zapis trasy gps alfatrack gl200

Zapis trasy GPS – jakie urządzenie wybrać?

Zapis trasy GPS będzie doskonałym sposobem ustalenia gdzie aktualnie znajduje się i gdzie wcześniej przybywał pracownik, pojazd, bliski, a nawet zwierzak czy przesyłka. Szukając w tym celu urządzenia w internecie można dostać zawrotu głowy od ilości form, parametrów i mnogości funkcji każdego lokalizatora.

Chcemy podpowiedzieć jak wybrać sprzęt by sprostał on twoim wymaganiom godząc ze sobą jednocześnie możliwości urządzenia z rozsądną ceną.

Zapis trasy GPS w pamięci czy wysyłanie pozycji na żywo?

Zacznijmy od tego, że są dwa typy urządzeń lokalizujących pozycję – te które zapisują przebyte trasy na wbudowanej pamięci  i takie, które wysyłają pozycję. Nie ma sensu kupowania lokalizatora zapisującego trasy w pamięci jeżeli chcemy wiedzieć na bieżąco gdzie znajduje się urządzenie w tej właśnie chwili. Podobnie ma się sprawa z zakupem lokalizatora GPS, który raportuje w czasie rzeczywistym. Raportujące lokalizatory są droższe od tych piszących na własnej pamięci jeśli chodzi nam o sprawdzenie przebytych tras, np. po całym dniu pracy kuriera. Raportujące lokalizatory są droższe od tych piszących na własnej pamięci.

W tym momencie odrzucamy już połowę z dostępnych na rynku urządzeń lokalizujących.

Zapis trasy GPS w pamięci lokalizatora

Lokalizatory z zapisem trasy GPS mają tę zaletę, że są niewrażliwe na zaniki sygnału GSM. Nie muszę niczego wysyłać ale to pociąga za sobą konieczność późniejszego zdjęcia urządzenia i przeniesienia informacji o przebytych trasach na komputer.

Wysyłanie pozycji na bieżąco

Wysyłanie pozycji GPS na dedykowany serwer daje możliwość śledzenia na żywo położenia pojazdu lub osoby. Dane o pozycji GPS są wysyłane poprzez sieci telefonii komórkowych. Użytkownik ma dostęp do map z naniesionymi trasami po wpisaniu swojego loginu i hasła. Jak to działa? Urządzenie ustala swoją pozycję na podstawie GPS, a następnie wysyła dane za pomocą sieci GSM na serwer gdzie użytkownik korzystając z loginu i hasła  (np. AlfaTRACK)

Lokalizatory GPS: zasilane autonomicznie czy zasilane zewnętrznie?

Kolejne pytanie jakie należy zadać sobie przed zakupem urządzenia to: „Jak będzie zasilane?” Własny akumulator czy zasilanie zewnętrzne? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i ograniczenia. Warto wiedzieć przed zakupem kiedy wybrać jakie zasilanie.

Mały lokalizator osobisty czy pojemny akumulator z długim czasem pracy?

Jeżeli chcemy wiedzieć gdzie jest przesyłka, kontener, pies, bliska osoba starszą to na pewno trzeba będzie wybrać jeden z modeli z wewnętrznym akumulatorem. Lokalizatory osobiste mają niewielkie rozmiary, są lekkie i poręczne, przez co nie zajmują dużo miejsca w torebce, wózku dziecięcym czy kieszeni. Jeżeli Twoja przesyłka płynie przez Atlantyk albo jedzie przez Europę to przyda się coś ze znacznie dłuższym czasem pracy. Tu najważniejszy będzie pojemny akumulator.

Zasilanie zewnętrzne lokalizatora GPS

Lokalizatory pojazdów mogą również pracować zasilane własnym akumulatorem, ale takie rozwiązanie wymaga cyklicznego ładowania. Gdy istnieje możliwość wpięcia lokalizatora w zasilanie samochodu problem ładowania znika.
W filmie poniżej pokazujemy jak szybko podłączyć lokalizator.

Zapis trasy GPS w lokalizatorze, to nie tylko optymalne rozwiązanie w przypadku firm spedycyjnych, to również bardzo praktyczna funkcja, które przydaje się w życiu codziennym.

Komentarzy: 3

  1. Oczywiście że zasilanie autonomiczne jest lepsze, częściej się przyda. Zapis trasy gps jest najważniejszy, nie tylko raportowanie w czasie rzeczywistym się sprawdza. Oczywiście chodzi tu o sytuacje, w których nie jest potrzebna natychmiastowa reakcja np. przejażdżka syna ? Tu się zgadzam z artykulem. Gorzej że to tyle warte jest… ale jeślibym kupował w alfatroniku, to chociaż wiem że obsługa będzie profesjonalna ?

  2. oooo właśnie tego szukałem, możliwość podpięcia pod akumulator nie będzie mi dodawała kolejnego zmarwienia. a tych jakoś nie szkukam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *