Jak ewoluował sprzęt detektywistyczny?

Sprzęt detektywistyczny to nieodzowny element pracy profesjonalnych detektywów. Używają go zarówno prywatni śledczy, jak i funkcjonariusze służb (policjanci, agenci specjalni). Szpiegowskie urządzenia i technologie przez lata ewoluowały i zmieniały się. Co warto wiedzieć o historii sprzętu dla detektywów? Co nowego pojawiło się na przestrzeni lat? Z jakiej technologii korzystają dziś biura detektywistyczne? Zapraszamy do lektury.

Czy sprzęt detektywistyczny to nowy wynalazek? W dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia, z pewnością tak. Jednak urządzenia i technologia używana przez szpiegów czy detektywów ma już wiele dekad. Zmienia się po prostu jego możliwość, zakres działania i rozmiar. Cel pozostaje jednak ten sam.

Sprzęt detektywistyczny – początek

Boom z powstaniem biur detektywistycznym datuje się na przełom XIX i XX wieku. Wraz z rozrostem branży, prywatni detektywi zaczęli też używać pierwszych egzemplarzy sprzętu do podglądania czy podsłuchiwania osób trzecich. Chociaż nie funkcjonowały jeszcze mikrokamery czy podsłuchy w smartfonach, to detektywi korzystali z innych możliwości. Działali przez lunety, lornetki czy magnetofony kasetowe (biorąc pod uwagę dzisiejsze rozwiązania technologiczne – sprzętów prymitywnych). Wykorzystywano też aparaty fotograficzne do przygotowania portretów przestępców.

Rozwój sprzętu szpiegowskiego to czas przed i w trakcie II Wojny Światowej. Wiele państw zaczęło inwestować w produkty profesjonalne, które mógły pomóc w przeprowadzeniu wywiadu. Powstały pierwsze podsłuchy, enigma (sprzęt do szyfrowania przekazywanych wiadomości) oraz proste w budowie pluskwy. Przykładem wszechstronności takich urządzeń jest zastosowanie mikrofonów w domu publicznym w Berlinie. W 1940 roku w Salonie Kitty na Giesebrechtstrasse 11 Gestapo i SS zainstalowało specjalną aparaturę podsłuchową (bazującą na okablowanych mikrofonach, zbierających dźwięk), których celem było pozyskanie informacji od zagranicznych dyplomatów, którzy korzystali z „uciech” niemieckiego przybytku. Oczywiście, nikomu nie śniło się nawet aby stosować np. podsłuch bezprzewodowy jak przy Alfa GSM 26 w listwie zasilającej.

Sprzęt detektywistyczny pojawił się także w wielu aferach II RP (podobno podsłuchiwano nawet Marszałka Józefa Piłsudskiego), ale też w trakcie polskich działań wojennych – rozszyfrowanie Enigmy to zresztą zasługa zespołu złożonego także z Polaków. Z kolei w 1946 roku odkryto urządzenie szpiegowskie w ambasadzie USA w ZSRR.

O ile jednak czasy sprzed wojny i okres wojenny to początek rozwoju sprzętu dla detektywów, to już zaawansowana Zimna Wojna i późniejsze, technologicznie rewolucyjne lata 90te nadały tym urządzeniom niesamowitą prędkość rozwoju.

ZOBACZ TEŻ: Ukryte kamery szpiegowskie – historia i przykłady współczesnych urządzeń

Sprzęt detektywistyczny

W czasie II Wojny Światowej nikomu nie śniło się o bezprzewodowych podsłuchach, takich jak tych bazujących na technologii GSM

Rozwój urządzeń detektywistycznych na przestrzeni lat – Zimna Wojna i lata 90te

Przykładem technologii, która pojawiła się w trakcie Zimnej Wojny i jest teraz stosowana we współczesnym szpiegostwie technologia GPS. Opracowana przez amerykańskie wojsko technika lokalizacyjna, bazująca na systemie satelitarnym, umożliwia dziś korzystanie z nowoczesnych i dokładnych lokalizatorów jak np. Lokalizator GPS online AlfaTrack GL-300W do wyszukiwania położenia śledzonego pojazdu.

Wspominaliśmy również o GSM. Wiele nowoczesnych sprzętów dla detektywów opiera się na technologii, która pojawiła się pod koniec lat 80tych, jako standard dla telefonów komórkowych. Dziś dzięki GSM detektywi mogą kontrolować dźwięk z pomieszczeń, które znajdują się wiele kilometrów dalej – wystarczy, że zainstalują w urządzeniu kartę SIM i… zadzwonią na dany numer.

Same telefony komórkowe stanowiły już świetny sprzęt detektywistyczno-szpiegowski. Podsłuchy telefoniczne pojawiły się błyskawicznie, wraz z rozwojem telefonii komórkowej. Pierwsze symptomy takich działań to przełom XX i XXI wieku. Dziś systemy wykorzystujące telekomunikację do szpiegostwa, takie jak Pegasus nikogo już nie zaskakują.

Sprzęt detektywistyczny

Sprzęt detektywistyczny bazuje dziś m.in. na GPS. Technologia ta pozwala funkcjonować lokalizatorom, takim jak AlfaTrack GL-300.

Współczesne urządzenia detektywistyczne – co warto o nich wiedzieć?

Przejdźmy do teraźniejszości. Dziś detektywi używają najnowocześniejszego sprzętu, który pozwala im realizować zaawansowane cele i doprowadzać do rozwiązania nawet najbardziej skomplikowane sprawy. Współczesny sprzęt detektywistyczny to między innymi:

  • Ukryte kamery – dobrze wyposażony detektyw posiada nie jeden zestaw kamera i rejestrator oraz wiele małych kamer różnego rodzaju, a także przynajmniej. Należą do nich kamery z modułem WiFi (przypominające urządzenia codziennego użytku), przekazujące obraz do aplikacji w telefonie za pomocą chmury, specjalne kamery miniaturowe, fotopułapki czy kamery endoskopowe. Najlepsze kamery nagrywają obraz w jakości FullHD
  • Podsłuchy – nowoczesne podsłuchy potrafią zapewnić detektywom zaawansowane jakościowo materiały, przy zachowaniu pełnej anonimowości. Nowoczesne technologicznie są np. podsłuchy kwarcowe czy te, bazujące na instalowanym na telefonie oprogramowaniu spyphone.
  • Pozostałe akcesoria – dziś detektyw powinien posiadać również lokalizatory, sprzęty wykrywające podsłuch (do zapewnienia bezpieczeństwa swoim klientom) i podobne urządzenia.

Jak będzie rozwijał się sprzęt detektywistyczny w przyszłości? Z pewnością będzie coraz mniejszy, bardziej mobilny i trudniejszy do rozpoznawania. Eksperci wskazują też na ogromną rolę oprogramowania, które będzie zdobywało rynek. Nikt jednak nie jest w stanie z całą pewnością stwierdzić, po jakie sprzęty będą sięgać detektywi za kilka, kilkanaście lat. To się dopiero okaże.

Jak będzie wyglądał sprzęt detektywistyczny w przyszłości? Bardzo możliwe, że będzie w pełni bazował na technologii chmury i danych na serwerach (fot. pixabay.com)

Tagi: , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *