klatka Faradaya

Co to jest klatka Faradaya i jak wykorzystać ją w praktycznej formie?

Praktyczne wykorzystanie zasad oddziaływania pola elektromagnetycznego oraz zasad fizyki wpływa na poprawę bezpieczeństwa elementów wyposażenia domu lub przedsiębiorstwa. Jednym z ciekawszych zjawisk, które mocno przekładają się na walory użytkowe wielu przedmiotów jest klatka Faradaya. Czym jest tak naprawdę? Jak wykorzystać ją praktycznie? Czy klatka Faradaya może unieszkodliwić podsłuchy lub kamery szpiegowskie? Podpowiadamy.

Klatka Faradaya wzięła swoją nazwę od angielskiego fizyka Michaela Faradaya. To ten uczony – na bazie jednego z podstawowych praw elektrostatyki – zademonstrował w 1836 roku przedmiot, który wykorzystywany jest do dziś.

Czym jest klatka Faradaya i jakie są praktyczne zasady jej działania?

Tak naprawdę klatka Faradaya to specjalny, metalowy ekran, który chroni przed oddziaływaniem pola elektromagnetycznego. Zewnętrzna siła elektromagnetyczna, oddziałująca na metal nie jest w stanie wniknąć do jego wnętrza, ponieważ potencjał elektryczny przewodnika musi być taki sam. Oznacza to, że sama klatka może być bardzo silnie naładowana elektromagnetycznie, a mimo to w jej wnętrzu pole nie jest w stanie się wytworzyć (ładunki są od siebie zbyt bardzo oddalone).

W praktyce możemy więc stwierdzić, że wszelkie elementy znajdujące się wewnątrz klatki są bezpieczne. Przez lata wykonywano wiele eksperymentów, potwierdzających założenia Michaela Faradaya. W klatce zamykano nawet ludzi, aby sprawdzić czy będą oni bezpieczni, jeżeli ta będzie obciążona niezwykle silnym polem elektromagnetycznym. Każdy taki eksperyment kończył się sukcesem.

Zjawisko zrewolucjonizowało podejście do bezpieczeństwa w medycynie, motoryzacji, czy branży IT. Stało się jednym z podstawowych praw fizyki odnośnie do ochrony ludzi czy przedmiotów. Zauważono, że np. samochód (chociaż przez szyby nie jest idealną klatką Faradaya) jest bezpieczny podczas burzy właśnie przez podobny potencjał elektryczny na każdej jego części. Podkreślmy tu że, klatka nie musi mieć wcale formy klatki. Może być równie dobrze pudełkiem czy puszką. Ważne jest jednak to, aby każda ściana miała identyczny potencjał elektryczny.

ZOBACZ TEŻ: Czym jest OSINT?

samochód klatka Faradaya

Samochód chroni przed burzą, bo jest prawie idealnym przykładem klatki Faradaya (fot. pixabay.com)

Czy można samodzielnie przygotować klatkę Faradaya? Gdzie ją kupić?

Możesz samodzielnie przygotować klatkę Faradaya i jest to niezwykle prosta czynność. Wystarczy wziąć pudełko i owinąć je równo przy pomocy folii aluminiowej. Możesz umieścić tam np. kluczyki od samochodu czy telefon, aby zabezpieczyć je przed zewnętrznym oddziaływaniem lub odseparować się od świata zewnętrznego.

Samej klatki Faradaya jako takiej kupić z kolei nie możesz, jednak wiele produktów opartych jest na jej zasadzie. Jakie przedmioty oparte są na zjawisku klatki Faradaya?

  • Futerały na karty bankomatowe
  • Futerały na kluczyki samochodowe
  • Pudełka na powerbanki

Powyższe znacznie wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa czy żywotności urządzeń elektronicznych. Zjawisko udowodnione przez angielskiego fizyka zyskało niezwykłą popularność i powszechne wykorzystanie.

Jak możesz wykorzystać klatkę Faradaya w domu i firmie?

Na działaniu klatki Faradaya opiera się wiele sprzętów gospodarstwa domowego. Przykładem jest tutaj kuchenka mikrofalowa. To jednak nie wszystko.

Dzięki wspomnianym wcześniej etui czy portfelom opartym na zjawisku klatki Faradaya możesz bezpiecznie trzymać przy sobie karty bankomatowe i kredytowe, telefon komórkowy, a także e-dowód czy kluczyki samochodowe. Złodziej nie będzie w stanie wykorzystać płatności zbliżeniowych albo połączyć się z zamkniętym w pudełku przedmiotem wysyłającym fale elektromagnetyczne i nie okradnie Cię.

karta kredytowa klatka ochrona

Karta bankomatowa umieszczona w pudełku w formie klatki Faradaya jest zabezpieczona przed złodziejami (fot. pixabay.com)

Warto wiedzieć również, że klatka Faradaya to przedmiot, który skutecznie zabezpiecza dom lub firmę nie tylko przed działaniem zewnętrznych zjawisk elektromagnetycznych, ale też wewnętrznych sprzętów inwigilujących. Przedmiot ogranicza kamery szpiegowskie czy podsłuchy. Jak to możliwe?

Podsłuch nie jest w stanie np. emitować fal elektromagnetycznych we wnętrzu klatki, co uniemożliwia zarejestrowanie dźwięku. Klatka ochrania całkowicie przed sprzętami inwigilującymi, ale też pracą telefonów komórkowych (te tracą zasięg). W praktyce wchodząc do wnętrza czystej klatki (np. określonego pomieszczenia zabezpieczonego przed polem elektromagnetycznym) podsłuchy czy inne sprzęty elektromagnetyczne nie będą w stanie prawidłowo funkcjonować. Jeżeli potrzebujesz pokoju do prowadzenia niezwykle dyskretnych rozmów w przedsiębiorstwie, bez możliwości zarejestrowania – warto przygotować go w formie klatki Faradaya. Blokuje ona również działanie sygnału GPS czy Bluetooth, zwiększając bezpieczeństwo firmowe w każdym aspekcie.

Tagi: , , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Rządowa aplikacja w smartfonie każdego Polaka – ochrona czy inwigilacja? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *