detektyw obiektyw widzenie dane

Czy zawód prywatny detektyw jest nadal atrakcyjny?

Praca prywatnego detektywa ma niewiele wspólnego z charakterystyką, znaną nam z popularnych filmów akcji albo paradokumentów. Śledczy wiele godzin spędzają w archiwach czy na przeczesywaniu dokumentacji dostępnej w Internecie. Opracowują też plan działania w terenie, które stanowi niewielką część wszystkich obowiązków detektywa. Czy to oznacza, że zawód prywatny detektyw nie jest atrakcyjny? Dlaczego warto jednak postawić na karierę w biurze detektywistycznym? Jak skompletować niezbędny sprzęt? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Prywatny detektyw kojarzy się z działaniem pod przykrywką, podsłuchami, sprawami kryminalnymi i ciągłą przygodą. Czy tak jest rzeczywiście? Wiele osób ma błędne postrzeganie pracy prywatnego detektywa. Co warto naprawdę wiedzieć o tym zawodzie?

Czym zajmuje się dzisiaj prywatny detektyw?

Istnieje kilka różnych rodzajów spraw, którymi zajmują się prywatni detektywi. Te mają zarówno charakter prywatny, jak i dotyczący kwestii firmowych. Zadaniem prywatnego detektywa jest m.in. przygotowanie materiału dowodowego dla sądu, wyjaśnianie spraw dotyczących własności mienia czy poszukiwanie osób zaginionych.

Jakie są najpopularniejsze sprawy, jakimi zajmują się dziś prywatni detektywi?

  1. Wyjaśnianie spraw dotyczących zdrady partnerki lub partnera – od kwestii ustalenia, czy doszło do zdrady, po przygotowanie materiału dowodowego dla sądu.
  2. Poszukiwanie dowodów w sprawie tzw. szpiegostwa gospodarczego – jeżeli dojdzie do faktu szpiegostwa, detektyw może odszukać osobę, która podłożyła urządzenie szpiegowskie w firmie, ustali jej motywacje i zleceniodawców.
  3. Sprawdzenie podmiotów gospodarczych pod kątem ich wiarygodności – detektyw może przeprowadzić tzw. wywiad gospodarczy. Dzięki temu zweryfikuje on wiarygodność spółki czy podmiotu, z którym chcemy współpracować. Sprawdzi on m.in. opinie na temat danej firmy, jej rzeczywiste realizacje oraz stan majątkowy.
  4. Poszukiwanie dłużników, ustalanie ich majątku – działalność detektywa ułatwia ustalenie miejsca pobytu dłużnika, a także wskazanie jego faktycznego majątku, co może ułatwić późniejsze ściąganie długów przy pomocy firm windykacyjnych i postępowania komorniczego.
  5. Poszukiwanie osób zaginionych – dotyczy to zarówno osób, które zaginęły stosunkowo niedawno, jak i np. bliskich zaginionych przed laty. Detektywi ustalają również miejsce pobytu osób, które dobrowolnie zerwały z nami kontakt.
  6. Pomoc w wyjaśnianiu spraw kryminalnych – niekiedy prywatni detektywi współpracują z policją, aby wyjaśnić kryminalne śledztwa np. związane z zabójstwami. Detektyw działa często na polecenie ofiar danego przestępstwa.

Detektywi stosują w pracy różne techniki. Posługują się specjalistycznym sprzętem, operują tzw. białym wywiadem (techniką OSINT polegającą na analizie ogólnodostępnych materiałów), a także śledzą określone osoby. Pamiętajmy, że detektywi muszą działać zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym między innymi zgodnie z Ustawą z dnia 6 lipca 2001 r. o usługach detektywistycznych, znowelizowaną w 2020 roku.

archiwum prywatny detektyw analiza dane

Do zadań detektywa należ m.in. analiza archiwalnych dokumentów (fot. pixabay.com: Akcesoria detektywa)

Jak zostać prywatnym detektywem? W jaki sposób pozyskać sprzęt do pracy?

Prywatny detektyw musi przejść najpierw specjalne szkolenie. Jego cena to około 1500 złotych. Śledczy pozyska elementarną wiedzę na temat swoich praw i obowiązków, pozna technikę prowadzenia śledztwa, a także dowie się co jest zgodne z etyką prowadzenia śledztwa przez detektywów. Osoba, która chce zostać detektywem dowie się także, w jaki sposób założyć i zarejestrować legalne biuro detektywistyczne.

Na koniec każdy detektyw otrzyma indywidualny numer licencji i uprawnienia do wykonywania zawodu. Należy pamiętać, że tylko osoba posiadająca wykształcenie co najmniej średnie może uczestniczyć w kursie ubiegać się o detektywistyczną licencję.

Po szkoleniu konieczne jest jeszcze uzyskanie zaświadczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu wydane przez lekarza, a także złożyć wniosek do komendanta wojewódzkiej policji, właściwej dla obszaru zarejestrowania działalności.

Jeżeli chodzi o sprzęt detektywistyczny, to podstawą są dyktafony, komputer, smartfon, ukryte kamery do rejestratorów, oraz lokalizator. Tego rodzaju urządzenia umożliwiają bezpieczne i wydajne wykonywanie zawodu detektywa w terenie. Koniecznie należy przetestować działanie sprzętu przed jego użyciem i nauczyć się kompleksowo jego obsługi.

Wszystkie wymienione wyżej produkty oferuje sklep detektywistyczny Alfatronik. W naszym asortymencie mamy urządzenia dla początkujących detektywów, a w tym różne rodzaje podsłuchów, kamer szpiegowskich czy lokalizatorów GPS do samochodów.

podsłuchy nagrywające detektyw prywatny

Prywatny detektyw musi korzystać ze specjalistycznego sprzętu np. z podsłuchów nagrywających (fot. materiały własne)

Zalety i wady pracy prywatnego detektywa

Praca prywatnego detektywa ma wymierne zalety, ale wiąże się też z różnymi trudnościami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tej profesji?

Oto zalety, z którymi wiąże się praca prywatnego śledczego.

  • Oryginalne wyzwania zawodowe.
  • Satysfakcja z pomocy drugiej osobie i rozwiązanych spraw.
  • Użytkowanie zaawansowanego sprzętu detektywistycznego.
  • Wysokie zarobki (w przypadku wyrobienia odpowiedniej renomy na rynku).
  • Praca na rzecz własnego biura.
  • Selekcja przyjmowanych zleceń (w przeciwieństwie do policji).

Warto jednak pamiętać, że praca prywatnego detektywa wiąże się też z wadami. Jakimi?

  • Niebezpieczeństwo pracy i kwestia działania na granicy prawa.
  • Rozterki moralne związane np. ze śledztwami prywatnymi.
  • Możliwość narobienia sobie wielu wrogów.

Pamiętajmy, że do pracy jako prywatny detektyw nadają się wyłącznie osoby, które potrafią myśleć logicznie i bardzo szybko kojarzą fakty.

ZOBACZ: W jaki sposób nie dać się zhakować, aby nie płacić okupu?

Czy praca prywatnego detektywa ma przyszłość?

Zawód prywatnego detektywa z pewnością ma ogromną przyszłość. W dobie cyfryzacji, wszechstronnego dostępu do Internetu, alternatywnego życia w wirtualnej rzeczywistości detektywi będą coraz bardziej potrzebni, aby analizować dostępne w sieci materiały czy pozyskiwać dowody w sprawach cywilnych i kryminalnych. Ich praca musi jednak opierać się na nowoczesnych technikach i innowacyjnym sprzęcie, dostosowanym do wymogów współczesnego świata.

Cyfrowe dyktafony o bardzo dużym zasięgu mikrofonu, kamery z modułem WiFi, oprogramowanie śledzące urządzenia telekomunikacyjne czy precyzyjne lokalizatory, które oferuje sklep detektywistyczny pomagają w dostosowaniu tego zawodu do współczesnych wymogów, na bieżąco dostarczając kolejne nowinki techniczne.

Koniecznie należy być na bieżąco z technologią, ale też np. z możliwościami świata cyfrowego. Większość analizowanych danych jest dziś dostępna w mediach społecznościowych. Np. potencjalnie obserwowany przez nas obiekt może udostępniać dobrowolnie treści w sieci, umożliwiające weryfikację potencjalnego romansu w małżeństwie.

Problemem branży była deregulacja i otwarcie zawodu w 2013 roku. Usługi detektywistyczne stały się tańsze, bardziej powszechne i świadczone przez większą liczbę osób. 10 lat nowych regulacji prawnych pozwoliło jednak na weryfikację słabszych usługodawców, którzy albo musieli podnieść jakość świadczonych usług, albo zrezygnowali z pracy detektywa. W ten sposób osoby chcące działać profesjonalnie mogą spać spokojnie o pracę.

Tagi: , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Nadprzewodnik działający w temperaturze pokojowej – mistyfikacja czy rewolucja w elektronice i tani prąd? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *