mikrofon dźwięk fala sprzęt odszumianie

Usuwanie szumów z nagrań – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat!

Niektóre nagrania zarejestrowane przy pomocy dyktafonów są bardzo niskiej jakości. Słowa są niezrozumiałe, a w tle słychać charakterystyczny szelest. Niekiedy sprawia to, że dźwięku nie da się wykorzystać w sądzie lub podczas kontaktu z organami ścigania. Dlaczego tak się dzieje? Czy szumy da się zniwelować lub usunąć całkowicie, a jeżeli tak, to w jaki sposób?

Usuwanie szumów z nagrań to bardzo istotny element przygotowania materiału dźwiękowego do odsłuchu. Wygenerowany w trakcie rejestrowania materiału szum może uniemożliwić nie tylko uznanie dowodów audio podczas rozpraw czy postępowania śledczego, ale też w ogóle utrudni rozpoznanie tego, co mówią rozmówcy.

Czym są szumy na nagraniach? Dlaczego należy je usuwać?

Szumy akustyczne to jednostajne dźwięki o częstotliwości słyszalnej dla ludzkiego ucha. Rozpraszają uwagę, utrudniają odbiór rzeczywistej formy audio oraz sprawiają, że nagranie ma bardzo mizerną jakość. Najczęściej generowane są przez elektroniczne podzespoły urządzenia nagrywającego. Wzmacniacz może powodować zakłócenia, które zmieniają charakterystykę fali dźwiękowej. Niekiedy szumy całkowicie przykrywają to, na czym zależy nam podczas nagrań.

Dlaczego należy usuwać szumy? Ponieważ nagrania zaszumione nie dają się do jakiegokolwiek użytku. Ich słaba jakość utrudnia rozpoznanie faktycznej mowy i identyfikację rozmówców. Odbiór audio nie jest przyjemny dla ludzkiego ucha, a sama treść nagrania może wydawać się inna, niż ma rzeczywistą formę (np. szumy mogą zniekształcić wypowiadane słowa).

Nie oznacza to jednak, że zaszumione nagrania lądują w koszu. Wystarczy samodzielnie spróbować je odszumić albo zlecić usuwanie szumów profesjonalistom. Na czym to polega?

szumy nagrania mikrofon fale dźwięk usuwanie szumów

Szumy są widoczne podczas obrabiania plików dźwiękowych (fot. pixabay.com)

Na czym polega odszumianie nagrań audio? W jaki sposób można je przeprowadzić?

Odszumianie nagrań to złożony proces, który można wykonać poprzez specjalne (niekiedy darmowe) oprogramowanie. Na etapy usuwania szumów składa się podniesienie głośności dźwięku właściwego (np. rozmów), wyostrzenie głosek, które kryją się za nieprzyjemnym szumem oraz usuwanie wszelkiego rodzaju szelestów z każdej sekundy nagrania.

Czytaj także: Bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji – na co zwrócić uwagę?

Automatyczne odszumianie, przeprowadzane przez darmowe oprogramowanie polega najczęściej na zaznaczeniu niewielkiego fragmentu szumu i określenie jego parametrów (np. częstotliwości fali dźwiękowej). Następnie system usunie wszystkie, podobne elementy z zarejestrowanego materiału dźwiękowego. Opcja ta jest wygodna, jeżeli mamy do czynienia z niewielkimi szumami. Świetnie sprawdzi się np. w radiu lub w telewizji.

Materiały dowodowe, które zdobywane są w trudnych warunkach, np. poprzez rejestrowanie z ukrycia mogą mieć bardzo duże szumy i zniekształcenia. Tutaj z pewnością darmowe oprogramowanie nie spełni oczekiwań.

Profesjonalna usługa odszumiania w Alfatroniku – co warto o niej wiedzieć?

Czy nieprzyjemne, niepożądane dźwięki da się usunąć z każdego nagrania? Większość szumów da się wyeliminować z nagrań audio. Dźwiękowe materiały składają się bowiem z kilku warstw i rolą specjalistów jest to, aby podkreślić te najważniejsze, pozbywając się zbędnych elementów. Niekiedy wymaga to jednak profesjonalnej, kompleksowej i bardzo rozbudowanej pracy.

Usługa odszumiania w Alfatroniku, czyli profesjonalne eliminowanie niepożądanych warstw dźwiękowych zapewnia uzyskanie jak najlepszego efektu końcowego, co przekłada się na uzyskanie nagrań, które można użyć np. jako dowód w sądzie.

Jak odbywa się profesjonalna usługa odszumiania? To wieloetapowa praca, polegająca niekiedy na całkowitym rekonstruowaniu struktury pliku audio. Przede wszystkim eksperci wyciszają dźwięki, które stanowią zbędny element nagrania. Pliki przepuszczane są przez specjalne filtry, wyłapujące kolejne szumy i podobne fragmenty.

To daje efekt podbicia pożądanych dźwięków. Materiały są następnie odsłuchiwane ponownie i znów obrabiane. Kilkukrotne powtórzenie procesu sprawia, że rezultaty są zadowalające, bez niepotrzebnych dźwięków w tle, szumów i zakłóceń.

Warto pamiętać, że znaczna ingerencja w jakość nagrania może skutkować podważeniem jego autentyczności przez prawników w sądzie. Aby uniknąć takiego rozwoju sytuacji, pracownicy laboratorium AlfaLAB mogą przygotować specjalny raport z analizy ścieżek audio oraz stenogramy z nagrań, do wykorzystania w czasie procesu.

Jeżeli masz nagranie dowodowe związane z przemocą w rodzinie, mobbingiem w pracy, propozycją korupcyjną albo inny materiał, który stanowi element walki o własne, dobre imię – spróbuj je naprawić. Nawet pozornie źle brzmiące i nienadające się do niczego audio może (po profesjonalnej obróbce) być istotną częścią danego postępowania. Miej to zawsze na uwadze!

Tagi: , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *