bezpieczny telefon - sprawdzone sposoby

Bezpieczny telefon – sprawdzone sposoby!

Czy masz bezpieczny telefon? Czy jesteś pewien, że żadne ważne informacje nie opuszczają smartfona bez Twojej wiedzy? W artykule omawiamy potencjalne zagrożenia, objawy które powinny wzbudzić czujność i metody działania pozwalające potwierdzić, że „Mam bezpieczny telefon”.

Kiedy bezpieczny telefon przestaje być bezpieczny

Istnieje kilka sposobów podsłuchiwania telefonów komórkowych z tym, że metod wykorzystywanych przez ograny państwa nie będziemy omawiać.
Najczęściej spotykanym sposobem inwigilacji smartfona jest założenie na niego oprogramowania, które zbiera wybrane informacje. Istnieje również ryzyko zainfekowania telefonu wirusem lub innym złośliwym oprogramowaniem. Niezależnie od tego czy jest to spyphone czy wirus konsekwencje dla użytkownika uszkodzonego telefonu mogą być bardzo poważne – utrata kontroli nad portalami społecznościowymi i pocztą to mniej dolegliwe konsekwencje – gorzej jeżeli dojdzie do utraty konta bankowego i środków, bezprawnego użycia danych osobowych, np do zaciągnięcia kredytu lub utrata wrażliwych danych prywatnych i firmowych.. Wynikiem działania tego typu programów może być również uszczerbek na wizerunku czy zniesławienie.

Czy telefon daje sygnały, że jest zainfekowany?

Nie ma reguły odnośnie tego czy „zainfekowany” telefon będzie zdradzał czy też nie, że jest nosicielem szkodliwego oprogramowania. Większość takich softów stara się ukryć swoją obecność, by móc dyskretnie przejmować informacje przez długi czas – tak działa, na przykład oprogramowanie spyphone, które może przechwytywać zdjęcia, filmy, listę kontaktów, smsy, mmsy, pozycję GPS, nagrywać prowadzone rozmowy rozmowy przez telefon i dźwięki z najbliższego otoczenia telefonu. Większość wirusów działa podobnie w celu chociażby wychwycenia danych logowania, pinów i innych zabezpieczeń do różnego typu kont. Wyjątkiem są oprogramowania, które blokują zawartość telefonu i wyświetlają wezwanie do opłacenia „haraczu” za odzyskanie dostępu do danych. Co parę dni można przeczytać artykuł o nowym pomyśle na oszukanie użytkowników smartfonów.

Co zrobić gdy jest podejrzenie ze telefon może nas podsłuchiwać?

Gdy pojawią się podejrzenia, że ktoś może nas szpiegować za pomocą telefonu, należy sprawdzić listę zainstalowanych aplikacji, przeskanować telefon antywirusem i zanieść telefon do sprawdzenia specjalistom. Po wykonaniu tej czynności będzie już prawie pewne, że telefon jest „czysty” lub nie. Jeżeli zostanie potwierdzone, że telefon posiada aplikację spyphone lub wirusa należy przeprowadzić tak zwany Hard Reset telefonu i wrócić do ustawień fabrycznych. W niektórych przypadkach może być konieczne przesoftowanie telefonu czyli wgranie na nowo Androida. Należy pamiętać by nie podejmować żadnych z tych działań, jeżeli chcemy zgłosić sprawę na policję – to są dowody!

jak zabezpieczyć telefon na przyszłość

O to żeby mieć bezpieczny telefon najlepiej zadbać na samym początku przy kupnie telefonu.

telefon zabezpieczony pinemNależy kupować telefon tylko z pewnego źródła, ustawić zabezpieczenia dostępu do treści za pomocą odcisku palca, skomplikowanego symbolu, kodu pin lub silnego hasła. Krok drugi to instalacja antywirusa pilnującego w czasie rzeczywistym co ściągamy i gdzie wchodzimy serfując po internecie.
Kolejnym dobrym nawykiem jest instalowanie aplikacji tylko tych oficjalnych ze Sklepu Google, a nie z nieznanych źródeł, zwracając szczególną uwagę na pozwolenia udzielane tym właśnie programom. Apki na smartfona często proszą o dostęp do większej liczby zasobów niż to konieczne do ich prawidłowego działania.
W darmowych aplikacjach mogą być zaszyte reklamy przenoszące nas do usług płatnych i niepewnych jakościowo. Może się zdarzyć, że reklama spróbuje przekonać nas, że nasz telefon ma wirusa i naciągnąć na niepotrzebne koszty.
Zasada ograniczonego zaufania do wszystkich instalowanych aplikacji na pewno nie zaszkodzi.

Telefon powiązany z wieloma kontami, ustawiony jako urządzenie potwierdzające tożsamość i autoryzujące operacje należy trzymać poza zasięgiem osób trzecich – tyczy się to również własnych dzieci, które nieświadomie mogą ściągnąć na nas zagrożenie.

Tagi: , , .

Komentarzy: 9

  1. zachowanie bezpieczeństwa to podstawa. przede wszystkim to nie klikam w każdy link, kóry się pojawi. chodzenie po podejrzanych stronach to najprostsza droga do złapania złośliwego oprogramowania

  2. z początkiem miesiąca zawsze czyszcze i wgrywam nowe opogramowanie. w tel nie tryzmam pamiatkowych fotek czy filmików. zależy mi na tym, żeby był bezpieczny ale najbardziej na tym, żeby działał szybko i był niezawodny. mam wrażenie, że dzięki temu bateria też lepiej mi trzyma

  3. poczucie, że mój fonik nie jest chroniony by mnie doprowadziło do wariatkowa. bezpieczny telefon to podstawa, chociaż musze się przyznać, że rzadko się z nim rozstaję na dłużej niż 30 sekund. Tyle się słyszy o wycieku danych, np zdjęć. ja sobie tego nie wyobrażam, tragedia

    • Kamica, a co to za zdjęcia? Ja trzymam kilka tys zdjęć w chmurze podpiętej do iPhone. Nawet jeśli któreś by wypłynęło, cóż ktoś zobaczyłby gdzie byłem na wakacjach? Większość ludzi dobrowolnie wrzuca takie zdjęcia i info na facebook czy inne media. No chyba, ze trzymasz tam foty związane z dzialanascia firmy, czy jakieś rozbierane, wtedy faktycznie może być problem.

  4. do @Maniac myślę, że nie musimy żyć w necie albo na 100% albo wcale. dlatego dziwi mnie Twój argument, że przecież i tak wrzucamy fotki do neta. Możemy zostawić tylko dla siebie część spraw i to wcale nie znaczy, że muszą być krępujące, czy tajne

  5. Ja kieruję się dwa porostymi sadami. Czym mniej aplikacji tym lepiej i żadnego obcego wi-fi tylko własny, szybki internet. to minimalizuje zagrożenie ale warto też mieć coś co chroni dodatkowo

  6. ja nie mam niczego krępującego czy ważnego na telefonie, ale i tak go pilnuję.. nigdy nie wiadomo, kiedy pożałujemy nieuwagi.

  7. Potrzebuje pomocy – mianowicie jakis czas temu rozstalam sie z chlopakiem, bo mialam dowody na to ze regularnie mnie zdradzal (napisala do mnie jedna z jego „dziewczyn”). mieszkalismy razem, ale mieszkanie bylo po moich rodzicach wiec kazalam mu sie wynosic, bylam w mieskzaniu kiedy sie pakowal i pilnowalam zeby czegos nie zabral. wyszlam z pokoju tylko na chwile bo przyjechal kurier, kiedy wrocilam widzialam ze moj byly chlopak szybko odkladal moj telefon, ale twierdzil ze tylko sprawdzil godzine. tylko ze od tamtego momentu cos dziwnego sie dzieje – byla sytuacja ze slyszalam podczas rozmowy dziwny poglos i jakims dziwnym trafem moj byly wie doskonale kiedy chce wyjsc i czy sie umowilam – np. pol godziny przed wyjsciem na spotkanie wypisuje do mnie np. ze ten chlopak nie jest dla itd. Co moge zrobic w takiej sytuacji?

  8. Myślę, że nigdy do końca nie wiemy czy mamy bezpieczny telefon. Niestety,ale sami wiemy choćby z czytania tego bloga ile jest sposobób na zainstalowanie programu szpiegujacego na przykład. Najlepiej oddać telefon do zaufanego specjalisty żeby wszystko sprawdził pod tym kątem. Sami możenmy się tylko domyślać..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *