wideoendoskopy

Wideoendoskop Optec VEP1, 2 i 3 – który wybrać?

A więc czym jest wideoendoskop? Jest to połączenie kamery, rejestratora obrazu, wyświetlacza i węża. Tak, węża, tylko takiego wykonanego z wiązki światłowodów, otoczonych elastycznym pancerzem. Jak na prawdziwego węża przystało, ten również potrafi kręcić głową – 4 kierunkowa artykulacja umożliwia skierowanie kamery wraz z oświetleniem w wybraną stronę oraz wsunięcie jej w rozgałęzienia, wąskie przewody lub zajrzenie za przeszkody wewnątrz otworów.

Endoskop okularowy czy cyfrowy?

Jakie są zalety ednoskopów tradycyjnych i ich cyfrowych odpowiedników? Jedne i drugie mogą być bardzo drogie i mieć bardzo wysoką jakość obrazu, to dlaczego jedni wybierają wzierniki okularowe, a inni urządzenia cyfrowe z wyświetlaczami? Jednym z powodów wyboru wersji elektronicznej może być potrzeba nagrywania obserwowanych obiektów, wykonania zdjęcia lub wygoda użytkowania, gdyż na pewno wygodniej jest patrzeć na wyświetlacz niż w mały okular. Na korzyść rozwiązań analogowych, na pewno działa ich niewielki rozmiar, brak aż takich ograniczeń w czasie pracy, jak ma to miejsce w przypadku wideoendoskopów oraz wierność odwzorowania kolorów, kontrastu itp., które mogą mieć kluczowe znaczenie, np. w ocenie stanu technicznego urządzeń, zmęczenia materiałów, niewielkich śladów korozji. W zastosowaniach detektywistycznych na pewno zostaną docenione możliwości, które dają wideoendoskopy cyfrowe, chociażby z powodu możliwości łatwego udokumentowania obiektu obserwacji za pomocą zdjęć i filmów wprost z rejestratora wideoendoskopu, dlatego też skoncentrujemy się na cyfrowych endoskopach z rejestratorem, czyli wideoendroskopach.

Który wideoendoskop wybrać?

Najważniejszą funkcją endoskopu jest możliwość przekazania jak najwierniejszego obrazu do użytkownika. Niestety jakość obrazu uzależniona jest od liczby żył światłowodowych w przewodzie wizyjnym, a co za tym idzie, jest silnie powiązana ze średnicą tego przewodu. Oczywiście chcemy mieć jak najmniejszą możliwą średnicę przewodu, jednocześnie zachowując wysoką jakość obrazu i możliwość operowania końcówką. Optec, producent wideoendoskopów VEP dostępnych w naszym sklepie zdecydował się na trzy wersje przewodów wizyjnych o średnicy 4, 6 i 8 mm. W zależności od grubości mają odpowiednio 350, 410 i 440 tysięcy żył światłowodowych, dzięki czemu obraz jest wyraźny, ostry, a jednocześnie gładki. W zależności od wersji możliwe jest wyposażenie wideoendoskopu w przewód wizyjny o długości 1,5, 3, 5 lub nawet 8 metrów. Standardowe zestawy w naszej ofercie wyposażone są w światłowód o długości 1,5 m, który jest najbardziej uniwersalny i praktyczny, podczas inspekcji fizycznej np. pojazdów, podwieszanych sufitów, przyłączy sieciowych i energetycznych w podłodze lub innych trudno dostępnych miejsc.

Wideoendoskop Optec VEP3

Model VEP3 został wyposażony w wyświetlacz LCD o przekątnej 3,5″, dzięki temu całe urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, może być obsługiwane za pomocą jednej ręki i jest bardzo poręczne. Mocowanie przewodu wizyjnego znajduje się na „plecach” urządzenia, przez co umożliwia utrzymanie wyświetlacza na wprost podczas operowania światłowodem. Sterowanie końcówką przewodu odbywa się poprzez przechylenie joysticka na panelu sterowania za pomocą kciuka tej samej ręki, którą trzymamy urządzenie – drugą ręką możemy wygodnie wprowadzać przewód do otworu.

Optec VEP2

Wideoendoskop VEP2 podobnie jak model VEP3 jest obsługiwany jedną ręką, a sterowanie ułożeniem końcówki przewodu wizyjnego odbywa się za pomocą joysticka umieszczonego centralnie na panelu sterowania tuż poniżej wyświetlacza LCD. Ten model również obsługiwany jest jedną ręką, lecz jest większy i posiada większy wyświetlacz (4,3″), który zabezpieczony jest przed uszkodzeniem za pomocą bumperów umieszczonych na brzegach obudowy. Ten model sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest wyraźny obraz na wyświetlaczu, a zastosowanie wymaga wyprowadzenia przewodu wizyjnego od góry wideoendoskopu.

Model VEP1

Jest to najbardziej zaawansowany wideoendoskop firmy Optec. Posiada wbudowany wyświetlacz o przekątnej 5,8″. Panel sterowania wraz z wyświetlaczem umieszczony jest na przedniej ścianie urządzenia. Całość wyposażona jest w wygodny uchwyt do przenoszenia pomiędzy stanowiskami pracy, co podnosi poziom wygody i bezpieczeństwa użytkowania. Dodatkowo na brzegach wideoednoskopu umieszczone są gumowe bumpery zabezpieczające całość przed skutkami upadku. Przewód wizyjny wyprowadzony jest z brzegu urządzenia, przez co łatwiej można nim operować. Sterowanie końcówką tak, jak w pozostałych modelach możliwe jest w 4 kierunkach, jednak w tym modelu zastosowano 3 niezależne pokrętła w jednej osi. Rozwiązanie to podnosi precyzję sterowania.

W zależności od zastosowania każdy z modeli znajduje swoich nabywców. Dla przykładu w kontrolach anty-podsłuchowych oraz przy sprawdzaniu pojazdów, nasi technicy wykorzystują model VEP3, ze względu na niewielkie rozmiary oraz tylne mocowanie przewodu wizyjnego.

 

 

Tagi: , , .

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *