Wykrywacze kamer czyli jak wykryć kamery zamaskowane w domu i biurze?

Rola wykrywaczy kamer w dobie wszechobecnych podsłuchów i łatwego dostępu do urządzeń szpiegowskich jest ogromna. Dzięki tego rodzaju sprzętom, możesz zabezpieczyć się na wypadek działań nieuczciwej konkurencji, szukających na Ciebie „haków” wspólników, albo współmałżonka podczas rozwodu. Jak wykorzystać potencjał generowany przez wykrywacz kamer? Podpowiadamy!

Poza wskazaniem zasad funkcjonowania wykrywaczy kamer, pokażemy Ci również gdzie i jakie urządzenia szpiegowskie możesz mieć w domu czy firmie, a także w jaki sposób powinieneś zachować się, gdy znajdziesz kamerę lub podsłuch.

Gdzie i jakie urządzenia szpiegowskie możesz mieć w swoim otoczeniu?

Kamery czy podsłuchy możesz mieć zainstalowane wszędzie. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają ukryć sprzęt szpiegowski w każdym pomieszczeniu w domu (niezależnie czy jest to salon, sypialnia czy kuchnia), a także w firmie (zamaskują się w magazynie, na hali produkcyjnej, w Twoim gabinecie czy biurze pracowników).

Sprzęty te mogą przypominać często przedmioty codziennego użytku. Do złudzenia podobne są do listew zasilających, zegarów, a nawet routerów internetowych. Inny rodzaj urządzeń szpiegowskich to bardzo niewielkie, praktycznie niewidoczne gołym okiem mikro kamery czy pluskwy. Te mogą chować się za szafą, pod biurkiem, na żyrandolu – w każdym, nawet bardzo nieoczywistym miejscu.

Rodzaj instalowanego sprzętu zależy od motywacji osoby, która ją montuje, a także możliwości dotarcia do pomieszczenia, w którym przebywasz. Jeżeli zleceniodawca chce „na żywo” kontrolować to, co dzieje się w Twoim otoczeniu lub nie będzie mieć ponownej możliwości wejścia do pomieszczenia, to najpewniej masz sprzęt radiowy, z modułem Wi-Fi lub GSM. Z kolei w przypadku, gdy chodzi o nagranie konkretnej rozmowy czy określonego czasu, a przy tym zleceniodawca może zabrać urządzenie po wykonaniu zadania, blisko Ciebie może pracować np. dyktafon czy kamera ukryta w przedmiocie biurowym (długopisie, notesie czy pendrive).

Wykrywacz kamer

Podsłuchy w listwie zasilającej są dość często spotykane. Wykrywacz kamer i podsłuchów pozwoli je wykryć (fot. pixabay.com: Jak wykryć podsłuch i kamerę)

Jak działa wykrywacz kamer i podsłuchów i jakim sprzętem warto przeskanować mieszkanie?

Jeżeli zachowasz jednak ostrożność i będzie regularnie stosował wykrywacz kamer, to możesz znacznie zminimalizować ryzyko inwigilacji. Oczywiście, nie jesteś w stanie całkowicie wyeliminować możliwości podsłuchania czy nagrania. Utrudnisz jednak działanie osobom, którym zależy na materiałach rejestrowanych z ukrycia.

W jaki sposób działa wykrywacz kamer i podsłuchów? Po pierwsze, umieść sprzęt w miejscu, w którym podejrzewasz obecność urządzeń inwigilacyjnych. Zacznie on je dokładnie skanować, przeczesując zakres określonych częstotliwości. Wizjer wykrywacza będzie kontrolował z kolei, czy nigdzie nie odbija się emitowane przez niego światło, co może świadczyć o obecności obiektywów ukrytych kamer. Wykrywacz kamer z wbudowanym czujnikiem pól magnetycznych, może odnaleźć z kolei aktywne urządznia radiowe oraz pracujące na bazie modułu GSM, zamontowane np. za pomocą magnesów neodymowych.

Jakie wykrywacze polecamy?

Przykładem interesującego sprzętu jest detektor podsłuchów, lokalizatorów i kamer N-018. Skutecznie wykrywa on podsłuchy, aktywne telefony komórkowe, lokalizatory, urządzenia Bluetooth i WiFi. To skuteczny wykrywacz kamer przewodowych i bezprzewodowych. Ma szeroki zakres skanowanych częstotliwości (do 8000Mhz) i czas pracy na jednym ładowaniu baterii osiągający nawet 5 godzin. Posiada zintegrowany wykrywacz optyki oraz wspomniany system detekcji pól magnetycznych.

Wykrywacz kamer

Wykrywacz kamer N-018 (fot. materiały własne)

Interesującym sprzętem do domu czy biura będzie też wykrywacz kamer i podsłuchów RD30 LAWMATE z funkcją detekcji transmisji RF. Wykryje on praktycznie każdy rodzaj urządzeń przewodowych czy bezprzewodowych. Wskaże nadajniki RF czy GSM (co ułatwi sprawdzenie pomieszczenia np. pod kątem przemycania aktywnych telefonów komórkowych). Skutecznie wskaże też położenie przewodów pod napięciem czy innych nadajników cyfrowych i analogowych. Jego ogromną zaletą jest zasięg wykrywania (do nawet 20 metrów).

RD30 LAWMATE to wszechstronne urządzenie (fot. materiały własne)

Profesjonalnym sprzętem, o bardzo dużych możliwościach jest także WEGA-I. Jego zasięg wykrywania to aż 30 metrów, działa do 8 godzin na jednym ładowaniu baterii i skutecznie wykrywa ukryte kamery (przewodowe i bezprzewodowe), niezależnie od tego czy są włączone czy nie. Zaletą WEGA-I jest bardzo prosta obsługa, z którą poradzą sobie nawet osoby o małej zdolności technicznej.

WEGA-I jest mały, poręczny i prosty w obsłudze (fot. materiały własne)

Powyższe wykrywacze błyskawicznie zaalarmują Cię, jeżeli trafią na sygnał działania lub obecności niepokojącego sprzętu. Będą emitować alarm dźwiękowy i wizualny. Jeżeli sprzęt do wykrywania zacznie działać, niezwłocznie skontroluj, czy sprzęt który wskazał rzeczywiście może służyć do inwigilacji.

Co powinieneś zrobić, gdy okaże się, że masz zainstalowany podsłuch lub ukrytą kamerę?

W przypadku, gdy znajdziesz w swoim otoczeniu urządzenia szpiegowskie, poinformuj o tym organy ścigania. Skorzystaj też z profesjonalnej usługi wykrywania podsłuchów (świadczonej przez naszych specjalistów), aby wykluczyć obecność ukrytych kamer czy dyktafonów w innych miejscach. W ten sposób zapewnisz sobie ochronę i bezpieczeństwo.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *