Podsłuchy laserowe – prawda czy mit?

Temat podsłuchów owiany jest wieloma tajemnicami i krążą wokół niego coraz bardziej liczne mity. Półprawdy dotyczą nie tylko sposobu zakładania urządzeń inwigilacyjnych i ich wykorzystania, ale także samych sprzętów do podsłuchiwania otoczenia. Najlepszym dowodem na to są podsłuchy laserowe. W tekście wyjaśnimy czym naprawdę jest tego rodzaju urządzenie, jakie ma możliwości, a także jakiego rodzaju służby wykorzystują te podsłuchy. Sprawdzimy też jak i czy da się skutecznie chronić przed takimi sprzętami.

Podsłuchy są bardzo popularne wśród osób prywatnych i firm w Polsce. Działają prewencyjnie (np. chroniąc przed kradzieżą) lub ułatwiają pozyskanie dowodów zdrady, oszustwa czy przemocy domowej. Tradycyjne urządzenia podsłuchowe (np. podsłuchy kwarcowe, GSM, WiFi lub małe podsłuchy nagrywające) charakteryzują się ceną dostępną dla standardowych odbiorców. W przypadku podsłuchów laserowych jest inaczej. To profesjonalne narzędzia, przeznaczone dla specjalistów ze służb specjalnych. Ich istnienie nie jest mitem – podsłuchy laserowe naprawdę działają.

Czym są podsłuchy laserowe? Poznaj zasadę ich działania

Podsłuchy laserowe to stosunkowo nowe urządzenia w użytku inwigilacyjnym, chociaż pierwsze, prototypowe modele powstawały już w latach 60 ubiegłego wieku. Mogą bez żadnych pozostawionych za sobą śladów podsłuchiwać obiekty z odległości nawet 600-1000 metrów. To dość duże urządzenie, które należy zainstalować w budynku (lub pojeździe) znajdującym się naprzeciwko podsłuchiwanego miejsca.

Zasada ich działania jest dość prosta. Sprzęt generuje wiązkę laserową, która pada na określoną powierzchnię szklaną budynku i ulega częściowemu odbiciu. Wiązka ta wychwytuje wszystkie wibracje, które wywoływane są przez dźwięki pomieszczenia (nawet te najcichsze). Zmodyfikowany promień lasera wraca do urządzenia i zaczyna być analizowany przez system podsłuchu, co umożliwia podsłuch pomieszczenia.

Czy mikrofony laserowe działają przez szyby?

I tutaj warto zaznaczyć, że mitem nie jest twierdzenie, że mikrofon laserowy działa przez szyby. Co więcej, niektóre modele działają tylko dzięki zamontowanym w budynkach oknom. Mowa (nawet bardzo cicha) generuje mikrodrgania, które lądują na powierzchni szyby.

Drgania te potrafi wychwycić właśnie mikrofon laserowy. To działanie podobne do inwigilacyjnych urządzeń sejsmicznych. Ich zasięg jest jednak ograniczony, bo podsłuch sejsmiczny musi dotykać ściany pomieszczenia, które chcemy inwigilować. W przypadku podsłuchu laserowego nie ma tego problemu. Zasięg jest bardzo duży, a ryzyko dekonspiracji – bardzo minimalne.

Dodajmy, że są na rynku mikrofony laserowe, które zbierają dźwięk także z mikrodrgań na ścianach. Te są jednak droższe od ich podstawowych wersji, działających wyłącznie na bazie fal dźwiękowych zbieranych z powierzchni szyby.

Jak podsłuchuje się mikrofonem laserowym?

Operator powinien ustawić urządzenie możliwie najbliżej podsłuchiwanego obiektu. Sprzęt należy umiejscowić na stabilnym podłożu w mieszkaniu albo innym lokalu lub wykorzystując do tego samochód z zainstalowanym w bagażniku urządzeniem.

Następnie mikrofon laserowy powinien być nakierowany na okno lub ścianę pomieszczenia, które mamy zamiar podsłuchać. Między podsłuchem i pomieszczeniem nie powinien znajdować się żaden element, wpływający na zbieranie drgań. Kąt ustawienia mikrofonu nie jest tutaj ważny – istotne jest, aby po prostu nakierować sprzęt na dane okno lub ścianę.

podsłuchy laserowe zasada działania

Zasada działania podsłuchów laserowych (fot. Youtube)

Koszt podsłuchów laserowych jest ogromny!

Podsłuchy laserowe mają jedną i znacznie ograniczającą wykorzystanie tego sprzętu wadę – są niezwykle drogie. Koszt zakupu podstawowego urządzenia do nasłuchiwania otoczenia poprzez analizę drgań na szybach wynosi od 50 do nawet 250 tysięcy złotych (w zależności od możliwości urządzenia, przeznaczenia oraz zawartości zestawu do pracy).

Przykładowo LUMINOS V 22, który pozwala na inwigilację obiektów oddalonych o 200 metrów kosztuje ponad 50 tysięcy złotych. Spectra Laser (z zasięgiem ponad 500 metrów) to inwestycja wymagająca wydatku ponad 200 tysięcy złotych.

mikrofon laserowy spectra laser m

Tak wygląda mikrofon laserowy Spectra, który jest jednym z najskuteczniejszych urządzeń na rynku (fot. materiały własne)

Czy w przyszłości podsłuchy laserowe mogą być tańsze? Specjaliści już szukają odpowiedników, które nie kosztują tak wiele jak profesjonalne urządzenia szpiegujące. Alternatywę dla takich podsłuchów (znaną jako lampfon) wynaleźli np. naukowcy z Izraela w 2020 roku. Do korzystania z tego rodzaju sprzętu nie jest wymagana pluskwa czy mikrofon zamontowany w pobliżu podsłuchiwanego obiektu. „Wystarczy” teleskop z odpowiednią żarówką, a także sensor, który dekoduje zbierany dźwięk i wysyła go w odpowiednim formacie na oprogramowanie zainstalowane na laptopie.

Ich cena nie powinna być wygórowana (naukowcy uważają, że tego rodzaju podsłuch może stworzyć każda osoba, która ma wiedzę techniczną), a wstępny koszt produkcji wraz z ewentualną marżą producencką oszacowano na około 1000 dolarów (co przekłada się na około 5000 złotych). Minie jednak sporo czasu, zanim tego rodzaju sprzęt trafi do powszechnego użytku.

Kto ma korzystać z podsłuchów laserowych i dlaczego?

Z laserowych podsłuchów korzysta kilka grup zawodowych, głównie państwowych, których zadaniem jest pozyskiwanie informacji tajnych. Dla kogo przeznaczone są coraz popularniejsze mikrofony laserowe?

  • Organy ścigania – to bardzo dobre narzędzie w rękach policjantów prowadzących śledztwo czy antyterrorystów przeprowadzających rozpoznanie.
  • Służby specjalne – urządzenie będzie skutecznym narzędziem w rękach wywiadu i kontrwywiadu. Operują nim m.in. kontrwywiad wojskowy, CBA czy ABW.
  • Specjalne zespoły inwigilacyjne – podsłuchy laserowe ułatwiają pracę specjalnym zespołom operacyjnym (składającym się z różnych służb), które pracują nad konkretnymi zadaniami i pod nadzorem prokuratury używają tego rodzaju sprzętów.
  • Wojsko – żołnierze mogą wykorzystywać nasłuchy laserowe w trakcie prowadzenia misji wojskowej np. przy zabezpieczaniu terenu akcji.

Poza tym zastosowanie mikrofonów dość wykorzystują ambasady, w których pracują agenci wywiadu działający na rzecz danego państwa. Zastosowanie takich urządzeń jest oczywiście w pełni tajne.

Charakter tego rodzaju mikrofonów sprawia, że nie jest on raczej stosowany przez osoby prywatne czy niepaństwowe organizacje i przedsiębiorstwa. Pamiętajmy, że w Polsce również służby muszą mieć pozwolenie sądu na zakładanie podsłuchów, a urządzenia laserowe również zaliczają się do takich.

W jaki sposób chronić się przed mikrofonami laserowymi?

Wbrew powszechnym opiniom, nie da się ochronić przed mikrofonami laserowymi przy pomocy standardowych żaluzji, zasłon czy firan. To mit. Elementy te nie tłumią w żadnym wypadku generowanych przez mowę drgań.

Osoby, które chcą chronić swoją prywatność mogą zamontować specjalne rolety tłumiące drgania. W pomieszczeniach zabezpieczonych przed działaniem sprzętów inwigilacyjnych montowane są też pianki, których zadaniem jest eliminowanie drgań osadzających się na ścianach czy szybach.

Na niektóre modele mikrofonów laserowych działają też profesjonalne zagłuszacze (np. urządzenia wibroakustyczne). Przed zakupem zapoznaj się z ich zastosowaniem, aby dobrać sprzęt, który w efektywny sposób ochroni Cię przed podsłuchami.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *