(fot. materiały własne)

Zagłuszacz podsłuchu – gdzie możesz go zastosować?

Podsłuchy są cenioną, aczkolwiek  nieczystą częścią polityki, biznesu czy rodzinnych kłótni. Można się jednak przed nimi bronić na wiele sposobów. Jednym z nich jest zagłuszacz podsłuchu. Kiedy warto go stosować? W jakich momentach lepiej zainwestować w wykrywanie urządzeń szpiegujących wykonane przez profesjonalistów?

Na rynku dostępnych jest coraz więcej wersji podsłuchów. Te opierają swoje działanie na takich technologiach jak np. GSM, WiFi, bluetooth i inne. Najprościej mówiąc – podsłuchujący wykorzystują to, co daje im ogólnodostępna technologia. Wszystkie podsłuchy łączy to, że mają mikrofon i właśnie ten element pluskwy „atakuje” zagłuszacz. Ale czy jest to remedium na wszystkie podsłuchy?

Zagłuszacz podsłuchu czy wykrywanie?

Więcej na ten temat przeczytasz w tekście Wykrywanie czy zagłuszanie? Jaki zestaw wybrać do walki z podsłuchami. Teraz przedstawimy podstawowe różnice. Wykrywacz ma na celu znalezienie zamontowanych urządzeń inwigilacyjnych. Dzięki temu jesteś w stanie zabezpieczyć się, jeżeli podsłuch lub kamera zostały u ciebie zainstalowane już wcześniej. Posiadając odpowiedni sprzęt wykrywający oraz operatora dysponującego odpowiednią wiedzą możesz wielokrotnie, kiedy zajdzie potrzeba (np. przed ważną rozmową biznesową) przeprowadzać kontrole pomieszczeń, pojazdów, przedmiotów pod kątem umieszczenia w nich urządzeń szpiegowskich. Niestety koszt samego sprzętu wykrywającego, który pozwoli osiągnąć wysoki poziom skuteczności prowadzonego wykrywania oscyluje pomiędzy 100 a 200 tys. złotych, a do tego trudno o dobrego fachowca.

Zagłuszacz podsłuchu (nazwijmy tak zagłuszacz mikrofonów) działa zupełnie inaczej. Zasada jest taka, że przyjmujemy obecność podsłuchów za stały element otoczenia i dobieramy takie rozwiązanie, które uniemożliwi podsłuchiwanie. W teorii wydaje się więc lepszą opcją, ale niestety nie zawsze udaje się optymalnie dobrać urządzenie zagłuszające do wszystkich technologii wykorzystywanych w inwigilacji. Źle dobrany sprzęt zagłuszający, zainstalowany przez laika może całkowicie „ominąć mikrofon” i nie będzie w stanie go zagłuszyć. Zagłuszacze mogą być dobrym rozwiązaniem, ale tylko w konkretnych warunkach, a jego instalacją powinni zająć się profesjonaliści.

Gdzie stosować zagłuszacz?

Do jakich miejsc warto kupić i instalować zagłuszacz? Najlepiej tam, gdzie masz pełną kontrolę nad pomieszczeniem, to m.in. twoje biuro lub nieduża sala konferencyjna – wszędzie tam, gdzie przekazujesz istotnie dla ciebie z różnych względów informacje (np. tajemnice biznesowe, negocjowane kontrakty, taktyka na daną rozprawę itp). Szpiegostwo przemysłowe jest coraz popularniejsze w Polsce (penalizowane w 1993 roku, co roku jego ofiarą pada kilka tysięcy firm) i warto podjąć odpowiednie działania by nie stać się jego łatwą ofiarą. Pamiętaj jednak, że urządzenie będzie działać w określonym obszarze. Staraj się więc nie reorganizować rozstawienia mebli i nie zmieniać położenia zagłuszacza bez konsultacji z fachowcami. To może negatywnie wpłynąć na skuteczność działania.

Zagłuszacze podsłuchów na pewno przydadzą się, jeżeli jesteś właścicielem firmy ochroniarskiej. Dzięki temu będziesz mógł lepiej chronić VIPów i ich rozmowy. Choć przed spotkaniami warto przeskanować pomieszczenie negocjacji wykrywaczami, to zagłuszacz podsłuchu dodatkowo zwiększy bezpieczeństwo. Musisz jednak zapewnić swoim pracownikom odpowiednie szkolenia z instalacji tego sprzętu. Jeżeli chcesz zagwarantować usługę na najwyższym poziomie to rozważ zakup profesjonalnych zagłuszaczy, a najlepiej zestawu składającego się z urządzenia wibroakustycznego (do zagłuszania podsłuchu przez ścianę) oraz akustycznego zagłuszacza mowy. Koszt takiej inwestycji jest stosunkowo spory, dlatego przed podjęciem działań skonsultuj się z naszym specjalistą.

Firmy ochroniarskie mogą zainwestować w zagłuszacze, by zapewnić pełne bezpieczeństwo ochranianym osobom, czy budynkom (fot. https://www.wallpaperflare.com/)

Firmy ochroniarskie mogą zainwestować w wykrywanie/zagłuszanie, by zapewnić pełne bezpieczeństwo ochranianym osobom, czy budynkom (fot. https://www.wallpaperflare.com/)

Pamiętaj, że stosowanie niektórych rodzajów zagłuszaczy może być nielegalne (np. popularne RF Jammery). Pomożemy Ci określić cel zakupu zagłuszacza, wybrać jego specyfikację (tu uwaga – zagłuszacze akustyczne są w pełni legalne) a w razie dalszych wątpliwości możesz skontaktować się z prawnikiem.

Jaki zagłuszczacz wybrać?

Musisz dokładnie określić planowane zastosowanie urządzenia, aby spełniało ono dobrze swoją rolę, gdyż do różnych potrzeb potrzebne będą różnie działające zagłuszacze – zagłuszacze podsłuchów mogą występować m.in. w wersji akustycznej, ultradźwiękowej lub wibroakustycznej.

Ciekawym wyborem może być zagłuszacz akustyczny Druid D-06. To mocny sprzęt. Skutecznie zabezpieczy rozmowę nawet 12 osób. „Zagłuszy” dyktafony, urządzenia GSM czy mikrofony laserowe. Może działać zarówno na dołączonej baterii (do 6 godzin) lub zasilaczu.

Zagłuszacz podsłuchu Druid D-06 to bardzo dobry zagłuszacz akustyczny, który ochroni rozmowę do około 6 osób (fot. Materiały własne)

Zagłuszacz podsłuchu Druid D-06 to bardzo dobry zagłuszacz akustyczny, który ochroni rozmowę do 6 lub 12 osób (fot. Materiały własne)

Temat zagłuszania obrósł wieloma legendami. Niektóre rozwiązania zagłuszające, nieprawidłowo zastosowane mogą być niebezpieczne dla zdrowia,  dlatego zapraszamy do kontaktu z pracownikami sklepu w celu sprecyzowania wymagań i dobrania optymalnego rozwiązania, zarówno pod względem parametrów jak i kosztów.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *