wykrywacze-jak sprawdzić czy w domu jest podsłuch

Jak sprawdzić czy w domu jest podsłuch?

Wraz z rozwojem nowych technologii i szerokim dostępem do nich, zaczęły pojawiać się urządzenia podsłuchowe mniejsze i skuteczniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Są małe, łatwe w obsłudze i co najistotniejsze – tanie, dlatego każdy może nagrywać i podsłuchiwać kogo chce, jak chce i kiedy chce. Wiemy też, że pozyskiwanie w ten sposób informacji jest częścią pracy naszych klientów, ale drugą częścią jest potrzeba zabezpieczenia siebie, rodziny czy kontrahenta przez takimi urządzeniami. Na co dzień spotykamy się z problemem inwigilacji i kompletną bezsilnością wobec tego faktu u naszych klientów. Z racji tego, że sami zajmujemy się dostarczaniem tego typu sprzętu, mamy na jego temat sporą wiedzę z obszaru zabezpieczeń przed podsłuchami.

Jakie są metody wykrywania?

Na rynku dostępne są różnego rodzaju wykrywacze podsłuchów. Całą działkę wykrywania można podzielić na dwie metody: po pierwsze jest to wykrywanie sygnałów radiowych różnego typu, emitowanych z urządzeń inwigilacyjnych. Druga metoda jest to wykrywanie samych urządzeń, służących do pozyskiwania informacji. Pozostaje nam jeszcze trzecia, najtańsza i niestety najmniej skuteczna metoda wykrywania – ludzkie oko ☺.

Jak sprawdzić czy w domu jest podsłuch?

Metody wykrywania różnią się w zależności od tego, jaki rodzaj podsłuchu mamy na celu wykryć. W kolejnych akapitach przedstawimy główne rodzaje tego typu urządzeń i to, jak sobie z nimi poradzić. Przedstawione w artykule metody wykrycia są kluczowymi metodami wykrywania urządzeń podsłuchowych w domach i mieszkaniach.

Technologia GSM

Technologia GSM jest od wielu lat wykorzystywana do inwigilowania z racji niskich kosztów, nieograniczonego zasięgu i szerokich możliwości wykorzystania. Podsłuchy GSM pozwalają podsłuchiwać na żywo, z dowolnej odległości. Potrzebny jest tylko telefon. Taki podsłuch najłatwiej wykryć metodą wykrywania sygnałów radiowych. Z takim zadaniem spokojnie poradzą sobie wykrywacze firmy JJN CAM 105-W lub PRO- M10FX. My jednak szczególnie polecamy bardzo kompleksowe i profesjonalne rozwiązanie do wykrywania podsłuchów  PIRANHA-M. Pirania pozwala na znalezienie wszelkiego typu nadajników podsłuchowych i telefonów komórkowych. Posiada również czujnik magnetyczny, dzięki czemu potrafi wykryć wszystkie aktywne urządzenia elektroniczne.

wykrywacz M10

Jak wykryć w domu transmisje radiowe?

Zastanawiacie się jak sprawdzić czy w domu jest podsłuch, na przykład taki radiowy? Pomimo wielu ograniczeń podsłuchy radiowe dalej są bardzo popularne. Dzięki temu, że gwarantują 100% anonimowość podsłuchującemu, coraz częściej detektywi sięgają po takie rozwiązania. Podrzucona pluskwa do pomieszczenia może nawet przez miesiąc wysyłać z niego wszystkie prowadzone rozmowy. Ten rodzaj podsłuchów jest stosunkowo najprostszy do znalezienia wykrywaczami nawet tymi z niższej kategorii cenowej. Dla przykładu: wykrywacz podsłuchów ST-3 można kupić już za 95 zł.

Dyktafony też można skutecznie wykryć!

Dyktafony co prawda nie są podsłuchami sensu stricte, ale często pełnią taką funkcję. Podrzucone nagrywają wiele godzin rozmów, uruchamiając się jedynie w momencie, gdy wychwycą głos, dzięki temu nie nagrywając godzin ciszy. Powszechnym jest przekonanie, że nie da się wykryć dyktafonów – nie jest to jednak prawda – dyktafony da się wykryć i precyzyjnie zlokalizować miejsce ich ukrycia. Ale prawdą jest, że jest to znacznie trudniejsze od urządzeń nadających i wymaga zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

O ile urządzenia te są włączone, to możemy posłużyć się wcześniej wspomnianą Piranią i próbnikiem pola elektromagnetycznego o tyle w przypadku, gdy są wyłączone, to już nie – potrzebne jest inne urządzenie. Do tego celu najlepiej wykorzystać wykrywacz złącz nieliniowych Cayman ST-403. Urządzenie to umożliwia wykrycie wszystkich urządzeń elektronicznych nawet tych wyłączonych i tak małych jak na przykład karta SIM. Jednostka główna wysyła wiązkę fal i analizuje odebrane echo. Sygnał odbity zostaje zmieniony przez złącza nieliniowe, półprzewodniki oraz naturalne struktury takie jak rdza. Zaawansowany układ analizy filtruje sygnał pochodzenia naturalnego, alarmując jednocześnie o wykryciu układów elektronicznych. Należy pamiętać, że Cayman jest sprzętem z wyższej półki cenowej i zakup takiego urządzenia dla większości prywatnych klientów będzie zbędna. Zdecydowanie polecamy w takiej sytuacji skorzystać z usług prywatnego detektywa, który specjalizuje się w wykrywaniu urządzeń inwigilujących.

Pamiętajmy o tym, że takie dyktafony mogą być zamaskowane praktycznie we wszystkim. Pendrive, długopis, pilot – to te najczęściej spotykane i najtańsze rejestratory, które oko osoby interesującej się tematem, powinno wychwycić przy pierwszym kontakcie. Urządzenia takie jak minirejestratory LR czy minirejestrator EDIC mogą być ukryte praktycznie we wszystkim – nawet w innych urządzeniach elektronicznych. Wtedy jedyną możliwością wykrycia takiego urządzenia jest rozkręcenie podejrzanej wieży stereo czy radia i sprawdzenie tego własnym okiem.

Rejestratory audio wysyłające

Obecnie na rynku można dostać również dyktafony, które przesyłają nagrania drogą radiową – na przykład Katana FT-1. Są to dość rzadko spotykane urządzenia, a do swojego działania potrzebują sieci WiFi. Podczas pracy dyktafon taki nie korzysta z sieci, więc możemy wykryć go jedynie wykrywaczami złącz nieliniowych takim jak CAYMAN, chyba, że akurat trafimy na porę, w której wysyła zebrane materiały.

Mikrofony sejsmiczne… do wykrycia

Tak zwany podsłuch przez ścianę. Niezbyt popularne, ale gdy dysponujemy pomieszczeniem przylegającym do tego, które chcemy inwigilować, nie mając do niego dostępu od wewnątrz, to jest to idealne rozwiązanie.

Mikrofony sejsmiczne wzmacniają wibracje wywołane dźwiękiem, przez co jest możliwe ich wyraźne nagranie. Problem z wykrywaniem mikrofonów sejsmicznych jest taki, że głowica nie wysyła nic, co można by wykryć, ani nie zawiera wykrywalnych elementów dla wykrywaczy złącz nieliniowych. Można jednak skutecznie przeciwdziałać tego typu urządzeniom przy pomocy zagłuszacza akustycznego Druid D-06. Urządzenie to dynamicznie w czasie rzeczywistym generuje sygnał dźwiękowy maskujący rozmowę, czyniąc ją niemożliwą do nagrania w zrozumiałej formie. Dzięki temu, że sygnał jest generowany na wielu różnych częstotliwościach, które dynamicznie się zmieniają, wraz ze zmianami mowy niemożliwe jest odfiltrowanie sygnału zagłuszającego od treści. Jeśli nie mamy takiego urządzenia, zawsze pozostaje włączenie muzyki na cały regulator ☺.

Czy można wykryć mikrofony kierunkowe?

Pierwszy rodzaj – mikrofony paraboliczne, posiadają talerz, który ogniskuje fale dźwiękowe na umieszczonym wewnątrz mikrofonie – wykorzystywane jedynie na otwartej przestrzeni. Natomiast mikrofony laserowe wysyłają wiązkę laserową, która po odbiciu od szyby powraca do urządzenia, które analizuje zmiany wywołane drganiem szkła. Tu również może pomóc Druid D-06 i głośna muzyka. W przypadku laserowych możemy również zmniejszyć ryzyko podsłuchania uchylając okno.

Jak sobie radzić z podsłuchami linii?

Kolejne zagrożenie to podsłuchy linii telefonicznych i zasilających. W szczególności narażone są przewody, na które można zapiąć mikrofon, przejściówkę od dyktafonu lub nadajnik radiowy. Urządzenia te zasilane są wprost z linii telefonicznej, więc uaktywniają się, gdy jest połączenie i nigdy nie muszą być ładowane. Najłatwiej jest prześledzić przewód dochodzący do telefonu w miejscach otwarcie dostępnych lub użyć przejściówek do badania linii załączonych w PIRANII. Sieci zasilające również są narażone na działanie osób trzecich, począwszy od mikrofonów poprzez moduły GSM w listwach, a skończywszy na nadajnikach radiowych w gniazdkach.

Piranha ST-031M cały zestaw

Masz obawy? Co możesz zrobić?

Wykrywacze podsłuchów nigdy nie dadzą 100% pewności, jednak posiadając wiedzę z zakresu zagrożeń, możemy za ich pomocą znacznie zwiększyć bezpieczeństwo informacyjne w naszym domu. Zakup wykrywacza jest z pewnością dobrym pomysłem dla osób, które testy bezpieczeństwa chcą wykonywać regularnie. W Alfatronik wykonujemy kompleksowe przeszkolenie z każdego prezentowanego w naszym asortymencie wykrywacza. Jeśli występuje zapotrzebowanie na jednorazowe wykrywanie, warto sprawdzić naszą ofertę: Wykrywanie podsłuchów.

Wykryłeś urządzenie podsłuchowe – co dalej?

Na pewno warto taki podsłuch skutecznie zdemontować i sprawdzić ponownie całe pomieszczenie z rozkręcaniem sprzętów elektronicznych włącznie. Oczywiście warto zgłosić sprawę na policję. Na wniosek poszkodowanego może zostać wszczęte postępowanie karne. Więcej w tej kwestii można przeczytać m.in. w naszym artykule na temat legalności nagrywania rozmów. Najtrudniejszym elementem może być ustalenie właściciela podsłuchu. Jeśli mamy szczęście i znaleziony przez nas urządzenie działa w technologii GSM, może być to znacznie łatwiejsze niż w przypadku podsłuchu radiowego czy mini rejestratorów.

W naszym artykule “Jak sprawdzić czy w domu jest podsłuch?” wymieniliśmy kluczowe metody wykrywania tego typu urządzeń. Jest to jednak zaledwie wstęp do bardzo szerokiego i złożonego tematu, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań warto skonsultować się ze specjalistą.

Tagi: , , .

Komentarzy: 36

 1. Czasem podejrzenia mogą się okazać prawdą. szukałam pomocy, jak wykryć podsłuch w domu? to mi spędzało sen z powiek. Sprawdzał mnie…. nie wiem dlaczego mógł mi tak bardzo nie ufać. nie dostarczałam żadnych powodów. chociaż on uważa inaczej…

 2. Kupiłam wykrywacz do podsłuchu dość drogi za 300 zł, bo i niby wykryl ( mówię niby bo się na tym nie znam i nie wiem czy dobrze to zrobilam) wykrył coś w salonie w 6 glosnikach i 2 lampach stojących na komodzie, głośników nie rozkrecalam a lampy rozkrecilam i mimo że były rozkręcenie na części pierwsze to dalej mocny był sygnał z tych lamp. Ponadto w sypialni koło łóżka 2 lampy z każdej strony łóżka taka sama sytuacja jak w salonie bardzo głośny- maksymalny sygnał. Ponadto w sypialni znajduje się jeszcze jedną lampą na konodzie i na tamtej nie było żadnego sygnału! A to samo jedno pomieszczenie. I co teraz zrobić mam?

  • Lampy emitują sygnał w postaci fal radiowych i stąd może taki odbiór na wykrywaczu podsłuchu, chociaż nie powinno być to prawdą, po rozkręceniu i ustaleniu braku nadajnika sygnału.
   Lampy, szczególnie LED ułatwiają podsłuch i odbicie fal przez co podsłuchiwanie jest łątwiejsze

   • Pani Samanto, wykrywacz za 300 zł prawdopodobnie nie odróżni zakłóceń od celowego sygnału. Drugi problem to również obecność praktycznie wszędzie sygnałów GSM, które przenikają ściany i też mogą być widoczne na wykrywaczu. Pani telefon, telefony sąsiadów i stacje bazowe BTS otaczają nas sygnałami. Wykrywacze profesjonalne odróżniają sygnały ze stacji bazowych i wykluczają je z pomiaru, wykluczają również sygnały przypadkowe, wskazując jedynie celową transmisję drogą radiową. Niestety ceny urządzeń, które pozwalają na skuteczną analizę przechwyconych sygnałów kosztują znacznie więcej niż Pani wykrywacz. (dla przykładu Protect 1206i, Protect 1207i, Raksa 120 iDET pl, CAM-105W, Pro-M10FX, Piranha ST-031M, Piranha ST-131 itd). Nie znaczy to jednak, że Pani wykrywacz nic nie znajdzie, ale niestety musi Pani brać pod uwagę, że może to być, np. starter w świetlówce, iskrzące szczotki na silnikach elektrycznych, sterowania rolet i bram, piloty do samochodów, sygnały z BTS, źle ekranowane urządzenia takie jak mikrofalówki, telefony sąsiadów za ścianą itd, itp. W celu upewnienia się należy skoncentrować się na sygnałach gwałtownie zmieniających swoją siłę wraz z przemieszczaniem się po pomieszczeniu, a po wykryciu źródła konieczna będzie inspekcja fizyczna – czyli zajrzenie do środka przedmiotu, który nadaje.

 3. Moja znajoma z pracy kiedyś mówiła, że jej mieszkanie jest chyba nawiedzone, bo czasem coś pika cichutko, w przedpokoju telefony gubią zasięg, a żarówki w jednej lampce cały czas się przepalały. Okazało się wreszcie, że to podsłuchy. Najgorsze, że nie ma pojęcia kto i jak mógł jej to podłożyć :/ Dlatego jeśli tylko ktoś ma jakiekolwiek podejrzenia – niech sprawdza.

 4. Witam, ja też podejrzewam, a właściwie pewna jestem, ze ktoś nas podsłuchuje, podejrzewam sąsiadów w moim pionie mieszkalnym nade mną i pode mną. To się dzieje chyba od wiosny tamtego roku, bo ktoś wywleka nasze prywatne sprawy na portale spolecznościowe. Rodzine wykluczam. Jeśli jest podsłuch, to w kratkach wentylacyjnych , nikt nie miał mozliwości pluskwy w mieszkaniu podrzucić. Ja wariuję, mąż nuż mnie ma za psychiczną, a ja czytam na portalu, wszystko złośliwe, poprzekręcane i anonimowe , bez danych osobowych. Policja mnie wyśmieje. Nie mam dowodów, a to dalej sie dzieje. To skandal, zeby czyjeś prywatne życie podsłuchiwać, bo kamery raczej nie ma.Chyba kupię ten antypodsłuch.

  • ja bym chyba na Twoim miejscu zlecił to jakieś firmie. wejdą niepostrzeżenie, wszystko sprawdzą a Ty zyskasz pewność. nie ma co wariować tylko da spokoju swojego i rodziny warto w to zainwestować

 5. witam,
  Mam podejrzenie że służby założyły podsłuch i wywołuje on rozstrój zdrowia. Chodzi o obniżenie odporności i związane z tym podejrzenie niekompatybilności urządzeń ze środowiskiem (np niskie napięcie na grzejnikach i skoki tego napięcia w cyklach 120 na minutę. Po tym mam szumy w uszach i nadwrażliwość na niektóre tony. Co to może być za technologia.

  • Jeżeli pracownicy nie byli informowani o prowadzeniu nasłuchu lub nagrywaniu i nie podpisywali na takie działania zgody, to pracodawca prawdopodobnie „wchodzi w kolizję” np. z prawem art. 267 k.k. lub art. 23 k.c. Pierwszym krokiem będzie poradzenie się prawnika, co zrobić z taką sytuacją i czy na pewno nasze podejrzenia są uzasadnione.
   Warto jest starać się załatwić sprawę polubownie, gdyż może nie jest świadom popełnianego przestępstwa. Na początek poinformowanie go o braku zgody na prowadzone przez niego działania podsłuchowe. Wyciągnięcie argumentu o odpowiedzialności karnej to ostateczność – staramy się rozwiązać problem i podać sobie z pracodawcą rękę, a nie iść na wojnę. Jeżeli jednak trafi się „przypadek odporny na sugestie”, to pozostaje podjąć decyzję o zgłoszeniu przestępstwa, o którym mowa w artykule 267 kodeksu karnego. Jest ono ścigane z na wniosek pokrzywdzonego. Podobnie sprawa wygląda z artykułem 23 kodeksu cywilnego o ochronie dóbr osobistych, tu też działa tylko pozew cywilny.

 6. Dzień dobry. Mam podejrzenie, że właściciel mieszkania, które wynajmuję odwiedza je podczas mojej nieobecności. W jakie urządzania wideorejestrujące najlepiej zainwestować, by to sprawdzić? Najlepiej, gdyby były to urządzenia z detekcją ruchu, mało widoczne.
  Pozdrawiam

  • Najlepsze byłoby urządzenie audio-wizualne z przekazem na żywo, jednocześnie nagrywające uchwycone zdarzenia. Moduł kamery WiFi z rejestratorem i detekcją ruchu REJSH-543 działa właśnie w taki sposób. Po wykryciu ruchu informuje użytkownika o zdarzeniu, przesyła w powiadomieniu zdjęcie oraz nagrywa intruza na karcie pamięci. Możliwe jest natychmiastowe połączenie się z kamerą za pośrednictwem internetu i zobaczenie na żywo co dzieje się w monitorowanym pomieszczeniu.

  • Jest wiele firm, które świadczą tego typu usługi, AlfaTronik również. Może to zabrzmi jak autoreklama, ale mogę z czystym sumieniem polecić nas samych 🙂 Zapraszam do niezobowiązującego kontaktu w celu określenia zakresu usług wg. Pani potrzeb.

 7. Podejrzewam w domu, a raczej jestem pewna podsłuchu GSM, ale niestety nie mogę go znaleźć , proszę podpowiedzieć gdzie najczęściej są zamieszczane, czy musza być na bieżąco ładowane wiec wtedy szukać przy źródłach prądu. Ewentualnie jaki zagłuszacz sobie z tym poradzi

 8. witam! podejrzewam że mam podsłuch w domu i chcę to udowodnić, bo chyba nawet wiem kto mógł mi go założyć. Moje pytanie jest takie, czy lepiej zadziałać na własną rękę, czy lepiej jak dowody zbiorą specjaliści? na co sąd będzie patrzył lepiej?

 9. Jak wykryć samemu czy w miejscu pracy jest podsłuch??Było wiele sytuacji,które na to wskazują…firma detektywistyczna odpada,ponieważ jest non stop monitoring

  • Niestety nie ma łatwej i szybkiej metody na wykrywanie podsłuchów. Na rynku jest tysiące modeli, korzystających z wielu technologii dlatego proces wykrywania jest czasochłonny i wymagający zastosowania specjalistycznych urządzeń. Oczywiście można kupić „wykrywacz” za 90 zł na allegro, ale poziom pewności, który daje takie sprawdzenie pomieszczenia jest bliski zeru.

 10. Chciałabym zapytać czy w kujawsko-pomorskim mógłby ktoś polecić jakąś firmę, która pomogłaby wykryć podsłuch w mieszkaniu? Nie chciałąbym inwestować w urządzenia, bo mam nadzieję, że to jednarazowa sytuacja. Za wszystkie polecenia będę wdzięczna.

 11. W moim mieszkaniu w każdym pokoju jest podsłuch. Są to urządzenia wysokiej klasy. Mogłem się o tym przekonać kiedy wyczyścili mojego pendriva i nagrali rozmowę moją z matką, którą wczesniej zamordowali. Nigdy nie udało mi się nagrać coś na dyktafon. W drzwiach mam wkładkę keso asso abloy, zamek i skobel na kłódkę i plombę. To nic nie pomaga. Wchodzą, buszują, kradną i niszczą. Nie mogę liczyć na czyjąś pomoc bo ludzie się boją, w ponoć wolnym kraju.

  • Jak mam ten sam problem. Kupilam demagnetyzer stolowy po to, aby zneutralizować czipy lokalizujące w ciele. To są media, które inwigilują ludzi i wynajmują grupę przestępczą dla niepokornych. Proszę sobie założyć w mieszkaniu kamerę z detekcją ruchu to sam się Pan przekona kto wchodzi do Pana mieszkania

   • Pani Bea
    Proszę o kontakt bo mam również założony podsłuch w ciele i nie wiem co mam robić.
    Czy neutralizację robiła jakaś firma czy Pani sama.
    Proszę o kontakt.

 12. Witam
  Kupiłem wykrywacz protect 1206i
  Od dłuższego czasu syn sąsiadów chowa się za drzewami i jak by mierzył w okno.
  Dzieją się dziwne rzeczy.Jak by wszystko o nas wiedzieli.
  Wspomniany wykrywacz strasznie wariuje przy routerze z neostrady oraz przy moim telefonie.gdy wyłącze tel wykrywacz milknie

 13. Jestem pewna ze mam podsłuch załozony przez moją ” rodzinkę” przez ścianę .Jak sobie z nimi poradzić

 14. Mam na 99% SWIRA za sciana z mikrofonem sejsmicznym. Slysze jak odbija sie od podlogi i scian z tym swoim mikrofonem. Wczesniej nie rozumialam skad czasami jest tak wielka akustyka pomieszczen do poki nie zwrocilam uwagi ze sasiad sledzi kazde moje posuniecie.
  Prawda jest taka ze jestesmy w tak przyslowiowej czarnej dupie. Takie badziewie mozna kupic za grosze na allegro a urzadzenie aby to zagluszyc nie wykryc, bo to prawie niemozliwe dla przecietnego zjadacza chleba kosztuje 12 tys zl

 15. Witam, podejrzewam że mam podsłuch w jednym z pokoji w mieszkaniu. Co jakiś czas słyszę wibracje jakby telefon dzwonił. Oczywiście to nie dzwoni moja komórka A innej w domu nie ma. Proszę o pomoc co to może być i jak to sprawdzić.

 16. Czy jeśli buczy coś jakby w ścianach lub pietro wyżej to co to może być. Jakies urzadzenia mikrofalowe czy co?

  Mam jeszcze pytanie odnosnie komorek: podejrzewam ze w bateriach mialem lub mam podsluch, ktos raz mi podmienil jedna baterie ze napisy mam teraz na niej jakby inna czczionka pisane.
  Czy sprawdzacie tez telefony – nie tylko baterie ale calosciowo, czy nie ma podsluchow? Ile by kosztowalo sprawdzenie jednego telefonu?

 17. Jeśli znajde dedektorem kupionym w internecie miejsce podsłuchu ? Co dalej moge zrobić i jak sie zabezpieczyć przed podsłuchem.? Po dojściu do grzejnika w pokoju przy pionie prowadzącym od sąsiada jest coś dziwnego!! słysze dość głośne rozmowy sąsiadów – gdy się zbliże blisko grzejnika – następuje cisza grobowa.. – co z tym zrobić , bo jest coś nie tak. POZDRAWIAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *