dziecko wakacje bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo dzieci podczas wakacji – na co zwrócić uwagę?

Wakacje to dla dzieci czas beztroski, wolności i uśmiechu. Niestety, na małoletnich czeka wtedy również wiele zagrożeń. Na co powinni szczególnie zwracać uwagę dorośli? Jak ochronić dziecko przed wszystkimi kłopotami i niebezpieczeństwami podczas wakacyjnego wypoczynku? Zachęcamy do zapoznania się z tekstem.

Najwięcej dzieci ginie podczas wakacji – wynika ze statystyk prowadzonych przez organizacje pozarządowe na zlecenie Komisji Europejskiej. W Polsce (jak wskazują dane policyjne z 2021 roku) jest podobnie. To łączny wynik rozprężenia, lekkomyślności, większej samodzielności nieletnich i pojawiających się zagrożeń.

Jakie zagrożenia dla dzieci niosą ze sobą wakacje?

Niezależnie czy dziecko jest pod naszą opieką, jedzie na kolonie czy wyrusza na wakacje z gronem znajomych (jak to się dzieje w przypadku nastolatków), koniecznie trzeba zwracać uwagę na niebezpieczeństwo, które jest z tym związane. Rozkojarzenie podczas wakacji może prowadzić do tragicznych skutków.

Dzieci narażone są m.in. na potrącenie przez samochód. Dla przykładu, w czerwcu, lipcu i w sierpniu 2018 roku w wypadkach samochodowych zginęło łącznie ponad 1000 małoletnich. Co trzecie dziecko zostało potrącone jako pieszy, natomiast 13 procent to nieletni rowerzyści. Problemem są także liczne utonięcia (co roku ponad 20 nieletnich traci życie poprzez utonięcie w morzu lub jeziorze). Doprowadza do tego m.in. brawura i brak wyobraźni dzieci oraz rozprężenie wśród rodziców lub opiekunów prawnych.

Nie brakuje również spraw typowo kryminalnych. Tu możemy również podeprzeć się statystykami policyjnymi. Latem częściej dochodzi do morderstw czy zaginięć osób nieletnich. Bardzo częste są przypadki dzieci pod wpływem alkoholu i narkotyków. Małoletni chętnie zawierają nowe znajomości, a nie wszystkie są bezpieczne.

alkohol narkotyki dziecko

Dzieci nie zdają sobie sprawy z tego, jak duże spustoszenie mogą siać środki psychoaktywne (fot. pixabay.com)

Jak chronić dziecko przed wakacyjnymi zagrożeniami?

Niezależnie od pory roku, odpowiedzialność za dzieci spada na rodziców. Jak jednak chronić dzieci, skoro nie da się trzymać swoich pociech bez przerwy przy sobie? Przede wszystkim istotna jest rola wychowawcza. Rozmawiajmy z małoletnimi i ostrzegajmy przed możliwymi konsekwencjami popełnianych czynów. Jeżeli dziecko będzie nam ufać, to szybciej zreflektuje się w newralgicznym momencie.

Czytaj także: W jaki sposób nie dać się zhakować, żeby nie płacić okupu?

Dotyczy to między innymi kwestii wypadów czy utonięć. Rola rodzica jest w tych przypadkach niebagatelna. W trakcie odpoczynku należy jak najczęściej spoglądać na dzieci. Do wody najmłodsi mogą wchodzić wyłącznie pod opieką rodziców, natomiast nastolatkowie powinni mieć wytyczoną bezpieczną strefę. W trakcie przedwakacyjnej rozmowy zaznacz, że zabronione są np. skoki na główkę czy odpływanie od plaży na znaczną odległość.

Koniecznie zwróć uwagę na kwestię podejrzanych znajomości i używek. Warto wskazać, że te są nie tylko niebezpieczne dla organizmu, ale także zmieniają wrażliwość na bodźce, mogą wpłynąć na podejmowane decyzje i zaburzają świadomość. Przez to podejmowane decyzje nie są racjonalne, co niekiedy doprowadza do tragedii.

Oczywiście, kwestia podejrzanych osób czy zaginięcia w niewyjaśnionych okolicznościach to prewencja, która nie zawsze okaże się skuteczna. Młody człowiek nie ma tak wykształconego mechanizmu obronnego i niekiedy poddawany jest ogromnej presji rówieśniczej. Z tego względu warto działać również w inny sposób.

Nastolatek rozmowa wakacje

Wyłącznie dobra relacja z dzieckiem może uchronić je przed niebezpieczeństwem. (fot. pixabay.com)

Postaw na nowoczesną technologię!

Oczywiście opieka nad dzieckiem to zasada ograniczonego zaufania. Nawet najbardziej odpowiedzialny nastolatek może (pod wpływem towarzystwa) zrobić coś głupiego w trakcie wakacji. Jak go przed tym uchronić?

Zachęcamy do wyposażenia młodych podróżników w specjalne lokalizatory GPS. Urządzenia te przybierają nowoczesną formę i przypominają przedmioty codziennego użytku. Osobisty lokalizator zawsze wskaże, gdzie znajduje się dana osoba. Nie rzucają się w oczy, a czas ich działania jest bardzo długi. Pamiętaj, aby zawsze uzgodnić pracę takiego urządzenia z dzieckiem. Warto zagrać w otwarte karty, bo w takim przypadku masz gwarancję, że sprzęt będzie używany. Lokalizatory przydadzą się też młodszym dzieciom. Jeżeli dziecko się czegoś przestraszy albo oddali bez kontroli, może np. połączyć się z rodzicem korzystając z sieci GSM.

Do zabezpieczenia dziecka można wykorzystać również specjalne oprogramowanie do kontrolowania telefonu komórkowego. Dzięki temu poznasz treści rozmów małoletniego, sprawdzisz historię jego połączeń oraz przeglądanych stron. Oprogramowanie wskaże też, gdzie na dany moment znajduje się mały człowiek. W razie ewentualnego zagrożenia wystarczy włączyć dostęp do dedykowanej platformy, aby zweryfikować, gdzie znajduje się zaginiona osoba oraz co mogło się z nią wydarzyć.

Niezależnie od wszystkiego, pamiętaj, aby chronić dziecko w czasie wakacji! Ten czas powinien być okresem odpoczynku, a nie ciągłych zmartwień i problemów.

Tagi: , , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Usuwanie szumów z nagrań – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat! - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *