razu na myśl przychodzi mi dzieło Orvell’a, które jeszcze parę lat temu uznałbym za ostrzeżenie to teraz zaczyna nabierać sensu jako przepowiednia.  Od dawna wiadomo, że Google i jego popularny gmail jest monitorowany i tak naprawdę nie wiadomo kto ma dostęp do przejętych informacji oraz gdzie i jak długo są one przechowywane.

Tutanota znaczy bezpieczna notatka czyli bezpieczny e-mail

Na szczęście są ludzie, którzy walczą o możliwość zachowania prywatności i traktują ten problem bardzo poważnie. Mowa o zespole niemieckich programistów i ich projekcie Tutanota.

Nazwa platformy pocztowej Tutanota pochodzi od łacińskich słów tuta nota co znaczy „bezpieczna notatka”. Hanna, Meike, Arne, Bernd i Matthias razem walczą o „wolność i prywatność” umożliwiając wszystkim bezpłatne korzystanie z ich maila. Co takiego wyróznia Tutanota spośród innych skrzynek? Po pierwsze wiadomości są szyfrowane. I to nie byle jak! Do szyfrowania wykorzystywane są symetryczne i asymetryczne algorytmy RSA 2048 bit i AES 128 bit. (Podobno ktoś, gdzieś pisał, że komuś, gdzieś udało się złamać te szyfry.) 😉

Po drugie wiadomość wraz załącznikami jest szyfrowana już na urządzeniu, z którego jest wysyłana i deszyfrowana dopiero na urządzeniu, które tę wiadomość odbiera. Co ciekawe, jeżeli adresat nie korzysta z usług Tutanota, to na jego pocztę przychodzi link z prośbą, o podanie hasła i dopiero po jego podaniu wiadomość zostaje rozkodowana i nadaje się do odczytania. Po trzecie cała usługa jest kompletnie darmowa, a twórcy żyją z dobrowolnego wsparcia ze strony użytkowników. Po czwarte Tutanota nie zbiera informacji o IP użytkowników co znacząco podnosi poziom prywatności.

logowanie tutanota

Jedynym elementem układanki, który może budzić wątpliwości, jest brak możliwości przypomnienia hasła. Tutanota nie zapisuje nigdzie haseł, ani żadnych innych danych więc trzeba być uważnym przy ustawianiu hasła do logowania do serwisu, gdyż po jego utracie, utracić można nieodwracalnie dostęp do swojej skrzynki mailowej i do zapisanych na niej treści. Osobiście uważam tę skrzynkę za najlepszą usługę tego typu w internecie i używam jej od momentu kiedy ujrzała światło dzienne. Jest to naprawdę bezpieczny e-mail.

Główne zalety tutanota.de

  • Dane użytkownika są szyfrowane od razu po zalogowaniu.
  • Korzystanie z serwisu jest całkowicie anonimowe.
  • Skrzynka jest bezpłatna.
  • Załączniki w wiadomościach mogą ważyć 25 MB.
  • Wiadomości są szyfrowane niezależnie czy wysyłamy je na Tutanota lub zewnętrzne maile.
  • Wspiera Wiele języków, w tym polski.
  • Szybka reakcja Tutanota na zmiany w polityce prywatności technologii powiązanych.
  • Wsparcie dla Androida, iOS, Blackberry, PC.

Bądź czujny! Bezpieczny e-mail to podstawa!

Należy jednak pamiętać, że bezpieczeństwo informacji, to nie tylko skrzynka pocztowa, to również bezpieczne narzędzie, z którego wiadomości są wysyłane. Na rynku są urządzenia i programy takie jak AlfaLog, które uzyskują dostęp do treści niezależnie czy wiadomość będzie szyfrowana czy też nie. Ale to już temat na inny artykuł. Dla ciekawskich link programowy szpieg komputera Spylogger Alfalog Pro.

Zainteresowani tematem? Chcecie mieć superbezpieczną skrzynkę mailową? Poniżej zamieszczam link do serwisu Tutanota gdzie każdy z Was drodzy czytelnicy może założyć email. https://tutanota.com/
Bezpieczny e-mail

 

Tagi: , , , , , , , , .

Komentarzy: 8

  1. bardzo fajny sposób na bezpieczny e-mail, szkoda, że tylko 25 mb w załącznikach, ale do pewnych rzeczy przyda się idealnie. Grunt, że szyfrowanie odbywa się nie gdzieś po drodzeDobrze że trafiłem na ten wpis, akurat szukałem czegoś w tym stylu. No i na androidzie można przesyłać , no fajnie, Niemcy się postarali ?

  2. zabezpieczenie maila to w dzieiejszych czasach podstawa, że sobie przypomnę niedawnego bywalca w Polsce Trumpa i jego rywalkę Clinton. Fajne to Tutanota, tym bardziej, że jest darmowe. Z czasem takie rzeczy będą tylko i wyłącznie płatne.

  3. Brak info o IP bardzo podnosi moją ocenę tej platformy. Wtedy bezpieczny e-mail to już prawie pewność jeśli dodamy te algorytmy, gdzieś już o nich słyszałem i tam też pisano, że są prawie nie do przejścia. Ciekawe, ile trzeba siedzieć w tym,jak wiele lat, żeby pokonać to „prawie”.

  4. zacząłem korzystać z tego rozwiązania kiedy zrozumiałem, ile afer z emailami w tle co chwile wybucha w TV. to jakiś obłęd. Wolę dmuchać na zimne. Bezpieczna poczta to bezpieczny ja

  5. Czytam sobie, super sprawa! Tylko że nie dla mnie… bo platforma haseł nie zapisuje, a ja sam też nie jestem w stanie zapamiętać niczego, ani pinów ani haseł..ledwo pamiętam imię mojej dziewczyny xD bez podpowiedzi przeglądarki nie zalogował bym się nigdzie, więc no niestety moje maile będą uciechą inwigilatorów.. 😀

  6. szkoda, że już wcześniej nie wymyślono czegoś takiego, bezpieczny mail to teraz podstawa, nie trzeba się bać o szyfrowanie wiadomości na wewnętrznej czy zewnętrznej patformie. Na pewno skorzystam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *