Kalibracja i wzorcowanie alkomatów Alfatronik
Każdy alkomat należy regularnie kalibrować.
Urządzenia pracują w różnych warunkach zewnętrznych i są podatne między innymi na zanieczyszczenia powietrza. Oddziałują one również na nieużywany sprzęt. Sensor alkomatu (nawet jeżeli sporadycznie go używasz) może utracić dokładność pomiarów. Kalibracja gwarantuje przywrócenie dokładności sensora i należy ją wykonywać w określonych przez producenta odstępach czasu, bądź co określoną liczbę pomiarów.
Nasza oferta na alkomaty jest uzupełniona o kompleksową obsługę gwarancyjną, serwis pogwarancyjny, a także dodatkowe usługi takie jak kalibracja czy wzorcowanie.
Jak często konieczna jest kalibracja?
Wszystko zależy od rodzaju alkomatu oraz intensywności jego użytkowania. W przypadku alkomatów półprzewodnikowych proces trzeba wykonać co 6 miesięcy lub maksymalnie co 200 pomiarów (tu zaznaczamy że najtańsze modele półprzewodnikowe mogą nawet częściej wymagać kalibracji). Alkomaty elektrochemiczne utrzymują dłużej prawidłowe ustawienie – to około 6-18 miesięcy i od 500 do 1500 pomiarów.
Na czym polega kalibracja?
Kalibrowanie alkomatu odbywa się poprzez specjalne oprogramowanie, dostosowane do konkretnego modelu. Każdy producent musi stworzyć dedykowane programy, bo nie ma alkomatu, którego nie trzeba kalibrować. Proces nie zajmuje wiele czasu, jednak wymaga odpowiednich narzędzi, które zapewniają stały przepływ powietrza, warunki związane z wilgotnością i temperaturą, a także dopływ alkoholu o stałym, określonym dokładnie, stężeniu.
Ile kosztuje kalibracja?
Proces nie jest kosztowny i najczęściej cena za usługę wynosi około kilkadziesiąt złotych (do ok. 200zł w przypadku alkomatów z najwyższej półki). Niektórzy producenci dają też promocyjny okres darmowej kalibracji. Ze względu na wpływ alkomatu na nasze późniejsze decyzje (np. jazdę samochodem po imprezie), powinniśmy zlecić wykonanie kalibracji specjalistom, którzy zapewnią perfekcyjne ustawienia i prawidłowe wskazanie zawartości alkoholu w „wydychanym” powietrzu podczas kalibracji.
Czym jest wzorcowanie alkomatu?
Wzorcowanie alkomatu to inaczej porównanie jego wyników z bardzo dokładnym alkomatem – wzorcem. Ten proces mogą wykonać jedynie specjalne laboratoria posiadające akredytację PCA (Polskie Centrum Akredytacji - https://pca.gov.pl). Po pomyślnym zakończeniu badań alkomat otrzymuje świadectwo wzorcowania które ważne jest przez 6 miesięcy. Pomiar alkomatem z ważnym świadectwem wzorcowania może być użyty jako dowód w procesie sądowym.
Alfatronik umożliwia uzyskanie Państwu świadectwa wzorcowania alkomatu.
UWAGA! Starsze modele alkomatów elektrochemicznych mogą nie spełniać wymogów do uzyskania świadectwa wzorcowania! Szczególnie dotyczy to wszystkich alkomatów półprzewodnikowych.
Jak przebiega proces wzorcowania i jaki jest jego koszt?
Wzorcowanie jest procesem kilkuetapowym i wymaga bardzo precyzyjnych próbek które mogą dostarczyć tylko laboratoria. Alkomat dostaje kilka próbek o ściśle określonych parametrach stężenia alkoholu a następnie jego wyniki są porównywane ze wzorcem, czyli bardzo dokładnym alkomatem laboratoryjnym. Jeśli wyniki są w granicach dopuszczalnego błędu taki alkomat otrzymuje świadectwo wzorcowania.
Wzorcowanie, podobnie jak kalibracja, nie jest specjalnie kosztowne (ceny wahają się od kilkudziesięciu zł w przypadku alkomatów osobistych do ok. 200 zł - w przypadku alkomatów z najwyższej półki).
Jak prawidłowo wykonać pomiar alkomatem i jak przechowywać alkomat?
Prawidłowe użytkowanie alkomatu wyklucza badanie w przeciągu 30 minut od jedzenia, picia (również alkoholu) oraz palenia. Pomiary, które wykonywane są od razu po wypiciu alkoholu mogą uszkodzić sensor. Pamiętajmy też, że alkohol przedostanie się do krwi dopiero po około 30 minutach, stąd wcześniejszy pomiar będzie niewiarygodny. Ze sprzętu nie powinniśmy korzystać na silnym wietrze, pomieszczeniach z klimatyzacją czy w oparach dymu papierosowego lub innych zanieczyszczeń powietrza. Alkomatu nie należy wystawiać na działanie skrajnych temperatur – np. zostawiając go w samochodzie zimą lub wystawiając bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Najlepiej, jeżeli sprzęt trzymamy w przedziale temperatur od 0 do 40 stopni Celsjusza.
Przejdź do strony głównej