zakupy w sieci bezpieczeństwo

Zakupy w sieci to raj dla cyberprzestępców – na co trzeba uważać?

Robienie zakupów w Internecie staje się dla nas codziennością. Kupujemy już nie tylko prezenty, elektronikę czy duże narzędzia, ale niekiedy sięgamy po ofertę na artykuły codzienne jak jedzenie, chemia czy podobne produkty. Jednak okazuje się, że zakupy w sieci to nie tylko nieskończona liczba zalet. To także raj dla cyberprzestępców. Czym grozi nieodpowiedzialne robienie zakupów w Internecie? Jak chronić się przed oszustami? Podpowiadamy!Wśród zalet zakupów w Internecie na pewno warto wymienić wygodę, szybkość oraz stosunkowo niższe ceny. Zakupione produkty trafią do nas praktycznie pod drzwi, a w razie zakupu nietrafionych produktów – zgodnie z prawem konsumenta – możemy je zwrócić w ciągu 14 dni. Jednak zakupy w sieci coraz częściej stają się problemem dla użytkowników ze względu na grasujących cyberprzestępców. Oto najważniejsze informacje na ten temat!

Rośnie popularność e-commerce – cyberprzestępcy tylko na to czekają!

Najnowsze badania przeprowadzone przez Izbę Handlową wskazują, że już 9/10 Polaków kupuje przez Internet. Wpływ na rozwój e-commerce zdecydowanie miała pandemia. Ograniczenia w robieniu tradycyjnych zakupów (związane np. z zakazami rządowymi) sprawiły, że nasze pieniądze zaczęliśmy wydawać w sieci. Dziś – gdy po covidowych obostrzeniach praktycznie nie ma już śladu – nasze przyzwyczajenia są w praktyce dokładnie takie same. Nie chcemy uczestniczyć w kolejkach do kasy czy poszukiwaniu miejsca parkingowego w galeriach handlowych. Wszystko mamy bowiem w Internecie.

bezpieczeństwo zakupy w sieci e-commerce

Pamiętaj, aby kupować wyłącznie w sprawdzonych miejscach! (fot. pixabay.com)

Regularne zakupy w sieci robi już 87% Polaków. To wzrost o ponad 15 punktów procentowych w stosunku do czasów sprzed pandemii. Kupujemy głównie droższe produkty, ale zdarzają się też użytkownicy kupujący np. artykuły codziennej potrzeby. Na zakupy online wydaliśmy też o prawie 14 procent więcej niż w latach poprzednich.

Wzrosty idą niestety w parze z mniejszą czujnością. Traktujemy zakupy w Internecie jako wygodne i niezwykle bezpieczne. Naszą lekkomyślność często wykorzystują jednak cyberprzestępcy. Ci czekają tylko na naszą łatwowierność, aby wyciągnąć od nas między innymi cenne dane, oszczędności albo aby zaatakować nasz sprzęt elektroniczny i przejąć nad nim kontrolę.

ZOBACZ TEŻ: Przemoc i agresja w szkole – jak sobie z tym poradzić?

Jak oszuści mogą wykorzystywać zakupy do swoich celów?

Przede wszystkim najpopularniejsze oszustwo bazujące na zakupach w sieci polega na wyłudzeniu pieniędzy. Publikowane są fałszywe ogłoszenia o sprzedaży określonych produktów. Po wpłaceniu środków otrzymasz towar niskiej jakości, bezwartościowe rzeczy (np. kupując smartfona otrzymasz… ziemniaki) lub nie otrzymasz niczego. To oszustwo niskiej wagi, bo wiąże się z – przykrymi wprawdzie – ale jednorazowymi konsekwencjami w postaci utraty najczęściej stosunkowo niewielkich środków.

Coraz częściej cyberprzestępcy działają w celu wyłudzenia bardzo wysokich kwot. Tworzą oni duplikaty popularnych platform e-commerce, aby ogołocić nas z oszczędności. Jak to działa? Kupując produkt „sklep” poprosi nas o kod BLIK. Zamiast kwoty z koszyka, system ściągnie z naszego konta kilka albo kilkanaście tysięcy złotych. Oszustwo na BLIK jest coraz bardziej powszechne!

Kolejna kwestia to problem z wyłudzaniem danych osobowych. Niektóre fałszywe platformy proszą o podanie m.in. numeru dowodu osobistego czy PESEL. Cyberoszust wykorzystuje później te informacje do budowania nielegalnych baz danych osobowych albo wyłudzenia kredytu na nasze nazwisko.

Bardziej zaawansowani cyberprzestępcy tworzą swoje sklepy w taki sposób, aby użytkownicy nieświadomie wgrywali wraz z ich pomocą różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie. W ten sposób mogą przejąć kontrolę nad naszymi urządzeniami, co może doprowadzić do utraty prywatności, środków na koncie w banku czy innych, niezwykle istotnych dla nas danych.

cyber haker e-commerce

Nieumiejętne robienie zakupów w sieci może nieść ze sobą przykre konsekwencje (fot. pixabay.com)

Na co zwracać uwagę podczas zakupów w Internecie?

Kupując w sieci przede wszystkim zwracaj uwagę na stronę, na jaką wchodzisz. Domeny popularnych sklepów internetowych posiadają określony adres z certyfikacją i zabezpieczeniem SSL. Przy opłacaniu zakupów powinna pojawić się specjalna kłódka (zabezpieczenie płatności). Sprawdź zawsze dokładnie, na jaki adres wchodzisz. Przykładowo serwis allegro.pl może mieć kopię w postaci serwisu alllegro.pl. Jedno „l” może sprawić, że stracisz oszczędności swojego życia.

Poza tym zwracaj uwagę na opinie w Internecie o danym sklepie. Zwróć też uwagę na regulamin platformy e-commerce. Zawsze używaj aktualnego oprogramowania antywirusowego i firewalla. W ten sposób potencjalny atak cyberprzestępcy może zostać zatrzymany. Poda żadnym pozorem nie wysyłaj też skanów dowodu osobistego i nie podawaj numeru PESEL. Najbezpieczniejsze platformy e-commerce będą prosić wyłącznie o podstawowe informacje takie jak numer telefonu, imię i nazwisko oraz adres wysyłki określonego przedmiotu. Nie wysyłaj też pieniędzy poza systemem płatności danego sklepu (jeżeli ten nie jest zweryfikowany). To ochrona dla Ciebie przed utratą środków na wypadek ewentualnego oszustwa.

Tagi: , , , .

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *