znakowanie przedmiotów

Znakowanie przedmiotów – kiedy i w jaki sposób?

Znakowanie przedmiotów robimy, m.in. po to żeby uniknąć pomyłki, kto jest ich właścicielem lub w celu łatwej identyfikacji typu/rodzaju/klasy danego przedmiotu. Oczywiście wszystkich powodów znakowania jest pewnie bardzo, bardzo wiele, ale w tym artykule skoncentrujemy się nad jednym szczególnym powodem znakowania i nad techniką pozwalającą zachować przy tym dyskrecję.

Czym jest dyskretne znakowanie przedmiotów?

Dyskretne znakowanie przedmiotów to nic innego, jak unikalne nacechowanie przedmiotu w sposób niezauważalny bądź widoczny, ale zrozumiały tylko dla znakującego lub osób z nim powiązanych. Znakowanie kart do gry jest dobrym przykładem dyskretnego znakowania. Metod dyskretnego znakowania jest chyba tak wiele, jak osób chcących je wykonać. Wspomniane karty można znakować na setki sposobów, a powodem wymyślania kolejnych jest najczęściej ujawnienie przed otoczeniem starszego typu znakowania. Nacinanie brzegów kart, zeskrobywanie drobnych detali, czy przemalowywanie innym odcieniem to tylko najbardziej znane z nich. (sposoby pokazane w filmie „Wielki Szu” z 1982 r.). Wszystkie te techniki, chociaż bardzo pomysłowe zostaną odkryte, jeżeli ktoś wie czego szukać i ma „sprawne oko”. Jak więc znakować tak by nikt nie zauważył? Prosta sprawa – nie da się zauważyć tego, co dla ludzkiego oka jest niewidzialne. 😉

Pancerz skorpionów a dyskretne znakowanie przedmiotów

Ciała skorpionów okryte są chityną, a jej wierzchnia warstwa zawiera Beta-karbolinę i 4-methyl-7-hydroxycoumarin. Co z tego wynika? Otóż to, że substancje te są silnie fluorescencyjne, czyli świecą po poddaniu ich cząsteczek działaniu „wyzwalacza”. Światło ultrafioletowe jest niewidoczne dla ludzkiego oka, ale już oświetlone nim skorpiony świecą w sposób widzialny. Zjawisko to wykorzystuje się, np. w terrarystyce, oświetlając w nocy terrarium i mieszkające w nim skorpiony światłem ultrafioletowym (w zakresie granicznej widzialności ludzkich oczu) w celu uzyskania atrakcyjnego efektu. Innym zastosowaniem zjawiska fluorescencji jest właśnie dyskretne znakowanie przedmiotów. Jest kilka sposobów nanoszenia oznaczeń na przedmioty w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, co dokładniej opisuję w następnych akapitach.

dyskretne znakowanie przedmiotów

Skorpion oświetlony światłem w paśmie fioletowym.

AAAA… i spokojnie, skorpiony są bezpieczne, bo substancje do znakowania są syntetyczne lub mineralne. 🙂

Proszek UV czyli o tym, jak znakować banknoty

Wyobraźmy sobie sytuację, w której ze wspólnej, pracowniczej szatni giną pieniądze. Kamer zamontować nie możemy w szatni, nie prowadzimy też rejestru wchodzących i wychodzących z szatni, bo to przecież tylko szatnia, ale chcemy jednak złapać złodzieja. Tutaj z pomocą przychodzi dyskretne znakowanie przedmiotów – w tym wypadku znakujemy portfele i pieniądze, a sprawdza znakuje się sam 🙂 Jak to się dzieje? Za pomocą pędzelka nanosimy na powierzchnie banknotów lub portfela niewielkie, praktycznie niezauważalne ilości proszku UV, który oświetlony światłem ultrafioletowym zacznie świecić. Gdy zdarzy się, że pieniądze znowu zginęły, wystarczy oświetlić ręce i odzież pracowników, żeby dowiedzieć się, kto wziął pieniądze. Proszek UV zostanie podczas kontaktu przeniesiony na skórę i odzież, więc jeśli czyjeś ręce świecą, to znaczy, że schwytaliśmy złodzieja. Dodam jeszcze, że proszek jest trudny do usunięcia ze skóry nawet podczas mycia.

Ważne dokumenty i pieczątki UV

Kolejna sytuacja. Mamy ważne dokumenty i nie chcemy, żeby ktoś nam je podmienił. Takie oszustwo mogłoby mieć przykre konsekwencje, np. w przypadku aktów notarialnych, umów zawieranych pomiędzy firmami itp. Wystarczy, że zainteresowana osoba podłoży nam spreparowany dokument ze zmienionymi kluczowymi danymi (na przykład jedno zero więcej w wartości kontraktu, krótszy czas na realizację zlecenia, odleglejszy termin spłaty zadłużenia itd.). W takim zastosowaniu proszek UV się nie sprawdzi, gdyż nie chcemy przecież mieć ubrudzonego wszystkiego dookoła w świecącym w ultrafiolecie proszku. Dokumenty doskonale znakuje się pieczątkami z tuszem UV. Tusz po zaschnięciu nie brudzi innych powierzchni tak, jak jest to w przypadku zwykłych pieczątek. Nie ma też problemu z przebarwieniem, żółknięciem czy też ujawnieniem tuszu pod światło – znakowanie pozostaje całkowicie niewidoczne do chwili oświetlenia ultrafioletem.

Jak znakować tworzywa sztuczne, metal i szkło?

Tak, jak znakowanie proszkiem nie sprawdzi się na dokumentach, tak i znakowanie pieczątką nie będzie skuteczne na śliskich powierzchniach. Powód jest prosty, tusz łatwo rozmazuje się na gładkim i śliskim materiale. W sytuacji, gdy chcemy oznaczyć, np. części w warsztacie, obudowę jakiegoś urządzenia elektronicznego, śliską okładkę potrzebować będziemy markera UV. Bezbarwny marker tak samo, jak jego widzialne odpowiedniki błyskawicznie zasycha na śliskich powierzchniach i pozostaje na nich bez rozmazywania. W celu ujawnienia znakowania wystarczy oświetlić przedmiot latarką lub świetlówką UV. Znakowanie markerem jest nieskuteczne na papierze. Powodem tego jest wysokie odbicie bieli papieru, który „przytłacza” wyrazistością znakowanie markera.

Czy można znakować ludzi?

Oczywiście, że tak! Pieczątki UV z nazwą lub logiem lokalu są wykorzystywane do znakowania osób, które już opłaciły „wjazd” do klubu. Podobnie jest z uczestnikami imprez mającymi pakiety: all inclusive, VIP, open bar, itp. – barman może sprawdzić komu nalać drinka za free, jednocześnie oznakowana osoba nie jest ubrudzona czarnym tuszem, tak jak to ma miejsce w przypadku zwykłej pieczątki. Tusz z pieczątek UV jest nietoksyczny.

Jeżeli zainteresował Cię temat znakowania UV i chciałbyś poznać ceny dyskretnego znakowania, to zapraszamy do oferty naszego sklepu: Technika UV.

Technika UV alfatronik

Tagi: , .

Jeden komentarz

  1. spoko patent na znakowanie przedmiotów! właśnie mieliśmy „sytuacje” w firmie, że coś zginęło i nikt nie chce się przyznać. teraz zastawimy pułapkę i będzie po sprawie raz dwa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *