Znęcanie psychiczne przemoc rodzina

Znęcanie psychiczne – jak udowodnić przemoc?

Niestety, znęcanie psychiczne w rodzinach (i nie tylko) jest zjawiskiem coraz szerszym i dość powszechnym. Jak wskazują raporty udostępniane przez organy państwowe, w 2018 roku doszło do ponad 77 tysięcy przypadków przemocy o charakterze psychicznym, a liczba ta ciągle rośnie. Przestępstwo to jest niemniej groźne niż agresja fizyczna. Jak udowodnić znęcanie psychiczne? Na co przede wszystkim zwrócić uwagę, poszukując dowodów na ataki agresora?

Znęcanie psychiczne może mieć różne podłoże. Jak wspominaliśmy, często dochodzi do niego w rodzinach (nie tylko żyjących na skraju ubóstwa), ale też np. w pracy. Niekiedy nie do końca wiemy jak udowodnić znęcanie się psychiczne nad żoną czy pracownikiem. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii, postarajmy się wyjaśnić skąd bierze się agresja psychiczna i jakie są jej przejawy.

Co warto wiedzieć o znęcaniu psychicznym? Jakie są jego objawy?

Przede wszystkim znęcanie się psychiczne nad członkiem rodziny (współmałżonkiem czy dzieckiem) albo współpracownikiem lub podopiecznym, może mieć podłoże psychologiczne lub psychiatryczne. Po przemoc polegającą na słowach i gestach sięgają często osoby niedowartościowane, zakompleksione i zaszczute w innym środowisku. Agresorzy próbują znaleźć słabsze jednostki i na nich się po prostu – kolokwialnie mówiąc – wyżyć. W ten sposób podbudowują się, zwiększają samoocenę i dowartościowują się.

Co należy do znęcania psychicznego? Do czynu o takim charakterze należą między innymi długotrwałe wyzwiska i poniżanie określonej osoby (w domu lub wśród znajomych), próby szantażowania czy wywierania nacisku niedozwolonymi określeniami i czynami, wszelkiego rodzaju groźby, manipulacje, próby wykorzystywania drugiej osoby. Do przemocy psychicznej zalicza się też przemoc finansowa, a niekiedy również psychiczna przemoc seksualna (np. siłowe narzucania oglądania pornografii).

Znęcanie się psychiczne może nieść ze sobą bardzo przykre konsekwencje dla ofiary takiej agresji. Znacznie obniża samoocenę, prowadzi do depresji i zaburzeń nerwowych, kończy się często anoreksją czy bulimią (np. wywieranie presji na odchudzanie), a niekiedy doprowadza nawet do prób samobójczych. Z tego względu koniecznie trzeba walczyć z tym zjawiskiem.

Przemoc psychiczna problem

Przemoc psychiczna może doprowadzić niekiedy do takich samych skutków jak fizyczna (fot. pixabay.com)

Dlaczego do rozwiązania sprawy znęcania się psychicznego konieczne są twarde dowody?

Warto zaznaczyć, że agresja psychiczna jest karana! Mówi o tym artykuł 207 Kodeksu Karnego. Przeczytamy tam, że kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Warto dodać, że czyny o szczególnym okrucieństwie podwyższają karę do 10 lat, a jeżeli skutkiem znęcania będzie próba samobójcza – sprawcy grozi nawet 12 lat pozbawienia wolności!

Z tego względu koniecznie należy walczyć z agresorem. Jednak, aby sprawca agresji psychicznej dostał wyrok, konieczne są odpowiednie dowody. Zeznania ofiar rzadko są wystarczającym materiałem do skazania przestępcy. Sądy bazują zwykle na twardych świadectwach czynu zabronionego – nagraniach wideo lub audio. Niestety, uzyskanie ich nie jest takie proste, gdyż osoby znęcające się nad innymi psychicznie często robią to dyskretnie, bez świadków, ograniczając ryzyko „wpadki”. W takim razie jak udowodnić znęcanie się psychiczne nad żoną, mężem, dzieckiem, współpracownikiem lub podwładnym?

Jak udowodnić znęcanie psychiczne? Poznaj najlepsze rozwiązania!

Najlepsze do uzyskania dowodów będą urządzenia o charakterze inwigilacyjnym. Mamy tu na myśli przede wszystkim ukryte rejestratory dźwięku lub minikamery. Jak udowodnić znęcanie psychiczne, wykorzystując do tego takie sprzęty?

Np. dyktafon szpiegowski ukryty w pierścieniu – D509 nie będzie wzbudzał żadnych podejrzeń agresora. Ma funkcję detekcji dźwięku i samoistnie załączy się, jeżeli w domu lub w pracy dojdzie do awantury. Datuje nagrania (co jest istotne z punktu widzenia dowodowego) i daje materiał wysokiej jakości, zrozumiały dla zewnętrznego słuchacza. Jego bateria pozwala na nawet 4 godziny ciągłej pracy. Dzięki temu urządzeniu bez problemu nagrasz wszelkie wyzwiska i groźby sprawcy.

DYK509 Mini podsłuch dyktafon

Niepozorny mini podsłuch pomoże zarejestrować groźny napastnika (fot. materiały własne)

Jeżeli do przemocy psychicznej dochodzi niekiedy przemoc fizyczna albo chcesz pokazać wizerunek przestępcy na materiale dowodowym, warto sięgnąć po ukryte kamery. Długopis z kamerą – PV300HD z funkcją nagrywania głosu jest niezwykle dyskretny. Pozwala rejestrować obraz w jakości FullHD. Na jednym ładowaniu baterii pracuje do nawet 1,5 godziny, a prosta aktywacja (jednym przyciskiem) pozwala na bezstresowe włączanie funkcji nagrania. Sprzęt niczym nie różni się od zwykłego długopisu (ma też jego funkcjonalność), a dzięki temu agresor na pewno nie zorientuje się, że jest nagrywany.

Warto jak najszybciej zacząć walkę z przemocą psychiczną w domu lub w firmie. To idealny sposób na uwolnienie się od toksycznych osób, bardzo źle wpływających na nasze zdrowie i życie!

Tagi: , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *