wykrywanie czy zagluszanie

Wykrywanie czy zagłuszanie? Jaki zestaw wybrać do walki z podsłuchami

W ostatnim czasie w mediach często pojawiają się informacje o nowych aferach podsłuchowych – nagrania w restauracji „Sowa i przyjaciele”, nagrania z rozmowy w KNF, nagrania Kaczyńskiego. Jak do tego dochodzi i czy tak trudno jest zabezpieczyć się przed nagrywaniem, że nawet politycy nie mogą się czuć bezpieczni? Czy problem dotyczy tylko „ludzi na świeczniku” i wielkich organizacji, a może też zwykłych ludzi i małych biznesów? Urządzenia do nagrywania są tak małe, że dyktafon czy pluskwę można ukryć praktycznie we wszystkim, dodatkowo ceny podsłuchów, które można skutecznie wykorzystać, zaczynają się od 50 zł, dlatego coraz częściej zwykli obywatele chwytają za podsłuchy, uważając, że jest to skuteczne rozwiązanie ich problemu. Podsłuchy wykorzystywane są zarówno, jeżeli chodzi o wielkie przetargi, udowodnienie zdrady, podczas kłótni z sąsiadem, wizyty u prawnika, notariusza, jak też chcąc sprawdzić nianię, nagrać pijanego teścia itd. No więc, jak nie dać się nagrać? Jak zabezpieczyć salę konferencyjną czy pokój narad? Wykrywanie czy zagłuszanie? – O tym w dalszej części artykułu.

Trochę o tym, jak się podsłuchuje

Podsłuchiwać można na wiele sposobów, używając podsłuchów analogowych, cyfrowych, z transmisją na VHF/UHF, GSM,3G,4G, Wifi lub Bluetooth. Mogą to być też różnego rodzaju rejestratory dźwięku, zapisujące na wbudowanej pamięci czy nawet taśmie magnetofonowej. Można również stosować urządzenia, które nie są umieszczone bezpośrednio w podsłuchiwanym pomieszczeniu np. mikrofony kierunkowe i podsłuchy przez okno, ścianę, strop, podłogę. Każde z tych urządzeń wykrywa się inaczej i inne metody stosuje, by uniemożliwić im zbieranie informacji.

Wykrywanie czy zagłuszanie, czyli jak się chronić przed podsłuchiwaniem?

Wszystkie urządzenia podsłuchowe łączy jedna wspólna cecha – wszystkie posiadają mikrofon. To właśnie ten element w dużym stopniu wpływa na skuteczność zastosowanego podsłuchu. Zakłócenie pracy mikrofonu skutkuje zneutralizowaniem każdego rodzaju podsłuchu. Nie trzeba zakłócać fal radiowych w nadajnikach, czy blokować telefonów komórkowych, wystarczy uniemożliwić im zebranie dźwięku „paraliżując” pracę mikrofonu. Dlaczego mikrofon, a nie popularne Jammery RF? Otóż problemów z zagłuszaczami sygnałów radiowych jest sporo, najważniejszy z nich jest taki, że urządzenia te są całkowicie nieskuteczne przeciwko podsłuchom nagrywającym i telefonom z funkcją dyktafonu lub z oprogramowaniem szpiegowskim – telefon pozbawiony zasięgu nagra na własnej pamięci rozmowę, po czym wyśle ją w chwili, gdy „wyjdzie” z zasięgu zagłuszania. Innym problemem jest to, że urządzenia te generują sygnały na częstotliwościach zarezerwowanych dla operatorów GSM, przez co z miejsca naruszają polskie przepisy. Ostatnim „zarzutem” wobec Jammerów jest nierówne obłożenie sygnałem wszystkich zagłuszanych pasm, przez co nigdy nie mamy pewności, czy dany sprzęt, na danym paśmie, w danej odległości jest zagłuszony czy też nie.

Skupmy się na blokowaniu pracy mikrofonów. W teorii brzmi łatwo, w filmach z Hollywood’u jest jeszcze łatwiej, a jak jest naprawdę? W realnym życiu nie jest tak kolorowo, trzeba bardzo starannie podejść do zagadnienia i rozplanować działania, by nie „położyć” całej akcji na jakimś złym założeniu. Do blokowania pracy mikrofonów można użyć kilku rodzajów urządzeń, a każde z nich sprawdzi się w innej sytuacji. Dla przykładu zagłuszaczem wibroakustycznym nie zabezpieczamy pomieszczenia przed podsłuchami umieszczonymi wewnątrz pomieszczenia, zagłuszaczy ultradźwiękowych nie ustawiamy w jednej linii, a generatory akustyczne w paśmie słyszalnym wykorzystujemy tylko wtedy, gdy rozmówca wie o zagłuszaniu i on również ma być zabezpieczony przed nagraniem.

Tanie zagłuszanie – czy jest możliwe i czy ma to sens?

Niestety nie ma co oszczędzać na zagłuszaczach. Zakup mniejszej liczby generatorów niż to było zalecone przez specjalistów, może skutkować całkowitą nieskutecznością zabezpieczeń w wybranych przypadkach.

Najwyższy poziom bezpieczeństwa osiągniemy, gdy zabezpieczeniu podlega pomieszczenie, którym w pełni dysponujemy, mamy do niego nieograniczony dostęp, wiedzę na temat przeprowadzonych remontów, planów budynku, użytkowania sąsiednich pomieszczeń, a to wszystko po kontroli antypodsłuchowej i wyposażeniu pomieszczenia w systemy zakłócające pracę mikrofonów w liczbie i rozmieszczeniu zalecanym przez specjalistów. Zadanie staje się znacznie trudniejsze, gdy chodzi o miejsce poza naszą całkowitą kontrolą np. zewnętrzna sala konferencyjna, obce biuro, restauracja, pokój hotelowy itp.

Wykrywanie podsłuchów

Jednym z działań dających bardzo dobre efekty, jest przeprowadzenie profesjonalnej kontroli antypodsłuchowej, poprzedzonej szczegółowym wywiadem oraz późniejsze stosowanie się do zaleceń pokontrolnych. Doświadczona „ekipa” jest w stanie znaleźć każdy podsłuch i każdą kamerę. Oprócz wykrywaczy transmisji konieczne jest zastosowanie wykrywaczy złącz nieliniowych, sond magnetycznych i podczerwonych oraz wideoendoskopów i kamer termowizyjnych. Jednakże same urządzenia nie wystarczą, całość musi być zwieńczona czasochłonną i dokładną inspekcją fizyczną.

Zabezpieczenie przed podsłuchiwaniem „z zewnątrz”

Podsłuch wcale nie musi być umieszczony wewnątrz podsłuchiwanego pomieszczenia, dlatego należy zadbać o zabezpieczenie okien, ścian, stropów, podłóg i kanałów wentylacyjnych. W tym celu należy wykorzystać zagłuszacz wibroakustyczny z odpowiednią liczbą głowic wibracyjnych rozlokowanych w odpowiednich miejscach. Zagłuszacz wibroakustyczny wprowadza powierzchnie w mikro drgania poprzez głowice wibracyjne, co blokuje możliwość podsłuchu za pomocą mikrofonów sejsmicznych i kierunkowych mikrofonów laserowych. Dodatkowo umieszczenie specjalnych głośników na wylocie kanału wentylacyjnego, uniemożliwia zarejestrowanie rozmowy również tą drogą. Głośniki te wytwarzają dźwięk o niewielkim natężeniu, który nie przeszkadza osobom w pobliskich pomieszczeniach, jednocześnie całkowicie kryjąc rozmowę prowadzoną w zabezpieczonym pomieszczeniu.

Zagłuszacz akustyczny Druid

Urządzenie stworzone z myślą o spotkaniach biznesowych, podczas których wymieniane są wrażliwe informacje, będące łakomym kąskiem dla konkurencji. Rozmówcy (max. 12 osób) dostają na czas rozmowy nagłowne słuchawki z mikrofonem połączone z jednostką główną Druid D-06. Zagłuszacz generuje dynamicznie, w czasie rzeczywistym dźwięki, kryjące całkowicie rozmowę. Dźwięk w słuchawkach jest odfiltrowany, dzięki czemu rozmówcy słyszą wyraźnie wypowiadane słowa. Nie ma znaczenia, w jakiej odległości umieszczone będzie urządzenie podsłuchowe, przy prawidłowym użyciu zagłuszacza Druid, nie ma możliwości podsłuchania rozmowy. Należy zwrócić uwagę, że urządzenie to generuje słyszalny hałas , który może być uciążliwy dla osób nieuczestniczących w rozmowie, dlatego pomieszczenie powinno być oddalone od innych lub posiadać drzwi tłumiące hałas. Druid zasilany jest sieciowo i akumulatorowo, jest urządzeniem mobilnym, dzięki czemu można zabrać go ze sobą (całość znajduje się w bezpiecznej walizce na szyfr) na ważny wyjazd i zabezpieczyć każdą rozmowę.

Szumidła – dyskretne zagłuszanie mikrofonów

Ostatnio zrobiło się głośno o szumidłach, czyli potocznej nazwie zagłuszaczy ultradźwiękowych. Urządzenia te generują niesłyszalny dla ludzkiego ucha dźwięk o wysokim natężeniu (80-120 dB / >14 kHz). Dźwięk dla nas niesłyszalny, ale doskonale słyszalny dla mikrofonów, co blokuje możliwość nagrania prowadzonej rozmowy. Należy bardzo uważnie omówić ze specjalistą rozmieszczenie urządzeń zagłuszających w pomieszczeniu, w celu uzyskania najwyższej skuteczności zagłuszania. Prawidłowo zabezpieczone pomieszczenie powinno mieć ustawione od 4 do 12 jednostek zagłuszających pracujących w różnych kierunkach, na różnych poziomach i różnych płaszczyznach. Nieumiejętne ustawienie prowadzi do niepowodzenia, gdyż może się zdarzyć, że przesłonięty mikrofon podsłuchu ukrytego w miejscu nieobjętym działaniem zagłuszacza, nagra rozmowę. Koszt jednego urządzenia zagłuszającego waha się od 8 do 50 tys. zł, dlatego decyzja o zakupie powinna być przemyślana i po wcześniejszej konsultacji ze specjalistami.

Należy zawsze pamiętać o tym, że nie ma idealnego rozwiązania i może się zdarzyć, że zabezpieczenia zawiodą, dlatego dobrze jest łączyć różne rodzaje zabezpieczeń ze sobą. Dla przykładu zamontowanie zagłuszacza wibroakustycznego SP-157 z 64 głowicami wibracyjnymi i 1 głośnikiem, plus do tego 4 zagłuszacze ultradźwiękowe SEL-310 lub LXAJ-7MX oraz uprzednie sprawdzenie pomieszczenia przez doświadczony zespół daje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa.

Niestety koszty profesjonalnego zabezpieczenia pomieszczenia przed podsłuchiwaniem są dosyć wysokie i wahają się od 30 do nawet 500 tys. złotych.

Zestaw do zabezpieczenia pomieszczeń przed podsłuchami polecany przez AlfaTronik

Mając kompetentny zespół wykonujący kontrole antypodsłuchowe oraz doświadczenie w testowaniu urządzeń inwigilacyjnych i kontrinwigilacyjnych dostępnych na rynku (jako sklep detektywistyczny), pozwolimy sobie przedstawić zestaw urządzeń do zabezpieczenia pomieszczeń. Prezentowany poniżej zestaw, został wybrany pod kątem skuteczności, a w przypadku dwóch urządzeń o zbliżonych osiągach wybraliśmy tańsze. Polecany zestaw ma za zadanie zabezpieczyć pomieszczenie w jak najszerszym zakresie jednak 100% pewności nie da żadne rozwiązanie, no… chyba że „grobowa cisza”. 😉

Zestaw do wykrywania podsłuchów, kamer, telefonów, dyktafonów i lokalizatorów GPS:

  1. Wykrywacz kamer, nadajników podsłuchowych i pola elektromagnetycznego LawMate RD30
  2. Analizator widma HSA-Q1 / Wykrywacz zagrożeń Piranha ST-031M
  3. Detektor złącz nieliniowych Cayman ST403
  4. Wideoendoskop VEP-3 fi 6 mm/ 1,5 m

Głównym zadaniem wykrywacz RD30 jest szybkie potwierdzenie, lub wykluczenie obecności kamer ukrytych w pomieszczeniu lub pojeździe. Pomimo wykrywania nadajników podsłuchowych funkcji ten nie wykorzystujemy przy kontroli antypodsłuchowej. W celu uzyskania wysokiego poziomu bezpieczeństwa, konieczne jest zastosowanie urządzenia umożliwiającego szczegółową analizę sygnału i identyfikację jego źródła. Wybór był trudny, dlatego w zależności od potrzeb polecamy dwa wykrywacze HSA-Q1 lub Piranha ST-031M. Oba urządzenia obrazują siłę sygnału, pozwalają na zbudowanie punktu odniesienia. Przewagą Piranii jest szczegółowa identyfikacja sygnałów i rozbudowany zestaw akcesoriów, silną stroną HSA-Q1 jest łatwość obsługi, szybkość działania, funkcja wodospadu, bardzo wysoka czułość i szeroki zakres częstotliwości (13 Ghz). HSA-Q1 polecamy dla osób mających już doświadczenie i pewną wiedzę na temat natury sygnałów radiowych i technologii bezprzewodowego przesyłu informacji.

Pirania będzie dobrym wyborem dla osób chcących wykorzystać wszystkie dołączone akcesoria do sprawdzenia m.in. linii energetycznych <300 V, przewodów wielożyłowych, linii telefonicznych i wielu innych możliwości oraz dla osób, które mają problem z samodzielną identyfikacją rodzaju sygnału i jego źródła. Detektor złącz nieliniowych posłuży do wykrycia wszelkich urządzeń elektronicznych, które niczego nie wysyłają lub są nawet całkowicie wyłączone czy rozładowane. Wydawać by się mogło, że jest to zamiennik dla wyżej wymienionej „Piranii”, bo po co szukać samych nadajników czy wykorzystywać sondę pola magnetycznego, gdy Cayman znajdzie każdą elektronikę? Nie jest to prawda, głębokość penetracji detektora złącz nieliniowych jest często niewystarczająca, by sprawdzić każde miejsce, dodatkowo możliwe jest ekranowanie elektroniki w sposób uniemożliwiający  wykrycie lub zmieniający naturę sygnału analizowanego przez detektor.

Zestaw zamyka wideoendoskop umożliwiający przeprowadzenie szczegółowej inspekcji fizycznej, która jest nieodzowną częścią każdego „wykrywania”. Endoskop cyfrowy z kamerą umieszczoną na końcu sterowanego przewodu wizyjnego o średnicy 6 mm, umożliwia zajrzenie praktycznie w każde trudno dostępne miejsce. Koszt zestawu w zależności od wyboru urządzenia do analizy sygnałów radiowych to 92950 zł lub 103900 zł.

Zestaw do blokowania podsłuchów (uniemożliwiający podsłuchanie i nagranie rozmowy):

  1. Zagłuszacz wibro-akustyczny SP-157 z głowicami wibracyjnymi i generatorem szumu
  2. Zagłuszacz ultradźwiękowy LXAJ-7MX
  3. Zagłuszacz akustyczny Druid D-06
  4. Etui blokujące sygnał radiowy GM-195

Wykrywanie i przeciwdziałanie podsłuchom jest dobrym rozwiązaniem, ale co w sytuacji, gdy nie mamy pewności czy ktoś nie podłożył czegoś parę chwil temu, a może wniósł podsłuch ze sobą? W takim przypadku należy uniemożliwić urządzeniom podsłuchowym zebranie informacji, zarówno tym umieszczonym w pomieszczeniu, jak i poza nim. Blokowanie urządzeń podsłuchowych może odbywać się na dwa sposoby, blokujemy pracę mikrofonu lub akustycznie maskujemy prowadzoną rozmowę. Zagłuszacz wibro-akustyczny SP-157 wraz z odpowiednią liczbą głowic wibracyjnych i z generatorem szumu zabezpiecza przed podsłuchiwaniem z zewnątrz. Szyby okien, stropy, ściany, drzwi i podłogi zostają zabezpieczone poprzez rozmieszczenie na nich głowic wibracyjnych. Miejsca takie jak przestrzenie ponad sufitami podwieszanymi i pod podłogami technicznymi wygłuszamy montując generatory szumu.

Zagłuszacz ultradźwiękowy LXAJ-7MX pozwala na zablokowanie lub ograniczenie efektywnej pracy mikrofonów umieszczonych w telefonach, nadajnikach podsłuchowych, dyktafonach klasycznych i miniaturowych, profesjonalnych rejestratorach audio i innych urządzeniach wyposażonych w mikrofony. Urządzenie generuje hałas o wysokim natężeniu ponad granicą słyszalności ludzkiego ucha, dzięki czemu mikrofony nie mogą zebrać dźwięku rozmowy, a my nie słyszymy sygnału zagłuszającego.

Zagłuszacz akustyczny Druid działa w odmienny sposób – nie blokuje pracy mikrofonu, sprawiając za to, że zebrane przez niego dźwięki uniemożliwiają późniejsze zrozumienie mowy. Urządzenie dynamicznie generuje sygnał akustyczny, który pokrywa prowadzoną rozmowę. Rozmówcy posiadają założone zestawy słuchawkowe z mikrofonem, dzięki czemu nie przeszkadza im hałas generowany przez jednostkę główną „Druida”. Rozwiązanie to wykorzystujemy do zabezpieczenia prowadzonej rozmowy, wypowiedzi swoich, jak i naszego rozmówcy. Polecane rozwiązanie do wszystkich rozmów biznesowych lub wymiany wrażliwych informacji, w których wszystkie strony rozmowy mają dostęp do tych informacji, a zagrożeniem jest wyciek do otoczenia. Ostatnim wymienionym elementem jest Etui na telefony. Należy mieć kilka takich przedmiotów by każdy z uczestników rozmowy mógł włożyć swoje telefony do tych sprytnych etui blokujących łączność bezprzewodową. Należy pamiętać, że etui GM-195 nie blokuje nagrywania w telefonach.

Nie ma potrzeby kupowania wszystkich elementów zestawu gdyż w jednych sytuacjach sprawdzają się zagłuszacze wibro-akustyczne, w innych ultradźwiękowe, a w jeszcze innych akustyczne, a w dodatku w każdym pomieszczeniu trzeba indywidualnie rozplanować rozmieszczenie oraz liczbę urządzeń zagłuszających, dlatego przybliżę szacunkowy koszt pojedynczych urządzeń:

  • Zagłuszacz SP-157 – ok. 6000 zł, głowica wibracyjna kosztuje 490 zł, a generator szumu 150 zł. Do zabezpieczenia pomieszczenia 5 x 3 x 3 m potrzeba około 40 głowic wibracyjnych i 4 generatorów szumu (optymalnie).
  • Zagłuszacz ultradźwiękowy LXAJ-7MX to koszt około 7800 zł. Do zabezpieczenia pomieszczenia 3 x 3 x 3 m z biurkiem, przy którym prowadzone są rozmowy potrzeba minimum 6 urządzeń.
  • Zagłuszacz akustyczny druid kosztuje 12000 zł i wystarczy do zabezpieczenia rozmowy 2-6 osób. W przypadku spotkania większej liczby osób, można połączyć dwa Druidy i w ten sposób zabezpieczyć rozmowę nawet 12 osób.
  • Etui blokujące sygnały radiowe to koszt zaledwie 89 zł za sztukę i polecamy zakup 10 – 20 sztuk.

Jak widać, bezpieczeństwo kosztuje i to nie mało. W przypadku firm i instytucji wydatek taki będzie uzasadniony i akceptowalny, ale co ma zrobić mały przedsiębiorca, czy osoba prywatna z ograniczonym budżetem? Najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów od wykrywania. Skontaktuj się z pracownikami AlfaTronik, przedstaw problem i doradź się jak można go rozwiązać. Usługi sprawdzenia pomieszczeń są ułamkiem ceny zakupu sprzętu do wykrywania i mogą się okazać rozwiązaniem problemu, umożliwiającym osiągnięcie oczekiwanego poziomu bezpieczeństwa.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *