przemoc agresja szkoła

Przemoc i agresja w szkole – jak sobie poradzić?

Szkoła powinna być miejscem edukacji i efektywnej pomocy w wychowaniu dziecka. Małoletni powinni chodzić do niej z chęcią, zaznając spokoju i komfortu. Niestety, niekiedy właśnie szkoła generuje stres, jest powodem strachu czy lęku. Taka sytuacja ma miejsce szczególnie wtedy, gdy dochodzi do przemocy i agresji ze strony rówieśników lub (co niestety także się zdarza) nauczycieli. Jak rozpoznać takie zjawisko i w jaki sposób reagować? Który dyktafon dla dziecka wybrać?

Przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem konfliktów i generuje kolejne problemy. Może odbić się na psychice małoletniego i doprowadzić do tak trudnego stanu, jak depresja czy załamanie nerwowe. Dziecko samodzielnie nie poradzi sobie z agresorami i to od rodzica należy reakcja na ewentualną przemoc.

Przemoc w szkole – jak można ją zdefiniować? Czym tak naprawdę jest?

Na stronie niebieskalinia.pl, która pomaga ofiarom przemocy przeczytamy, że jest to intencjonalne zachowanie jednej osoby lub grupy wobec ofiary. Dominująca jednostka (lub grupa) wykorzystuje przewagę sił i narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody. W szkole agresorem operującym przemocą mogą być koledzy z klasy, starsi uczniowie albo nauczyciele.

Najczęściej przemoc w szkole kojarzy się nam z fizyczną agresją. Chodzi tu o bicie, popychanie czy niszczenie rzeczy dziecka. Coraz częściej mamy do czynienia z tzw. agresją słowną lub cyberagresją. Rówieśnicy gnębią kolegów wyzywając ich, znieważając, robiąc memy (prześmiewcze obrazki) z ofiarą agresji w roli głównej albo zmuszają do niechcianych czynności i grożą.

Pamiętaj, że przemoc fizyczna i psychiczna jest przestępstwem! Jeżeli do niej dochodzi – niezależnie od tego, czy agresorem są inni uczniowie, czy nauczyciele – należy reagować i zgłosić ją odpowiednim organom.

Objawy i skutki szkolnej agresji – zobacz, jak ją rozpoznać i czym może grozić!

Zacznijmy od tego, jakie mogą być objawy szkolnej agresji. Dziecko staje się posępne i smutne. Może mieć nadzwyczajnie duży apetyt lub nie będzie chciało jeść. Wyjścia do szkoły staną się dla niego utrapieniem i zacznie szukać pretekstów, aby się w placówce edukacyjnej nie pojawiać. Może dojść do ucieczek ze szkoły, niekontrolowanych ataków płaczu, agresji (ofiara przemocy często staje się drażliwa). Na pewno powinieneś zwrócić uwagę na to, że Twoje dziecko nie ma przyjaciół w szkole i spędza czas samotnie. Objawami agresji są też zniszczone rzeczy oraz siniaki na ciele małoletniego.

Jakie mogą być skutki takiej sytuacji? Przekrój jest bardzo szeroki. Wspomnijmy o obniżeniu ocen w szkole, problemach z klasyfikacją, niedożywieniu oraz chorobach psychicznych. Do bardziej zaawansowanych skutków agresji szkolnej możesz zaliczyć między innymi depresję, bulimię, anoreksję czy nerwicę. Na koniec może dojść do załamania nerwowego, które doprowadza do samobójstwa!

samobójstwo przemoc szkoła przemoc

Pamiętajmy, że przemoc może doprowadzić do samobójstwa dziecka! (fot. pixabay.com: Bezpieczne dziecko w szkole)

W jaki sposób udowodnić, że dziecko padło ofiarą agresorów? Są na to skuteczne sposoby!

Jeżeli widzisz pierwsze symptomy ewentualnej agresji – natychmiast reaguj. W jaki sposób? Zacznij od spokojnej rozmowy z dzieckiem. Budując zaufanie możesz wyciągnąć od małoletniego wiele istotnych informacji. Nie naciskaj i nie irytuj się zamkniętą postawą chłopca lub dziewczynki. Nie możesz samemu reagować agresją na słaby stan psychiczny dziecka.

Jednocześnie postaraj się sprawdzić co tak naprawdę dzieje się w szkole. Zacznij obserwować media społecznościowe czy komunikatory dziecka (służą do tego specjalne programy). Na pewno przyda się dyktafon dla dziecka do szkoły. Jaką rolę spełnia taki mały dyktafon? Umożliwi on zarejestrowanie rozmów czy dźwięków między ofiarą i agresorami. Zarejestruje pełny proceder i może stanowić dowody podczas zgłaszania tej kwestii. Pedagodzy czy organy ścigania często po macoszemu reagują na zgłoszenia przemocy w szkole. Twarde dowody nie pozostawią pola do manewru.

Jaki dyktafon dla dziecka wybrać? Mały i nierzucający się w oczy, nagrywający wyraźny dźwięk i posiadający mocną i wytrzymałą baterię. Najmłodsi powinni mieć dyktafon dla dziecka w breloku. Przypomina on niewielką zabawkę, którą można podpiąć np. do kluczy czy plecaka. Pracuje do 12 godzin na jednym ładowaniu i może zbierać dźwięk nawet z odległości 8 metrów. Jest niezwykle prosty w obsłudze i włącza się automatycznie po usłyszeniu mowy.

Starszym dzieciom polecamy mały dyktafon w długopisie – czyli podsłuch szpiegowski D76. Wygląda on jak zwykły przyrząd do pisania, ale jego możliwości są bardzo szerokie. To urządzenie zapewniające wysoką jakość nagrań i czułość mikrofonu poniżej 5 metrów. Wbudowana bateria pozwala na nawet 9 godzin ciągłego nagrywania. „Długopis” ma możliwość pisania, a dzięki temu gwarantuje idealny kamuflaż.

DYK długopis dyktafon

Dyktafon ukryty w długopisie ułatwi nagranie ewentualnych napadów agresji rówieśników albo nauczycieli (fot. materiały własne)

Masz dowody agresji? Sprawdź gdzie ją zgłosić

Jeżeli Twój dyktafon dla dziecka do szkoły zarejestrował dowody przemocy, czas na błyskawiczne zgłoszenie. Najpierw pokaż nagranie wychowawcy w klasie i dyrektorowi szkoły. To pierwsza instancja, która ma obowiązek zareagować. Jeżeli to nie pomoże, zaangażuj w sprawę kuratorium. Ostateczność stanowi poinformowanie organów ścigania, ale niekiedy może to być konieczne. W sytuacji przemocy w szkole musisz postawić na skuteczne egzekwowanie prawa, a niekiedy nauczyciele mogą próbować zamieść sprawę pod dywan.

W przypadku, gdy agresji dopuszcza się nauczyciel, od razu poinformuj o tym kuratorium, a także policję. Znęcanie się nad uczniami jest przestępstwem!

Tagi: , , , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Zakupy w sieci to raj dla cyberprzestępców – na co trzeba uważać? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *