Znakowanie cennych przedmiotów – zobacz wszystko, co warto wiedzieć o technice UV

Jeszcze kilkanaście lat temu znakowanie cennych przedmiotów techniką ultrafioletową istniało w wyobrażeniach twórców filmów czy literatury o szpiegach. Dziś oznaczanie rzeczy przy pomocy specjalnego proszku UV może przydać Ci się w różnych sytuacjach. Co warto wiedzieć o tej metodzie? Kiedy możesz ją zastosować? W jaki sposób nanieść oznaczenia i jak je odczytywać?

Technika znakowania UV oparta jest na wykorzystaniu promieniowania ultrafioletowego, znanego również jako promieniowanie UV. Do odczytywania takich znaków służą lampy UV i latarki UV.

Na czym polega technika znakowania UV?

Zacznijmy od tego, że promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest niewidoczne dla ludzkiego oka (bez specjalnego sprzętu). Długość padającej fali promieni waha się między 10 nm do 400 nm. Taka wartość jest zbyt krótka dla naszego wzroku, ale przy okazji jest dłuższa np. od fal rentgenowskich, które przebijają się między innymi przez ludzkie ciało.

Możliwości UV zostały docenione w wielu dziedzinach, m.in. medycynie czy kosmetologii. Również detektywistyka i sektor ochrony osób i mienia uwzględnił walory techniki, wykorzystując ją do oznaczania określonych towarów lub ludzi. Na powierzchnię danego przedmiotu nanoszone są specyfiki, które emitują niewidoczne dla ludzkiego oka promienie. Dzięki temu powierzchnia rzeczy nie jest niszczona, a jednocześnie – po wykorzystaniu sprzętu jakim jest lampa UV – możemy zobaczyć oznaczenia i sprawdzić czy przedmiot np. należy do nas.

Czy znakowanie jest bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt? Stosowane proszki bazują na zupełnie nieszkodliwym promieniowaniu UV o długości fali 365 nm, dzięki czemu w żadnym wypadku nie musisz obawiać się ich oddziaływania na organizm.

Promieniowanie UV

Promieniowanie UV ma wszechstronne zastosowanie – np. w nauce (fot. pixabay.com)

W jakich sytuacjach warto oznaczać rzeczy lub ludzi?

Znakowanie przedmiotów czy ludzi i zwierząt sprawdzi się w wielu sytuacjach. Możesz oznaczyć np. cenne, rodzinne pamiątki, własne notatki, książki lub inne domowe przedmioty, aby w razie odzyskania ich po kradzieży dojść do tego, które należą do Ciebie. Oznaczanie książek ma też inny cel. Jeżeli często pożyczasz lektury to z łatwością sprawdzisz później ich przynależność w razie wątpliwości. Taki sposób może być wykorzystywany też w bibliotekach, by uporządkować zbiory i przyjmować wyłącznie pozycje należące do danej placówki. To jednak nie wszystko.

Znakować możesz wszystko to, co uważasz za cenne – łącznie ze zbiorami sztuki, sztabami złota czy pieniędzmi. Zawsze rozpoznasz swoje rzeczy i nie będzie wątpliwości co do ich przynależności. Możesz znakować również zwierzęta na wypadek ich ucieczki.

Znakowanie UV przyda się także w kryminalistyce czy detektywistyce. Skutecznie pozwoli Ci oznaczać dowody czy śledzone rzeczy. Z proszku mogą skorzystać też przedsiębiorcy, którzy chcą np. oznaczyć określone serie przedmiotów, by później łatwiej się w nich odnaleźć.

Bezpieczne użytkowanie sprawia również, że zestaw nada się jako prezent świąteczny dla małego odkrywcy lub detektywa, który uwielbia wyjątkowe, detektywistyczne zabawki. Dzieci mogą bez przeszkód korzystać z zestawu, oznaczając siebie czy swoje przedmioty.

Jak znakuje się przedmioty?

Zestawy do znakowania UV są wyjątkowo proste w użyciu. Posłuży Ci do tego np. specjalny proszek do znakowania UV. Dyskretnie oznaczy wszystkie przedmioty lub osoby, które będziesz chciał później zidentyfikować. Co ważne, proszek nie jest widoczny w zwykłym świetle, a do jego odczytania konieczna jest lampa UV (lub latarka) o czym wspomnimy w kolejnej części tekstu.

Jak nanieść proszek? Służy do tego specjalny pędzelek. Nabierz odrobinę proszku na jego powierzchnię i oznacz (w wybranym przez Ciebie miejscu) przedmiot, nanosząc warstwę na określony element. Całe działanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy czy umiejętności. Proszek szybko przylgnie do przedmiotu i trwale go oznaczy.

Wybrany zestaw starczy na co najmniej kilkanaście użyć. Proszek jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia i życia osób czy zwierząt, a także nie jest łatwopalny. Pamiętaj, że całość zawiera 56 gram proszku, specjalny pędzel służący do znakowania przedmiotów oraz wszechstronną i mobilną lampę UV do odczytywania śladów.

Znakowanie cennych przedmiotów

Znakowanie cennych przedmiotów za pomocą proszku UV? To możliwe!

Jak odczytać znakowanie cennych przedmiotów?

Do odczytywania znaków na przedmiotach oznaczonych proszkiem ultrafioletowym możesz wykorzystać takie przedmioty jak lampy czy latarki UV. Lampa UV do oświetlania sprawdzi wszelkie znaczone przedmioty, nie tylko proszkiem. Dzięki niej sprawdzisz między innymi legalność banknotów. Sprawdzi się np. w punktach handlowych czy wszędzie tam, gdzie obraca się gotówką. Lampa zasilana jest za pomocą baterii AA, tak więc zabierzesz ją ze sobą w każde miejsce i wszędzie z niej skorzystasz.

Z kolei latarka UV to mobilny, niedrogi i kieszonkowy przedmiot wszechstronnego użytku. Zasilane bateriami urządzenie ma trwałą, aluminiową obudowę i odczytuje wszelkie znaczniki stworzone na bazie promieniowania ultrafioletowego.

Znakowanie cennych przedmiotów

Niewielka latarka UV pozwoli wyszukać ślady promieniowania np. na banknotach (fot. materiały własne)

Promieniowanie UV ma wiele bardzo ciekawych zastosowań i ogromną grupę odbiorców. Zainwestuj w akcesoria do nakładania i odczytywania ultrafioletowych znaków, ciesząc się ich możliwościami.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *