bezpieczeństwo seniora

Jak zadbać o bezpieczeństwo seniora?

Bezpieczeństwo seniora to temat rzeka. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na starsze osoby? Gdzie szukać wsparcia i porad? Co senior może zrobić by zadbać o siebie? Jakie urządzenia warto zakupić by zabezpieczyć się przed oszustami i innymi niebezpieczeństwami? Pewnie nie uda nam się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Postaramy się, choć w pewnym stopniu zaspokoić Państwa ciekawość.

Bezpieczny senior

Seniorzy są grupą społeczną najbardziej narażoną na działania oszustów i złodziei. Metody na wnuczka czy pracownika administracji to już klasyczne sztuczki, na które przez lata nabierano osoby starsze. W szczególności na niebezpieczeństwo narażeni są seniorzy mieszkający sami. Dlatego też jedną z metodą zabezpieczenia seniora jest zapewnienie im zaufanego towarzystwa w mieszkaniu lub częste wizyty. Inną ważną kwestią jest podnoszenie świadomości seniora na czyhające na niego niebezpieczeństwa oraz budowanie jego współodpowiedzialności za własne bezpieczeństwo.

Istotne zasady w zakresie, których warto edukować seniorów to między innymi nie wpuszczanie do mieszkania nikogo obcego, którego nie znali wcześniej z imienia i nazwiska. Osoby podające się za reprezentantów służb porządkowych muszą wylegitymować się lub przedstawić dokument tożsamości. Warto przypominać o zamykaniu drzwi na zamek zawsze jak senior opuszcza mieszkanie i nie pozostawiać nikogo w nim bez nadzoru. Cenne przedmioty i pieniądze warto trzymać w trudnych do zlokalizowania niedostępnych dla obcych miejscach. Warto również przypominać, że nie ma czegoś takiego jak „życiowa okazja” i przestrzec przed podpisywaniem jakichkolwiek dokumentów bez konsultacji z rodzina. Należy przypominać, ze wszelkie informacje, którymi seniorzy dzielą się osobami obcymi mogą zostać do wykorzystane do oszustwa. Zachęcajmy seniorów do zgłaszania swoich podejrzeń odpowiednim służbom lub bezpośrednio do nas. Jeśli te zasady będą respektowane, bezpieczeństwo seniora z pewnością się zwiększy.

Więcej porad na: http://bezpiecznysenior.eu/index.php/bezpiecznik-seniora .

Technologia w służbie seniorom

Rozwiązania dostępne na rynku mogą również być pomocne w zwiększaniu bezpieczeństwa seniora. Jednym z możliwych typów urządzeń, które warto rozważyć są lokalizatory. Lokalizator w wisiorku czy lokalizator w breloczku może być przydatny w szczególności w przypadku seniorów z problemami z pamięcią i orientacją w terenie, ale też może się przydać w wielu innych awaryjnych sytuacjach. Ciekawą funkcją niektórych lokalizatorów jest przycisk SOS. Po wciśnięciu przycisku opiekun dostaje powiadomienie z dokładną lokalizacją seniora i informacją o potrzebie wsparcia.

Innym urządzeniem, w które warto się wyposażyć jest monitoring wewnętrzny domu lub mieszkania. Ukryta kamera pozwoli udowodnić np. kradzież mienia przez osoby wpuszczone do mieszkania. Zdarza się, że osoba starsza wpuszcza do mieszkania osobę nieznajomą, która podaje się za daleką rodzinę lub reprezentanta firmy np. sprawdzającą instalacje gazową. Nagrania z takich kamer może stanowić dowód w sprawie sądowej i jej użycie jest legalne. Dla przykładu dobrze mogą sprawdzić się takie rozwiązania jak kamera ukryta w czujniku dymu, w kamera w zegarze ściennym czy kamera w pilocie telewizyjnym. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zainstalowanie kamery w wizjerze do drzwi, dzięki czemu otrzymujemy dokładny rejestr osób wchodzących i wychodzących do mieszkania. Jeśli kamuflaż kamery nie jest istotny warto poszukać kamer obrotowych, gdyż ich kąt widzenia jest znacznie szerszy i dzięki temu mogą uchwycić większą część pomieszczenia.

Równie ważnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, to czy kamera wysyła obraz na żywo czy tylko rejestruje go na siebie. W przypadku, gdy obawiamy się o zdrowie seniora kamera rejestrująca na siebie, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Podgląd na żywo pozwala w dowolnym momencie zdalnie sprawdzić, co się dzieje z naszym seniorem.

Warto angażować osoby starsze w dbanie o własne bezpieczeństwo, edukować i uświadamiać. Technologia również może być pomocna w wielu sytuacjach. Jeśli planujemy zainstalować kamerę czy lokalizator pamiętajmy, aby zaangażować w ten proces seniora i aby miał świadomość tego, w jakim zakresie będzie monitorowany.

Tagi: .

Komentarzy: 2

  1. W Polsce to jeszcze mało popularne, ale w Niemczech bezpieczny senior jest bardzo ważny. Normalnie się domy wyposaża w przycisk SOS i kupuje starszym ludziom lokalizatory..

  2. Oj zgadzam się w 100% ! O naszych seniorów trzeba bardzo dbać i bardzo ich pilnować. Tych oszustów jest mnóstwo, w klatce mojej mamy w bloku już jeden oszust okradł jedną z Pań. Od tamtej pory czasami nocuję u mamy na zmianę z siostrą. Boję się o jej bezpieczeństwo i o zdrowie. Czytam też artykuły na o tym, jak dbać o zdrowie i życie osobiste oraz rozrywkę osób starszych. Myślałam nawet by mamę zapisać do klubu seniora. Zawsze to milej, a odkąd zmarł mój tata to jest bardzo samotną osobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *