Wykrywacz metali dla poszukiwaczy skarbów i nie tylko – wszystko, co warto o nich wiedzieć

Poszukiwanie skarbów było marzeniem z dzieciństwa wielu z nas. Chcieliśmy odkrywać nieznane, przeczesując bezkresne tereny, chodząc po lasach czy plażach. Urządzenia takie jak wykrywacz metali mogą pomóc spełnić pragnienie z czasów beztroskiego dzieciństwa, ale nie tylko. Jakie funkcje mają nowoczesne wykrywacze metali? W jakich sytuacjach sprawdzą się najlepiej? Postaramy się wyjaśnić wszystkie aspekty korzystania z tego typu sprzętu.

Wykrywacz metali nie jest urządzeniem nowym. Jest jednym z wynalazków wielkiego, XIX-wiecznego bumu. Pionierem w wykorzystywaniu wykrywacza był Alexander Graham Bell. Legendarny wynalazca przygotował urządzenie, które miało pomagać w wykrywaniu kul w ciele prezydenta Jamesa Garfielda, które przyjął podczas zamachu. Bell był przekonany, że sprzęt nie działa (praktycznie cały czas wskazywał obecność metalu). Dopiero później okazało się, że najpewniej wykrywał on również sprężyny z materaca prezydenta USA.

Czym są wykrywacze metali i w jaki sposób działają?

Jak w praktyce działają wykrywacze metali i czym są te urządzenia? Detektor metalu wykorzystuje w pracy indukcję elektromagnetyczną. Fale elektromagnetyczne, które wytwarza sprzęt przenikają przez grunt, materiał czy lekką konstrukcję budynku. Te odbijają się od metali i wracają do systemu wykrywacza. Wbudowane czujniki wyłapują wygenerowane przez metal fale i zaczynają wzbudzać odgłos wykrywania lub (w przypadku bardziej zaawansowanych sprzętów) wskazują położenie rzeczy na wbudowanym ekranie.

W ten sposób wykrywacze mogą znaleźć nie tylko monety czy inne metalowe przedmioty. Są w stanie wykryć również telefony komórkowe (i inne urządzenia elektroniczne). Znajdą też przewody elektryczne zakryte w ścianach czy różnego rodzaju orurowanie w ziemi. Profesjonalne wykrywacze metali są w stanie w skuteczny sposób odszukać przedmioty, które znajdują się kilka metrów pod ziemią.

To sprawia, że są wszechstronnie wykorzystywane w wielu branżach, od typowo amatorskich zastosowań po profesjonalne prace badawcze, zabezpieczające i inżynieryjne. Głównie wykrywacz metali kojarzy się jednak ze sprzętem, który wspomaga poszukiwanie skarbów.

Wykrywacz metali złoto

Zaawansowane wykrywacze metali mogą znaleźć również złoto (fot. pixabay.com)

Jak wykorzystuje się wykrywacze metali w poszukiwaniu skarbów?

Popularność wykrywaczy służących do poszukiwania skarbów wzrosło mocno w czasie pandemii. Nic w tym dziwnego. Polacy poszukiwali alternatywnej rozrywki i sposobu spędzania wolnych chwil, podczas gdy zdecydowana większość gastronomii oraz branży rozrywkowej zawiesiła działalność. Zaczęliśmy gremialnie przeczesywać różne miejsca w celu znalezienia choćby niewielkich, metalowych pamiątek.

W jaki sposób korzysta się z tego typu sprzętów? Wystarczy odpowiednio ustawić urządzenie i metr po metrze analizować zawartość gruntu. W przypadku wykrycia, urządzenie uaktywni się poprzez emisję dźwięku. To znak, że coś znajduje się w ziemi. W wielu przypadkach mogą to być śmieci (np. puste puszki po napojach), jednak cierpliwość się opłaca. Najwytrwalsi poszukiwacze (przeczesujący np. plaże czy tereny imprez masowych po ich zakończeniu) są w stanie znaleźć gotówkę, a nawet nowoczesne smartfony.

Zabierając się za wykrywanie metali za pomocą specjalistycznego urządzenia miej na uwadze ustanowione w Polsce prawo. Otóż nie każdy może bez konsekwencji korzystać z dobrodziejstwa sprzętu na każdym terenie. Złamanie przepisów może grozić surową grzywną, a w niektórych przypadkach – nawet karą więzienia!

Wykrywacz metali poszukiwacze

Pamiętaj, że na używanie wykrywacza metali na plażach jest dozwolone bez dodatkowych dokumentów (fot. pixabay.com)

Kto może wykorzystywać wykrywacze legalnie?

Co mówi polskie prawo o wykrywaczach metali? Przede wszystkim poruszmy na początku kwestię posiadania tego sprzętu. Nie ma żadnych przeciwskazań dotyczących zakupu urządzenia. W Polsce nie ma pozwoleń na posiadanie wykrywaczy metali, więc każdy może nabyć wybrany przez siebie sprzęt i posiadać go w domu. Inaczej sprawy mają się w przypadku stosowania.

Gdzie używanie detektora jest legalne? Możesz bez pozwolenia korzystać z możliwości sprzętu na polskich plażach. Przepisy pod tym względem zostały zliberalizowane, aby hobbystyczni użytkownicy wykrywaczy mieli możliwość np. oczyszczenia jej z pozostawionych tam przedmiotów. Pamiętaj jednak, żeby uważać przy wykrywaniu na terenach przygranicznych. Zapuszczenie się z detektorem na teren Niemiec może ściągnąć na Ciebie wiele problemów.

Tu kończą się szybkie możliwości poszukiwania skarbów. Jeżeli chcesz stosować urządzenie na terenie prywatnym (lasy, działki, teren imprez masowych), musisz posiadać pisemną zgodę właściciela takiego obiektu. Pisemną, bo w razie kontroli musisz okazać odpowiedni dokument.

W przypadku terenów publicznych jak np. lasy może wymagać zezwolenia od stosownego urzędu, czyli konserwatora zabytków. Dotyczy to przeczesywania tych terenów w celu poszukiwania historycznych pamiątek. Tutaj pamiętaj, żeby postępować niezwykle ostrożnie. Jeżeli Twój detektor metalu nawet przypadkowo odnajdzie historycznie cenny przedmiot, grozi Ci nawet 2 lata pozbawienia wolności. Uszkodzenie takiego przedmiotu to już z kolei groźba kary 8 lat pozbawienia wolności. Z tego względu lepiej ograniczyć się do plaż lub terenów prywatnych. W innym przypadku postaraj się o uzyskanie stosownej, urzędowej zgody.

Pozostałe funkcje wykrywaczy metali – gdzie warto je zastosować?

Detektor metalu ma jednak także wiele innych funkcji, które sprawdzą się w zastosowaniu prywatnym i zawodowym. Gdzie warto z nich korzystać?

  • W zabezpieczaniu imprez masowych czy obiektów użyteczności publicznej – tu szczególnie sprawdzi się sprzęt taki jak wykrywacz metali Garret Scanner® V. Urządzenie na wyposażeniu firm ochroniarskich czy służb publicznych (np. policji czy SOK), ograniczy ryzyko wejścia na teren obiektu czy imprezy osoby, która ma przy sobie nóż, broń czy inne, potencjalnie niebezpieczne przedmioty.
  • Podczas prac remontowo-budowlanych – jak już wspomnieliśmy, wykrywacze potrafią znaleźć przewody czy rury, ukryte pod ziemią czy w ścianach. To ułatwienie w trakcie prowadzenia prac remontowych czy budowlanych.
  • Przy kontrolach osobistych – tego typu użytkowanie sprawdzi się przy ochronie osób lub mienia. Do kontroli osobistych za pomocą wykrywaczy uprawnione są m.in. policja, ochrona lotnisk, kolei czy służby ochroniarskie.

Przykłady wykrywaczy metali, które sprawdzą się we wszechstronnym stosowaniu

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli wykrywaczy, które nadają się do wszechstronnych zastosowań. Jakiego rodzaju urządzenia możemy Ci polecić? Przede wszystkim zwróć uwagę na wykrywacz metali Garret. Produkty tego cenionego producenta sprawdzają się jako wyposażenie firm ochroniarskich, w prywatnym zastosowaniu, ale też państwowych służb bezpieczeństwa.

Ręczny wykrywacz metali Garrett PRO POINTER AT® to sprzęt, który pomoże Ci w poszukiwaniu różnego rodzaju skarbów, znajdzie ukryte w ścianie przewody, ale także zabezpieczy przed wniesieniem na teren imprezy masowej niedozwolonych przedmiotów. Ma automatyczne dostosowanie czułości, wykrywa stal, metale szlachetne i stopy, a dodatkowo może być używany nawet pod wodą. To świetny, stosunkowo prosty w obsłudze i ręczny wykrywacz, którego z łatwością ze sobą zabierzesz w podróż.

Wykrywacz metali Garret PRO POINTER AT

Ten niewielki wykrywacz pomoże Ci np. zlokalizować zagubiony telefon (fot. materiały własne)

Bardziej rozbudowany jest z kolei wykrywacz metali osobisty Garrett Super Scanner® V. Ten sprzęt jest wyjątkowo czuły i umożliwia wykrycie np. telefonu komórkowego czy dyktafonu, ukrytego pod kurtką. Sprawdzi się w magazynach, na lotniskach, imprezach masowych czy do ochrony biurowców.

Dla zaawansowanych służb bezpieczeństwa polecamy ręczny, profesjonalny wykrywacz metali Garrett Super Wand®. Dzięki niemu można błyskawicznie sprawdzić paczki, ubrania czy inną powierzchnię, wskazując położenie wykrytego przedmiotu z dokładnością do kilku centymetrów. Urządzenie wykrywa w zakresie 360 stopni, jest wyjątkowo czułe i energooszczędne – na jednej baterii 9V może pracować nawet 80 dni.

wykrywacz metali Garrett Super Wand

Wykrywacz metali Garrett Super Wand to sprzęt dla profesjonalistów (fot. materiały własne)

Sprawdź więc, który z prezentowanych sprzętów będzie dla Ciebie najlepszy i rozpocznij swoją przygodę z poszukiwaczem metali. To bardzo praktyczne i wszechstronne urządzenie. Może Ci się przydać w najmniej spodziewanym momencie.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *