Sprzęt detektywistyczny to nieodzowny element pracy profesjonalnych detektywów. Używają go zarówno prywatni śledczy, jak i funkcjonariusze służb (policjanci, agenci specjalni). Szpiegowskie urządzenia i technologie przez lata ewoluowały i zmieniały się. Co warto wiedzieć o historii sprzętu dla detektywów? Co nowego pojawiło się na przestrzeni lat? Z jakiej technologii korzystają dziś biura detektywistyczne? Zapraszamy do lektury.
Czy sprzęt detektywistyczny to nowy wynalazek? W dzisiejszym rozumieniu tego pojęcia, z pewnością tak. Jednak urządzenia i technologia używana przez szpiegów czy detektywów ma już wiele dekad. Zmienia się po prostu jego możliwość, zakres działania i rozmiar. Cel pozostaje jednak ten sam.
Sprzęt detektywistyczny – początek
Boom z powstaniem biur detektywistycznym datuje się na przełom XIX i XX wieku. Wraz z rozrostem branży, prywatni detektywi zaczęli też używać pierwszych egzemplarzy sprzętu do podglądania czy podsłuchiwania osób trzecich. Chociaż nie funkcjonowały jeszcze mikrokamery czy podsłuchy w smartfonach, to detektywi korzystali z innych możliwości. Działali przez lunety, lornetki czy magnetofony kasetowe (biorąc pod uwagę dzisiejsze rozwiązania technologiczne – sprzętów prymitywnych). Wykorzystywano też aparaty fotograficzne do przygotowania portretów przestępców.
Rozwój sprzętu szpiegowskiego to czas przed i w trakcie II Wojny Światowej. Wiele państw zaczęło inwestować w produkty profesjonalne, które mógły pomóc w przeprowadzeniu wywiadu. Powstały pierwsze podsłuchy, enigma (sprzęt do szyfrowania przekazywanych wiadomości) oraz proste w budowie pluskwy. Przykładem wszechstronności takich urządzeń jest zastosowanie mikrofonów w domu publicznym w Berlinie. W 1940 roku w Salonie Kitty na Giesebrechtstrasse 11 Gestapo i SS zainstalowało specjalną aparaturę podsłuchową (bazującą na okablowanych mikrofonach, zbierających dźwięk), których celem było pozyskanie informacji od zagranicznych dyplomatów, którzy korzystali z „uciech” niemieckiego przybytku. Oczywiście, nikomu nie śniło się nawet aby stosować np. podsłuch bezprzewodowy jak przy Alfa GSM 26 w listwie zasilającej.
Sprzęt detektywistyczny pojawił się także w wielu aferach II RP (podobno podsłuchiwano nawet Marszałka Józefa Piłsudskiego), ale też w trakcie polskich działań wojennych – rozszyfrowanie Enigmy to zresztą zasługa zespołu złożonego także z Polaków. Z kolei w 1946 roku odkryto urządzenie szpiegowskie w ambasadzie USA w ZSRR.
O ile jednak czasy sprzed wojny i okres wojenny to początek rozwoju sprzętu dla detektywów, to już zaawansowana Zimna Wojna i późniejsze, technologicznie rewolucyjne lata 90te nadały tym urządzeniom niesamowitą prędkość rozwoju.
ZOBACZ TEŻ: Ukryte kamery szpiegowskie – historia i przykłady współczesnych urządzeń
Rozwój urządzeń detektywistycznych na przestrzeni lat – Zimna Wojna i lata 90te
Przykładem technologii, która pojawiła się w trakcie Zimnej Wojny i jest teraz stosowana we współczesnym szpiegostwie technologia GPS. Opracowana przez amerykańskie wojsko technika lokalizacyjna, bazująca na systemie satelitarnym, umożliwia dziś korzystanie z nowoczesnych i dokładnych lokalizatorów jak np. Lokalizator GPS online AlfaTrack GL-300W do wyszukiwania położenia śledzonego pojazdu.
Wspominaliśmy również o GSM. Wiele nowoczesnych sprzętów dla detektywów opiera się na technologii, która pojawiła się pod koniec lat 80tych, jako standard dla telefonów komórkowych. Dziś dzięki GSM detektywi mogą kontrolować dźwięk z pomieszczeń, które znajdują się wiele kilometrów dalej – wystarczy, że zainstalują w urządzeniu kartę SIM i… zadzwonią na dany numer.
Same telefony komórkowe stanowiły już świetny sprzęt detektywistyczno-szpiegowski. Podsłuchy telefoniczne pojawiły się błyskawicznie, wraz z rozwojem telefonii komórkowej. Pierwsze symptomy takich działań to przełom XX i XXI wieku. Dziś systemy wykorzystujące telekomunikację do szpiegostwa, takie jak Pegasus nikogo już nie zaskakują.
Współczesne urządzenia detektywistyczne – co warto o nich wiedzieć?
Przejdźmy do teraźniejszości. Dziś detektywi używają najnowocześniejszego sprzętu, który pozwala im realizować zaawansowane cele i doprowadzać do rozwiązania nawet najbardziej skomplikowane sprawy. Współczesny sprzęt detektywistyczny to między innymi:
- Ukryte kamery – dobrze wyposażony detektyw posiada nie jeden zestaw kamera i rejestrator oraz wiele małych kamer różnego rodzaju, a także przynajmniej. Należą do nich kamery z modułem WiFi (przypominające urządzenia codziennego użytku), przekazujące obraz do aplikacji w telefonie za pomocą chmury, specjalne kamery miniaturowe, fotopułapki czy kamery endoskopowe. Najlepsze kamery nagrywają obraz w jakości FullHD
- Podsłuchy – nowoczesne podsłuchy potrafią zapewnić detektywom zaawansowane jakościowo materiały, przy zachowaniu pełnej anonimowości. Nowoczesne technologicznie są np. podsłuchy kwarcowe czy te, bazujące na instalowanym na telefonie oprogramowaniu spyphone.
- Pozostałe akcesoria – dziś detektyw powinien posiadać również lokalizatory, sprzęty wykrywające podsłuch (do zapewnienia bezpieczeństwa swoim klientom) i podobne urządzenia.
Jak będzie rozwijał się sprzęt detektywistyczny w przyszłości? Z pewnością będzie coraz mniejszy, bardziej mobilny i trudniejszy do rozpoznawania. Eksperci wskazują też na ogromną rolę oprogramowania, które będzie zdobywało rynek. Nikt jednak nie jest w stanie z całą pewnością stwierdzić, po jakie sprzęty będą sięgać detektywi za kilka, kilkanaście lat. To się dopiero okaże.