Kamery inspekcyjne – działanie i zastosowanie

Nowoczesne kamery mają bardzo wszechstronne zastosowanie. Endoskopy profesjonalne wspomaga pracę różnych branż. Coraz lepszy obraz, wytrzymała bateria i niewielkie rozmiary ułatwiają działanie w detektywistyce, ale też w usługach, produkcji, w warsztatach czy na budowie. W tym tekście wskażemy jak działają kamery inspekcyjne, gdzie mogą ułatwić prowadzenie działań i jakie modele tego typu urządzeń warto wybrać. Serdecznie zachęcamy do lektury!

Kamery inspekcyjne (znane też jako kamery endoskopowe) znane są powszechnie jako elementy wyposażenia lekarzy, umożliwiając im prowadzenie różnego rodzaju badań wnętrza organizmu, wprowadzając do ciała pacjenta specjalne urządzenie monitorujące. Ich zastosowanie jest jednak o wiele bardziej szerokie.

Czym są kamery inspekcyjne?

Kamera endoskopowa to nietypowy sprzęt do bardzo szerokiego zastosowania. Urządzenie przypomina trochę wąski wężyk. Jest to forma elastycznej, giętkiej i mającej niewielką średnicę sondy, zakończonej niewielką, ale mającą bardzo wysokie parametry pracy kamerą. W sondzie (wykonanej z trwałych i elastycznych tworzyw sztucznych) znajdują się przewody, umożliwiające podłączenie kamery inspekcyjnej do zewnętrznych odbiorników – np. monitorów czy nowoczesnych smartfonów.

Elastyczne, ale jednocześnie sztywne przewody umożliwiają wprowadzenie kamery do niewielkich szczelin, a także operowanie nią zgodnie z życzeniem. Urządzenie reaguje na każdy ruch operatora, umożliwia obrót o 360 stopni i jest odporne na takie czynniki jak wilgoć czy niesprzyjająca temperatura. To jeszcze bardziej zwiększa jej możliwości.

Endoskop budowa inspekcja

Przykładowy przekrój kamery endoskopowej (fot. Eigene Erstellung/ –LBRH 16:38, 15. Jan. 2007 (CET))

Do czego możesz zastosować kamery inspekcyjne w domu i w pracy?

Gdzie sprawdzi się kamera inspekcyjna? Urządzenie to ma bardzo wszechstronne zastosowanie i możesz korzystać z jego zalet w domu i podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Gdzie i kiedy warto użyć takiego sprzętu?

  • Prace warsztatowe – podczas naprawy samochodu istotna jest diagnoza. Kamera inspekcyjna pozwoli sprawdzić stan przewodów paliwowych, wydechowych, wnętrza silnika czy innych, bez konieczności rozmontowywania danego elementu.
  • Usługi budowlano-remontowe – kamery inspekcyjne to sprzęty do zastosowania na budowie, pozwalające skontrolować stan instalacji elektrycznej, szybów wentylacyjnych czy innych.
  • Hydraulika – podobnie jak w przypadku prac w warsztacie, endoskop ułatwia kontrolę rur dopływowych czy odpływowych, bez konieczności ich rozmontowania.
  • Naprawa urządzeń elektrycznych i elektronicznych – świetnie nada się do skontrolowania mało dostępnych podzespołów.
  • Akcje ratownicze – po endoskopy często sięgają grupy medyczne i ratownicze, które chcą dotrzeć np. do osób czy zwierząt uwięzionych pod gruzami.
  • Detektywistyka – dzięki kamerom endoskopowym, detektyw może z bezpiecznego miejsca kontrolować sytuację np. w innym pomieszczeniu.

Kamery tego typu sprawdzą się też w domu, do prac hobbystycznych w garażu i wszędzie tam, gdzie musisz mieć kontrolę nad elementami umiejscowionymi w niewidocznych i ciężko dostępnych miejscach. Oczywiście, zaawansowane endoskopy stosuje się też przy badaniach medycznych, a coraz częściej również w operacjach szpitalnych.

Endoskop inspekcja medycyna

Bronchoskop do zastosowań medycznych (fot. de:Benutzer:Kalumet/ Wikipedia)

Jakiego rodzaju kamery inspekcyjne warto wybrać i co możemy Ci polecić?

Technologia i rozwój urządzeń sprawiły, że nowoczesne kamery inspekcyjne są praktycznie dostępne dla każdego. Umożliwiają one podłączenie do smartfona i rejestrowanie różnego rodzaju elementów czy zdarzeń. Mają bardzo wysoką rozdzielczość, szeroki kąt widzenia, a także długi, osiągający kilka metrów przewód. Jeżeli zależy Ci na sprawnej, wszechstronnej i rozbudowanej kamerze, to powinieneś zwrócić uwagę na powyżej wymienione kwestie.

Na pewno ciekawym wyborem będzie endoskop techniczny o małym obiektywie do telefonów z Androidem, przewód 3,5 m giętki. Bez problemu podłączysz go do swojego telefonu z gniazdem USB, microUSB i USB-C. Średnica kamery ma tylko 3,9mm, a wąż 3,5 metra co pozwoli eksplorować wiele ciasnych i trudno dostępnych miejsc. Obraz będzie bardzo wyraźny dzięki oświetlaczowi LED i rozdzielczości maksymalnej HD 1280×720.

Kamera inspekcyjna endoskop smartfon

Endoskop techniczny o małym obiektywie do telefonów z Androidem, przewód 3,5 m giętki to świetny sprzęt do zastosowań warsztatowych czy domowych (fot. materiały własne)

Mniej zaawansowana, ale też bardzo skuteczna jest prosta kamera endoskopowa do telefonów z Androidem 3,5 m. Jej dużą zaletą jest to, że łapie ostrość w odległości ok 5 cm od filmowanego obiektu. Ma 70-stopniowy kąt widzenia kamery i oświetlacz LED. Jest prosta w obsłudze i bez problemu połączysz ją ze swoim telefonem z systemem Android.

Dla wymagających ciekawym rozwiązaniem może być endoskopowa kamera do telefonów z łącznością WiFi 5 m. Poza bardzo dobrą rozdzielczością nagrań (FullHD 1920 x 1080), skutecznym oświetlaczem i usztywnianym przewodem, urządzenie to posiada wbudowany moduł WiFi. Dzięki temu nie musisz trzymać telefonu w trakcie operowania kamerą.

Wszystkie powyżej zaprezentowane modele to bardzo wysoka jakość pracy. Dostępne są też w atrakcyjnej cenie. Jeżeli pracujesz w usługach, albo jesteś zapalonym majsterkowiczem, to urządzenie to na pewno będzie dla Ciebie cennym nabytkiem.

Tagi: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *