Monitoring pokoju – jakie urządzenia?

Poszukujesz kamery do monitoringu pokoju? W tym artykule postaramy Ci się podpowiedzieć na co należy zwrócić uwagę dokonując takiego zakupu. Istotne są nie tylko parametry techniczne ale i forma czy funkcjonalność urządzenia. Skupimy się wyłącznie na dyskretnym monitoringu, czyli ukrytych kamerach.

Ważny parametr – kąt widzenia

Przed zakupem kamerki do monitoringu warto poznać podstawowe parametry, jakimi te urządzenia się różnią. Jednym z najważniejszych parametrów kamerki jest kąt jej widzenia. Do monitoringu w pomieszczeniach dobrze wykorzystać kamerkę powyżej 70 stopni. Szerszy kąt widzenia zapewnią kamery stożkowe, dzięki czemu obraz powinien objąć całe pomieszczenie. Przy montażu kamerki warto ustawić ją w taki sposób, by nie stworzyć martwego punktu, czyli obszaru nieobejmującego obrazu z kamery. Istotne jest również objęcie obrazem kluczowych punktów takie jak okna, drzwi i miejsca, gdzie trzymamy cenne rzeczy.

Jak dobrać kamerę do pomieszczenia

Decydując się na zakup ukrytej kamery, powinniśmy przede wszystkim sprawić aby nie wzbudzała ona zainteresowania osób które będą przez nią rejestrowane. W tym celu należy dopasować jej wygląd do charakteru pomieszczenia. Inną kamerę wybierzemy do biura, a inną do salonu czy pokoju dziecięcego. Chcąc dobrać urządzenie do pomieszczenia powinniśmy szukać wśród takich przedmiotów które naturalnie występują w danym miejscu. Na przykład w sypialni świetnie sprawdzi się ukryta kamera w budziku, natomiast w biurze warto zastanowić się nad kamerą ukrytą w routerze czy notesie. Duże znaczenie będzie miało też to czy monitoring ma być okresowy, czy stały. Jeżeli chcemy prowadzić monitoring przez cały czas, należy szukać wśród urządzenia które podłączane są do stałego zasilania, inaczej ograniczać będzie nas czas pracy na baterii.

Kamera w notesie Lawmate PV NB10W z WiFi

Kamera w notesie Lawmate PV-NB10W z WiFi

Od czego zależy czas pracy?

Jak wspomnieliśmy, czas pracy jest kolejnym ważnym elementem, jaki warto sprawdzić. Jest on uwarunkowany jednakowo przez rodzaj zasilania, ale też pamięć urządzenia. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zakupienie urządzenia z podłączeniem do prądu z dużą pamięcią na rejestratorze oraz detekcją ruchu. Pierwsza z wymienionych kwestii, czyli możliwość podłączenia urządzenia do sieci pozwala na osiągnięcie nieograniczonego czasu pracy. Niestety pojemność pamięci rejestratora może ograniczyć działanie kamery, dlatego warto się upewnić, że jest ona wystarczająca. W niektórych przypadkach nawet przy małej pojemności wystarczy, że ustawimy kamerę na tryb detekcji ruchu, nagrywane będą tylko momenty, w których kamera wychwyciła ruch w pomieszczeniu i dzięki temu najważniejszy materiał zostanie zapisany. Gorzej, jeśli mamy psa, który nieustannie biega po mieszkaniu, wtedy ta funkcja niestety traci sens:).

Kamerka ukryta w routerze

Kamera WiFi ukryta w routerze

Ważny parametr – kąt widzenia

Przed zakupem kamerki do monitoringu warto poznać podstawowe parametry, jakimi te urządzenia się różnią. Jednym z najważniejszych parametrów kamerki jest kąt jej widzenia. Do monitoringu w pomieszczeniach dobrze wykorzystać kamerę powyżej 70 stopni. Szerszy kąt widzenia zapewnią kamery stożkowe, dzięki czemu obraz powinien objąć całe pomieszczenie. Przy montażu kamerki warto ustawić ją w taki sposób, by nie stworzyć martwego punktu, czyli obszaru nieobejmującego obrazu z kamery. Istotne jest również objęcie obrazem kluczowych punktów takie jak okna, drzwi i miejsca, gdzie trzymamy cenne rzeczy.

Kamera WiFi czyli podgląd z drugiego końca świata.

Warto zwrócić również uwagę na funkcje związane z podglądem. Niektóre kamery mają możliwość podglądu na żywo z dowolnego miejsca na ziemi. Taką opcję posiadają kamerki wyposażone w dostęp do Internetu. Dzięki takiej funkcji będąc na wakacjach, nadal możemy być pewni, że nasz dom lub mieszkanie stoi całe i nienaruszone przez nieproszonych gości. Inną opcją, która zwiększa komfort podglądu, jest kamera z podczerwienią w zegarze. Dzięki takiej funkcji kamera nagra niepokojące zdarzenie nawet w całkowitej ciemności. Można też zwrócić uwagę na długość świateł podczerwieni, gdyż od tego zależy czy są one widoczne dla ludzkiego oka. Jeśli zależy nam na dyskrecji, to powinniśmy szukać kamer powyżej 940 nm.

Skuteczny monitoring pokoju to idealny kamuflaż!

Ostatnią kwestią istotną i konieczną do rozważenia jest rozmiar i odpowiedni kamuflaż kamery. Możemy zakupić miniaturową kamerkę do własnego kamuflażu, kupić gotowca (np. kamerę ukrytą w stacji pogodowej), czyli kamerę ukrytą przez producenta w przedmiocie lub zlecić nam zakamuflowanie urządzenia w przyniesionym przedmiocie. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Warto w pierwszej kolejności sprawdzić gotowe rozwiązanie dostarczane przez sklepy detektywistyczne. Będzie to najtańsza opcja, jednak kamuflaże mogą nie być dopasowane do wystroju wnętrza lub funkcji pomieszczenia. Wtedy warto się zastanowić się nad rozwiązaniem dedykowanym. Jeśli mamy zdolności manualne i trochę kreatywności, możemy spróbować stworzyć samemu odpowiedni kamuflaż przy użyciu modułów kamery DIY. Jeśli nie, proponujemy zgłosić się do naszego AlfaLAB i zaproponujemy najlepsze rozwiązanie.

Moduł kamery FHD z WiFi, z działaniem przez InternetModuł kamery FHD z WiFi, z działaniem przez Internet

Mamy nadzieję, że nasze porady, co do wyboru odpowiedniej kamery do monitoringu przybliżyły Was do wyboru optymalnego rozwiązania. Jeśli macie pytania, to zapraszamy do kontaktu telefonicznego. Jeśli zastanawiacie się czy monitoring to dobre rozwiązanie, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł: 5 powodów, dla których warto mieć monitoring domu.

Tagi: , .

Komentarzy: 2

  1. Jak wyjeżdzam do sanatorium to zawsze instaluje u siebie monitoring pokoju, bo moze to brzmi glupio ale nie chcialbym byc okradziony – zawsze zabieram kilka dosc drogich sprzetow i juz raz jedna osoba byla nimi „zainteresowana”,

  2. Pingback: 5 powodów, dla których warto mieć monitoring domu - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *