socmint social media

SOCMINT – co to jest i na czym polega?

Profesjonalny detektyw potrafi pozyskać szereg informacji, wykorzystując do tego w pełni legalne źródła. Dzięki temu nie naraża się na problemy prawne, a przygotowany przez niego materiał dowodowy może być wykorzystywany później w sądzie. Rodzajem działań inwigilacyjnych na bazie legalnie dostępnych źródeł jest SOCMINT. Co warto o nim wiedzieć? W jaki sposób śledczy wykorzystują tę technikę do pozyskiwania informacji i przede wszystkim – jakie dane można w ten sposób pozyskać?

W przestrzeni publicznej od kilku lat funkcjonuje pojęcie OSINT. To tzw. biały wywiad, czyli rozpoznanie sytuacji na bazie ogólnodostępnych źródeł. Prywatne agencje detektywistyczne, a także służby śledcze korzystają z informacji zawartych w publicznych bazach, literaturze, Internecie czy rozmów. Do rodzaju techniki OSINT możemy zaliczyć właśnie SOCMINT.

Czym jest SOCMINT? Co warto o nim wiedzieć?

SOCMINT (skrót z angielskiego Social Media Intelligence) to rodzaj białego wywiadu, który skupia się na konkretnych źródłach informacyjnych, dostępnych w Internecie. Osoby korzystające z technik socmintowych analizują dane, które można znaleźć w różnego rodzaju mediach społecznościowych.

Jakie social media mogą być źródłem informacji? Nie ma tu ograniczeń. Wiele o obserwowanym podmiocie może mówić konto na Facebooku, wpisy na Instagramie, przemyślenia publikowane na platformie X (kiedyś Twitter) czy LinkedInie. Wszystko to jest często albo publiczne, albo ukryte w tak mało sprawny sposób, że każdy może zobaczyć dostępne tam treści.

Dlaczego SOCMINT jest jednym z najpopularniejszych rodzajów technik osintowych, z których korzystają np. prywatni detektywi? Przede wszystkim to dostęp do powszechnych informacji, udostępnianych przez masę ludzi. Konta w mediach społecznościowych ma kilka miliardów ludzi. Wiele samodzielnie umieszcza tam masę informacji, przydatnych w przygotowaniu kompleksowej dokumentacji dowodowej w najróżniejszych sprawach.

Czytaj także: Czy wywiad może być legalny? Sprawdź czym jest OSINT

facebook media socmint

Za profilami na portalach typu Facebook kryje się wiele ciekawych informacji (fot. pixabay.com)

Jakiego rodzaju informacje można pozyskać dzięki technologii SOCMINTu?

SOCMINT daje dostęp do naprawdę wielu bogatych danych. Umożliwia działanie w poszukiwaniu osoby zaginionej czy ustalaniu przyczyn przestępstwa, czy motywacji osoby, która dopełniła się czynu karalnego. Przykładem jest tutaj m.in. ustalenie okoliczności głośnego wypadku na A1 i historii jego sprawcy, Sebastiana M. (przy pomocy internautów i prywatnych detektywów).

Co zaliczymy do danych udostępnianych w mediach społecznościowych?

  • Informacja o miejscu zamieszkania.
  • Dane na temat stanu majątkowego.
  • Szczegóły życia matrymonialnego i rodzinnego.
  • Aktualny wygląd.
  • Dane dotyczące miejsca pracy.

Konta w mediach społecznościowych są skutecznym sposobem analizy życiorysu danej osoby i jej relacji ze znajomymi (np. przyjaźnie, związki, stosunki w pracy). Newsy, posty, materiały multimedialne i zdjęcia, lista znajomych, reakcje, komentarze, tagi, polubione profile itd. pozwalają wyłonić właściwy obraz człowieka, który jest obserwowany przez detektywa.

informacje social media socmint

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele informacji udostępnia w mediach społecznościowych (fot. pixabay.com)

Dane mogą być zbierane w sposób aktywny i pasywny. Aktywny sposób zbieranie danych polega na interakcji ze śledzonym obiektem. Zaliczamy do tego m.in. rozmowy w wiadomościach prywatnych czy np. komentowanie wpisów. Obserwowanie danego konta i „dodawanie go do znajomych” również zalicza się do aktywnej formy prowadzenia śledztwa. Z kolei forma pasywna opiera się wyłącznie na obserwacji kont, bez wchodzenia w jakąkolwiek interakcję bezpośrednią. Jest najczęściej mniej skuteczna, ale za to bardziej dyskretna i zapewnia mniejsze ryzyko dekonspiracji.

Zalety i wady analizowania mediów społecznościowych

Największą zaletą SOCMINTu jest przede wszystkim dostęp do wielu powszechnych informacji, których pozyskanie nie łamie prawa. Analizując informacje na różnych profilach w wielu social mediach można zbudować określony profil obserwowanego obiektu, poznać jego historię, motywację do działania, zachcianki, fanaberie, a nawet stwierdzić, czy prowadzi drugie, równoległe życie.

Niestety, nie zawsze dostęp do tych danych jest łatwy. Użytkownicy blokują konta dla zewnętrznych obserwatorów i stają się bardziej rozważni. Nie wszystko publikują też w mediach społecznościowych. Niekiedy pozyskane w mediach społecznościowych informacje nie wystarczą w sądzie, aby udowodnić zdradę lub wskazać, że dłużnik dysponuje środkami, którymi mógłby spłacić swoje zobowiązania.

Mimo to warto korzystać z dobrodziejstwa, jakie przynoszą social media. Prawidłowo wykonany SOCMINT (oparty na kompleksowej analizie danych z profili w mediach społecznościowych) wraz z innymi technikami białego wywiadu może dać naprawdę skuteczny obraz sytuacji, przydatny w rozwiązaniu sprawy.

Tagi: , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *