(fot. pixabay.com)

Monitoruj swój ogród – kamery w ogrodzie.

Ogród to miejsce odpoczynku, regeneracji, przyjemności i pracy. Oaza spokoju może zmienić się jednak w koszmar, gdy na cel wezmą go złodzieje. Kamery sprawią, że zniwelujesz skutki kradzieży i będziesz mógł ewentualnie szybko zareagować. Jak monitorować ogród i jaki sprzęt do tego wybrać?

Kradzież w ogrodzie to domena sezonu letniego. Złodzieje plądrują zarówno rekreacyjne ogrody przydomowe, działki ROD i ogrody rolnicze. Przestępców nie odstraszają kary, które nie należą do wysokich. Kamery pozwolą ci uchronić się przed skutkami takiego procederu.

Co kradną ogrodowi złodzieje?

Według policyjnych statystyk najczęściej przedmiotem kradzieży są owoce i warzywa. Takie wykroczenie to kradzież ogrodowa, opisana w art. 123 kodeksu wykroczeń. Łupem padają zbiory, które należą do rolników zawodowych, ale też działkowców na ROD. Klasyfikacja czynu jako wykroczenie sprawia, że (podkreślmy – nieznaczne) plądrowanie owoców, warzyw czy kwiatów przestępca może być ukarany naganą lub grzywną w wysokości 250 złotych.

Poza niewielkimi kradzieżami, są też przestępcy zajmujący się dużym plądrowaniem ogrodów. Tu łupem padają meble ogrodowe, sprzęt elektroniczny czy sprzęt ogrodowy o dużej wartości. To podlega już pod kodeks karny, ale według statystyk policji – ciężko jest wykryć i udowodnić taki proceder organom ścigania.

Zostaje ci więc zabezpieczenie swojego mienia i postawienie na kamery. Dzięki temu nie tylko szybciej odzyskasz stracone sprzęty ogrodowe, ale również będziesz miał czas na ewentualną reakcję już podczas próby kradzieży.

Meble ogrodowe, kosiarki czy radio zewnętrzne – to wszystko może paść łupem złodzieja! (fot. Pixabay.com. Monitoring ogrodu / monitoring działki)

Meble ogrodowe, kosiarki czy radio zewnętrzne – to wszystko może paść łupem złodzieja! (fot. Pixabay.com)

Jak monitorować ogród?

Zanim jednak przejdziesz do inwestycji w sprzęt, sprawdź jakie funkcje powinien mieć, żeby sprawdzić się w ogrodzie. Bardzo ważna jest możliwość skutecznego zakamuflowania. Standardowe kamery CCTV nie zawsze będą skuteczne. Doświadczeni przestępcy wiedzą jak ich unikać, zasłonić się przed ich „wzrokiem”, a niekiedy dochodzi po prostu do ich dewastacji. Owszem, warto zainstalować również taką kamerę (może mieć efekt odstraszający), ale gdzieś w ukryciu powinieneś zamontować drugi sprzęt – kamera imitująca urządzenia to świetny sposób na złapanie złodzieja.

Kamery do pracy w ogrodzie powinny zapewnić również bardzo wysoką jakość nagrywanych materiałów. Dobrze, jeżeli mają szeroki kąt widzenia, czym pozwolą ci objąć większą część działki. To pozwoli później organom ścigania na łatwą identyfikację złodziei ogrodowych.

Warto rozważyć również zakup kamery z dodatkowymi opcjami. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość podglądu na żywo przez wifi (w ten sposób będąc z dala od ogrodu będziesz wiedział co się w nim dzieje) oraz detekcja ruchu – to zaoszczędza pamięć kamery i nagrywa wyłącznie w momentach ewentualnego przestępstwa.

A gdzie zamontować kamery? Przede wszystkim w miejscu, które pozwoli jej na objęcie polem widzenia większą część ogrodu, a przynajmniej newralgiczne miejsce (składzik na narzędzia, część uprawiana). Przy większych powierzchniach musisz pomyśleć o większej liczbie kamer do monitorowania ogrodu. Pamiętaj też, żeby zapewnić stałe źródło zasilania dla instalowanego sprzętu.

Jakie kamery warto kupić?

Interesującym rozwiązaniem, które sprawdzi się w twoim ogrodzie jest kamera FHD z wifi ukryta w czujce dymu. Jest bardzo skutecznie zakamuflowana, bo czujka dymu nie będzie wzbudzać podejrzeń żadnego złodzieja. Kamera pozwala na zapis wideo w wysokiej rozdzielczości (full HD), pozwala na zainstalowanie karty micro SD o pojemności nawet 64 gigabajtów (ponad 1000 godzin nagrania), a także umożliwia podłączenie zasilania sieciowego.

Sprzęt daje możliwość połączenia przez wifi, dzięki czemu dostaniesz natychmiastowy obraz ze swojego ogrodu w czasie rzeczywistym. Detekcja ruchu ogranicza z kolei twój czas na przeglądanie nagrań i oszczędza pamięć urządzenia.

Kamery w ogrodzie powinny być dobrze zakamuflowane. Sprzęt ukryty w czujce dymu zapewnia skuteczne ukrycie (fot. Materiały własne)

Kamery w ogrodzie powinny być dobrze zakamuflowane. Sprzęt ukryty w czujce dymu zapewnia skuteczne ukrycie (fot. Materiały własne)

Innym urządzeniem do zakamuflowanej ochrony ogrodu jest kamera w atrapie czujnika PIR yk-2512s. Sprzęt nie zwraca na siebie uwagi, bo czujnik dymu to powszechne urządzenie w każdym ogrodzie czy domu. Kamera generuje bardzo dobrą jakość obrazu i współpracuje z większością wideorejestratorów. Jej ogromną zaletą jest szeroki kąt widzenia (90 stopni). Urządzenie jest dostosowane do pracy na zewnątrz i działa w temperaturach od -10 do nawet +50 stopni.

Czy czujnik może pomóc złapać złodzieja? Kamera w atrapie czujnika PIR yk25-12s to dowód na to, że tak! (fot. Materiały własne)

Czy czujnik może pomóc złapać złodzieja? Kamera w atrapie czujnika PIR yk25-12s to dowód na to, że tak! (fot. Materiały własne)

Jeżeli nie wiesz jakie kamery zamontować w swoim ogrodzie, skontaktuj się z nami. Nasze doświadczenie pozwoli na skuteczne doradztwo i pomoc w zabezpieczeniu twojego zewnętrznego mienia.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *