bezpieczeństwo dziecka ferie

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka podczas wyjazdu na ferie?

W całej Polsce zaczyna się już czas ferii. Dzieci zjeżdżają się w różne rejony kraju, aby szusować na nartach, chodzić po górach czy zwiedzać. Niektórzy rodzice wyjeżdżają razem ze swoimi pociechami, inni puszczają je na kolonie czy samodzielnie zorganizowane wyjazdy. Wszystkie powinny być czasem wypoczynku, spokoju i radości. Niestety, bezpieczeństwo dziecka podczas wyjazdu na ferie może być niekiedy zagrożone. Jak zwiększyć ochronę małoletniego? Kiedy przyda się np. lokalizator GPS dla dziecka? Odpowiadamy!

Dbanie o bezpieczeństwa dziecka to nie tylko zapewnienie mu stałej opieki, odpowiedniego zaplecza finansowego, dobranie ubioru do panujących warunków atmosferycznych czy kontrolowanie jakim pojazdem małoletni uda się na wypoczynek. Bezpieczeństwo dziecka podczas wyjazdu na ferie to także sukcesywny kontakt z małym człowiekiem i reakcja np. na niebezpieczne znajomości. W zapewnieniu ochrony pomogą też urządzenia takie jak dyktafon dla dziecka albo wspomniany lokalizator GPS dla dziecka.

Potencjalne zagrożenia dla dziecka w trakcie feryjnego wyjazdu

Dzieci narażone są na wiele niebezpiecznych sytuacji, które mogą stanowić zagrożenie dla ich życia i zdrowia (tak fizycznego, jak psychicznego). Pamiętaj, że rozprężenie spowodowane wakacyjnym wypoczynkiem doprowadza niekiedy do brawury i bezmyślnych ruchów. To Ty – jako opiekun dziecka – musisz myśleć o potencjalnych niebezpieczeństwach i ich możliwych konsekwencjach. Na co więc uczulić dziecko przed wyjazdem?

  • Narkotyki – stanowią ogromne zagrożenie dla życia i zdrowia młodego człowieka. Eksperymentowanie z substancjami odurzającymi zdarza się w wolnym czasie bardzo często. Uwaga! Warto uświadomić też małoletnich o zagrożeniach, które może spowodować alkohol i stan pod jego wpływem.
  • Brawurowe czyny – wychodzenie w góry po zmroku, ekstremalna i brawurowa jazda na desce lub nartach, irracjonalne sytuacje na basenie. Tego rodzaju sytuacje stanowią duże niebezpieczeństwo dla dziecka.
  • Niebezpieczne przestrzenie – dzieci często oddalają się na teren opuszczonych budynków, placów budowy lub innych miejsc i przestrzeni, które z powodu swojego kształtu i charakteru mogą być same w sobie niebezpieczne.
  • Ucieczka z miejsca wypoczynku – zawody miłosne, problemy z rówieśnikami oraz inne podobne kwestie mogą doprowadzić do ucieczki z miejsca wypoczynku np. hotelu.
  • Podejrzane znajomości – na koloniach dzieci często zaczynają zawierać nowe znajomości. Niestety, nie wszystkie są pozytywne.

O powyższych zagrożeniach zdecydowanie należy pomówić z dziećmi przed wyjazdem. Uświadomienie ich i wskazanie na konsekwencje powyższych stanowi niekiedy najlepszą ochronę!

dziecko góry problem niebezpieczeństwo

Warto uświadomić dziecku, że wyjście w góry po zmroku nie jest dobrym pomysłem! (fot. pixabay.com)

Nowe znajomości – dlaczego mogą być niebezpieczne?

Na chwilę pozostańmy przy nowych znajomościach. Oczywiście, zawieranie kolejnych kontaktów w wieku dziecięcym i nastoletnim jest ważne dla rozwoju młodego człowieka. Ważne jest jednak, aby poznawane osoby miały adekwatny wiek, rozsądne pomysły oraz pochodziły ze znanego nam środowiska.

Niekiedy nieadekwatna znajomość może doprowadzić do uzależnienia od narkotyków, alkoholu, problemów behawioralnych, a nawet porwania i działania o charakterze pedofilskim. Na jakich „znajomych” dziecka trzeba uważać? Przede wszystkim osoby starsze (znacznie).

Narkotyki dziecko bezpieczeństwo

Niesprawdzone znajomości mogą doprowadzić do uzależnienia od narkotyków! (fot. pixabay.com)

Te urządzenia pomogą Ci zabezpieczyć małoletniego w trakcie zimowych wyjazdów

Ochrona dziecka – jak wspomnieliśmy wyżej – to przede wszystkim rozmowa. Wzbudzając zaufanie do dziecka i mając z nim dobry kontakt, masz większe prawdopodobieństwo, że małoletni podróżnik zachowa się prawidłowo w obliczu zagrożenia albo poinformuje Cię o jego zajściu. Jednak rozmowa to nie wszystko! Koniecznie musisz dobrze zabezpieczyć się, aby wyjazd na ferie był przyjemny dla Ciebie i dziecka.

Sprawdź ośrodek, do jakiego wyrusza dziecko i opiekunów, z którymi jedzie (jeżeli np. puszczasz je na kolonie). W przypadku wspólnego wyjazdu poświęcaj małoletniemu możliwie najwięcej czasu. Jeżeli nastolatek chce jechać ze znajomymi poproś o dokładny adres, a także imiona, nazwiska oraz numery telefonów współtowarzyszy podróży. Uświadom, że robisz to dla dobra wszystkich i obiecaj, że bez niezbędnego powodu nie będziesz korzystać z tych numerów.

Na pewno warto zainwestować też w specjalne urządzenia ochronne. Jakie? Na pierwszy ogień idzie lokalizator GPS dla dziecka. Przykładem takiego sprzętu jest GPS dla dziecka lub osoby starszej – PRO10 Flat. Ten wskaże Ci gdzie aktualnie jest małoletni (z dokładnością do 5 metrów), pozwala nasłuchiwać otoczenie oraz konfigurować numery alarmowe, z którymi dziecko się połączy – w razie potrzeby. Lokalizator ułatwi też odnalezienie dziecka, jeżeli to zgubi się na górskim szlaku.

Z kolei dyktafon dla dziecka umożliwi zarejestrowanie dźwiękowe niebezpiecznych zdarzeń. Może np. dochodzić do agresji na koloniach (słownej lub fizycznej). Dzięki niewielkim dyktafonom z funkcją aktywacji głosem natychmiast otrzymasz dowody takiego występku, co możesz zgłosić opiekunom oraz (lub) organom ścigania. Sprzęt tego typu to pełne bezpieczeństwo dla Twoich bliskich!

Tagi: , , , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Walka o alimenty – na co się przygotować? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *