zagłuszacz sygnału a prawo

Zagłuszacz sygnału a prawo – to musisz wiedzieć!

Generator sygnałów radiowych czy  zagłuszacz sygnału znane też jako jammery to urządzenie wykorzystywane do uniemożliwienia korzystania z komunikacji bezprzewodowej. Do czego służą skoro żyjemy w epoce, w której każdy chce się komunikować i mieć zawsze dostęp do informacji z internetu? Na to pytanie odpowiemy w dalszej części artykułu, a zaczniemy od początku czyli jak to działa, że nic nie działa.

Łączność bezprzewodowa kontra zagłuszacz sygnału

Praktycznie cała łączność bezprzewodowa oparta jest na wysyłaniu i odbieraniu sygnałów radiowych na różnych częstotliwościach. Czy to zwykłe radio, pilot zdalnego sterowania, kontroler drona, telefon komórkowy, router WiFi, GPS, czy infostrady radiowe wszystko „rozmawia” ze sobą za pomocą fal radiowych. Oczywiście wszystkie te urządzenia, komunikują się na innych częstotliwościach żeby wzajemnie sobie nie przeszkadzać.

Gdy z jakiegoś powodu komunikacja taka staje się problemem może zaistnieć konieczność jej zablokowania. Tutaj właśnie zaczyna swoją pracę zagłuszacz sygnału. W zależności od tego, co chcemy zagłuszać można wybrać szerokie lub wąski zakres pasma odpowiadający na przykład tylko za sygnał GPS. Zagłuszacze generują swój własny sygnał o wielkiej mocy na wcześniej zaprogramowanej częstotliwości tak, że inne urządzenia w zasięgu jej działania nie „słyszą” nic innego poza tym sygnałem. Działania takie są bardzo istotne dla pracy saperów, którzy muszą zabezpieczyć się przed możliwością zdalnego zdetonowania ładunku. Inne służby również używają tego typu urządzeń w sytuacjach gdy, np. telefonia komórkowa może zostać wykorzystana w celu pokrzyżowania operacji antyterrorystycznej informując wcześniej figuranta o „zaciskającej się na nim pętli wymiaru sprawiedliwości”

Czy każdy może używać zagłuszacza?

Niestety nie każdy. Zagłuszacze z powodu swojej mocy oraz tego, że pracują wchodząc na częstotliwości takie jak GSM są zarezerwowane tylko dla podmiotów wyszczególnionych w ustawie. Jeszcze niedawno (w zeszłym roku) można było nabyć zagłuszacz w naszym sklepie AlfaTronik – którego oczywiście nie można było używać, ale można było kupić i mieć. Teraz niestety dostęp do zagłuszaczy został ograniczony. Posiadanie jest dozwolone użycie i handel już nie, a przynajmniej nie dla zwykłego Kowalskiego.

Dlaczego nie wszyscy mogą mieć zagłuszacz sygnału?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której ktoś próbuje wezwać pogotowie do wypadku ale nie może, bo jeden z samochodów stojących w korku powstałym po zdarzeniu ma włączony zagłuszacz. Inną sytuacją może być uniemożliwienie otwarcia bramy, rolet czy blokada pracy chociażby bezprzewodowej myszki i klawiatury w sąsiednim mieszkaniu.

Jakich zagłuszaczy można używać legalnie?

Każdy może nabyć i używać zagłuszaczy akustycznych. Urządzenia te wykorzystywane są do zabezpieczania prowadzonych rozmów. Działają na innej zasadzie niż zagłuszacz sygnału radiowego. Generuje on odpowiedni dźwięk, który zagłusza prowadzone rozmowy sprawiając, że nie są możliwe do nagrania w sposób zrozumiały, odfiltrowania czy też podsłuchania na żywo. Urządzenie to jest skuteczne przeciwko mikrofonom kierunkowy, sejsmicznym i laserowym. Poradzi sobie z podsłuchami GSM, wszelkimi dyktafonami klasycznymi i softowymi na telefonach oraz z każdym rodzajem pluskwy. Są one jednak bezbronne przeciwko lokalizatorom GPS, które nie słuchają tylko przesyłają drogą radiową informacje o położeniu.

Biorąc pod uwagę potencjalne szkody jakie może wyrządzić użycie zagłuszacza sygnałów radiowych, zakaz ten wydaje się być całkowicie uzasadniony.

Jeżeli interesuje Was temat zagłuszaczy i zabezpieczenia przed podsłuchami zapraszamy do kontaktu telefonicznego z pracownikami AlfaTronik.

Tagi: , .

Komentarzy: 17

 1. Jak widać, da się te wszystkie zakazy jakoś obejść, całe szczęście bo podsłuchy gsm są przecież całkiem realne. Nie zawsze te akustyczne działają, ale zawsze coś. Sam nie testowałem, ale chyba rozważę zakup.

 2. nawet, jak stworzy się odpowiednie warunki? może można przygotować odpowiednio pokój pod takie urządzenie, tak, żeby żadnych innych rozmów nie zagłuszał? NIktóre firmy, w tym moja chętnie by poniosły podobne koszty by uzyskać „bezpieczny pokój”

 3. no ciekawe… sam zakłócacz gps nie jest chyba tak problematyczny, żeby zakazywać jego kupna. Uważam, że jak już ktoś szuka takiego czegoś, to wie jak go bezpiecznie użyć

  • No chyba żartujesz.. ludzie w zdecydowanej większości są bezmyślni..najpierw robią potem myślą, albo już tylko ratują sytuacje bo wyszedł jakiś dramat. Szkoda, że nie można już ich kupić, ale osobiście uważam, że to lepiej bo w nieodpowiednich rękach tylko problem może z tego być

 4. mam podejrzenie graniczące z pewnością, że mój służbowy telefon jest na podsłuchu, jeżeli kupię zakłócacz gsm i będę go używać w domu, to będzie to miało wpływ na inne urządzenia. Jak wtedy przygotować miejsce, w którym bezpiecznie będzie można prowadzić rozmowy?

 5. Witam, co moge zrobić aby w nocy we własnej sypialni zagłuszyć legalnie wifi od kilku sąsiadów? Mam problemy ze snem odkąd zasięg 5 priv wifi łączy sie w mojej sypialni.
  Próbowałam już rozmów z sąsiadami o przeniesienie routerów w inne miejsce w mieszkaniach ale nie są chętni do żadnej współpracy a ja sie męczę od 5 lat. Proszę o poradę.
  Pozdrawiam

  • Nie może Pani zgodnie z prawem zagłuszać czyjejś sieci WiFi. Nie spotkaliśmy się również z przypadkiem negatywnego wpływu sieci WiFi na samopoczucie człowieka, podejrzewamy, że powód Pani bezsenności jest inny.

  • Jak najbardziej jest to możliwe. Ja przy włączonym WIFI chrapię, a przy wyłączonym nie.
   Dlatego zawsze wyłączam na noc, a jak zapomnę to żona w nocy musi pójść i wyłączyć jak chce spać. Ale nie wiem jak to załatwić z sąsiadami.

 6. Dzień dobry
  Czy sąsiad w kamienicy może legalnie zagłuszać fale radiowe? Nie możemy otworzyć pilotem bramy wjazdowej, nie działają zamki centralne w samochodach. Jeżeli nie, to gdzie złościć ten proceder?

 7. A jak można zrobić by dzieci w szkołach i na przerwach zamiast stać w kółeczku i rozmawiać to grają ewentualnie komunikują się przez komórkę czy jest jakieś prawo to że dzieci biorą telefon do szkoły pod pretekstem kontaktu z rodzicem ale częściej na nim grają niż nawiązują relacje z rodzicami i co w takim przypadku zrobić. Dyrekcja szkoły ma związane ręce ….

 8. Witam. Czy jest jakaś możliwość, żeby w domu prywatnym w ciągu nocy jakoś zagłuszyć/zablokować dane internetowe nastoletniego syna, który całą noc siedzi na Messenger. Odebranie smartfona nie wchodzi w grę, chyba że w wyniku walki 😉

 9. Artykuł jest z 2017 roku, czy coś się zmieniło od tego czasu z legalnością używania zagłuszaczy GPS oraz GSM?
  Podejrzewam że mogę mieć lokalizator GPS pod autem założony przez śmiecia oszusta z którym się sądzę a mechanik nie sprawdził kiedy go o to prosiłem.

  Na internecie ciągle można zamówić tego typu urządzenia wiec podejrzewam że i nawet profilaktycznie zamówię, ale czy stan prawny z momentu pisania artykułu jest taki sam?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam!

 10. Witam. Partnerka ma 2 synów w wieku 16 i 8 lat. Co do młodszego to jeszcze temat jest do ogarnięcia. Jednakże starszy syn cały czas ,często do 4 rana gra w gry sieciowe lub ogląda filmy o grach na YouTube. Chcielibyśmy wyjechać na wieś do rodziny na weekend i mieć możliwość spędzenia czasu razem. Problem w tym jak bez wiedzy dziecka zablokować dostęp do internetu z komórki. Zabranie zablokowanej kodem komorki nie jest możliwe z uwagi na buntownicze podejście i agresję dziecka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *