ochrona strach wykrywanie podsłuchów

Wykrywanie podsłuchów – czy warto skorzystać z usług profesjonalisty?

Podsłuchy to urządzenia łatwo dostępne i coraz częściej wykorzystywane w Polsce. Instalujemy je w celu zabezpieczenia swojego mienia przed kradzieżą, aby walczyć z przemocą domową, ale też inwigilujemy często bliskich lub współpracowników, nie patrząc na obowiązujące prawo. Po nie do końca legalne narzędzia inwigilacyjne sięgają też coraz częściej służby. Czy warto się przed tym zabezpieczyć, stawiając na wykrywanie podsłuchów? W jaki sposób wybrać profesjonalistę i kiedy możemy samodzielnie zabrać się za poszukiwanie urządzeń szpiegowskich? Podpowiadamy.

Jak pokazują raporty organizacji pozarządowych (np. panoptikon.org) i Rzecznika Praw Obywatelskich, Polacy są coraz bardziej narażeni na działanie urządzeń inwigilacyjnych takich jak ukryte kamery i podsłuchy. Po niezgodne z prawem metody sięgają policjanci, służby celno-skarbowe, przedsiębiorcy i osoby prywatne. Wykrywanie podsłuchów i kamer jest jedną z metod walki z takim procederem.

Na czym polega usługa wykrywania podsłuchów?

Specjaliści od wykrywania sprzętów inwigilacyjnych wykorzystują w swojej pracy wykrywacz podsłuchów i wykrywacz kamer. To urządzenia analizujące określony obszar pod kątem działania pluskiew radiowych, dyktafonów szpiegowskich, minikamer, nadajników GPS i podobnych sprzętów, których nie powinno być w Twoim otoczeniu.

W zależności od zaawansowania, zróżnicowania pomieszczenia i powierzchni, może trwać od 3 do 8 godzin, a niekiedy wiąże się też z pracą w nocy. Ważne jest to, że podczas usługi zleceniodawca musi być cały czas obecny. Prawidłowa usługa wykrywania podsłuchów polega też na przeprowadzenie wywiadu związanego z możliwą obecnością szpiegowskich sprzętów, a także przygotowania raportu z działań i wskazania profilaktyki antyszpiegowskiej.

W zależności od tego czy stosuje się wykrywacz podsłuchów, czy wykrywacz kamer może on analizować zakres częstotliwości, stosować wykrywanie optyczne (poszukiwanie obecnych w pomieszczeniu obiektywów), wykrywanie transmisji lub tzw. inspekcję fizyczną. W zakres przeszukiwanych miejsc wchodzą pomieszczenia w domu, firmie czy np. samochody i rzeczy użytku codziennego (oraz narzędzia).

sala pokój wykrywanie podsłuchów

Podczas procesu wykrywania podsłuchów, analizowane jest całe pomieszczenie – centymetr po centymetrze (fot. pixabay.com)

Ile kosztuje profesjonalne wykrywanie podsłuchów wykonane przez specjalistów?

Koszt usługi zależy od wielu czynników. Na jego ostateczną cenę wpływa analizowany zakres, wielkość pomieszczenia, jego rozbudowane wyposażenia i skala trudności działania. Inaczej wycenia się wykrywanie urządzeń inwigilacyjnych w samochodzie, a inaczej kompleksową kontrolę całego biurowca. Niekiedy stawka ostateczna może oscylować w granicach kilkuset złotych, a w innych przypadkach – kilku lub kilkunastu tysięcy. Warto porozmawiać wcześniej z przedstawicielem wybranej firmy w celu oszacowania potencjalnych kosztów usługi. To pozwoli przygotować Ci się na dany wydatek.

Niezależnie od ostatecznej stawki, opłaca się sięgać usługi profesjonalistów. Ukryty dyktafon czy kamera może zarejestrować niekiedy informacje, których upublicznienie czy wykorzystanie przez osoby trzecie będzie kosztować naprawdę drogo.

Jak znaleźć firmę lub osobę, która pomoże wykryć podsłuch w domu lub firmie?

Wykrywanie podsłuchów to domena coraz większej liczby agencji ochrony czy firm z branży detektywistycznej. Jak wybrać tę odpowiednią?

Zwróć uwagę przede wszystkim na doświadczenie przedsiębiorstwa. Poproś o dotychczasowe referencje i przykłady realizacji. Zapytaj, jakie urządzenia szpiegowskie wykrywają narzędzia, którymi posługują się przedstawiciele agencji.

Możesz podpytać także jak przeprowadzona jest analiza danego obszaru. Pamiętaj, że to praca czasochłonna i złożona. Sprawdzone przedsiębiorstwo nie obieca natychmiastowych efektów analizy. Kompleksowe podejście do czynności i przygotowanie odpowiednio rozbudowanych raportów to domena najlepszych na rynku.

Sprawdzone i doświadczone firmy mają również szeroki zakres prowadzonych usług. Wykrywanie podsłuchów w AlfaLab to zarówno analiza pomieszczeń pod kątem pracy urządzeń inwigilujących, ale też poszukiwanie podsłuchów i lokalizatorów w dostarczonych torbach czy sprzętach użytku, zabezpieczanie prewencyjne spotkań i pomieszczeń oraz wykrywanie szpiegowskiego oprogramowania np. na smartfonach. Wszystkie działania powinny być jednocześnie udokumentowane i prowadzone bardzo dyskretnie.

Istotne w przypadku wykrywania podsłuchów i kamer jest indywidualne podejście do klienta, jego wymagań, spostrzeżeń i danej sytuacji. W praktyce nie ma dwóch takich samych sytuacji związanych z analizowaną przestrzenią. Niekiedy wystarczy kilkukrotna kontrola danego obszaru, a innym razem konieczna może być stała, abonamentowa współpraca.

Czy samodzielne wykrywanie podsłuchów ma sens i jak się za to zabrać?

Jeżeli nie chcesz wynajmować profesjonalistów do wykrywania podsłuchów, albo masz zamiar przeprowadzać procedurę analizy otoczenia na tyle często, że korzystanie z usług zawodowców będzie zbyt drogie – warto zainwestować w wysokiej klasy sprzęt do poszukiwania sprzętów szpiegowskich.

Jakie urządzenia możesz znaleźć na rynku? Przykładem jest Raksa-120 PL wykrywacz podsłuchów, kamer, telefonów i lokalizatorów GPS. To wszechstronne urządzenie o zaawansowanych możliwościach. Nadaje się do wykorzystania przez zawodowców, którzy prowadzą własne agencje ochrony czy detektywistyczne. Raksa-120 PL sprawdzi się jednak także jako narzędzie do ochrony wewnętrznej przedsiębiorstwa oraz do działania w domu. Sprzęt ma wyjątkowo szeroki zakres działania (analizuje pasma GSM, UMTS, CDMA, DECT, Bluetooth, WiFi), sprawdza częstotliwości między 40 – 3800 MHz oraz potrafi dokładnie wskazać miejsce umieszczenia pluskwy czy ukrytego obiektywu.

raksa 120 wielokanałowy wykrywacz podsłuchów

RAKSA 120 to wszechstronny sprzęt dla profesjonalistów (fot. materiały własne)

Innym wykrywaczem wartym uwagi jest wykrywacz kamer i podsłuchów RD30 LawMate z funkcją detekcji transmisji RF. Zaletą tego sprzętu jest stosunek jakości do ceny. Chociaż RD30 LawMate nie kosztuje zawrotnie dużo, to jego możliwości pomagają w wykrywaniu różnego rodzaju sprzętów szpiegowskich. Urządzenie analizuje częstotliwości od 20 do 6000 MHz i zasięg wykrywania do 20 metrów. Wykrywa kamery przewodowe i bezprzewodowe, a także aktywne telefony komórkowe, pluskwy radiowe i innego rodzaju nadajniki cyfrowe czy analogowe. Ogromną zaletą wykrywacza jest fakt, że odnajdzie on sprzęt nawet wtedy, gdy jest on wyłączony np.kamery.

wykrywacz podsłuchów lawmate

Ten model urządzenia LAWMATE to sprzęt praktycznie dla każdego, kto dba o swoje bezpieczeństwo (fot. materiały własne)

Kiedy wykrywanie podsłuchów i kamer to coś, po co warto sięgnąć?

Po usługę czy profesjonalny wykrywacz podsłuchów warto sięgnąć za każdym razem, gdy sytuacja wskazuje na możliwą pracę sprzętów inwigilacyjnych w Twoim otoczeniu. Jeżeli jesteś w trakcie rozwodu, pracujesz nad zaawansowanym grantem czy patentem, posiadasz tajne i bardzo dużo warte informacje lub rozwijasz swoje przedsiębiorstwo – możesz być narażony na działanie szpiegowskie. W otoczeniu firmowym możesz mieć osoby, które sięgają po szpiegostwo przemysłowe (coraz powszechniejsze w Polsce). Również zazdrosny lub poszukujący „haków” na Ciebie współmałżonek może sięgnąć po ukryty dyktafon czy kamerę.

Wykrywanie sprzętów tego typu możesz potraktować również jako typową prewencję. Przeszukanie pomieszczenia pod kątem pluskiew czy obiektywów opłaca się przed bardzo ważnym i dyskretnym spotkaniem, podpisywaniem różnego rodzaju umów, negocjacjami biznesowymi i podobnymi kwestiami. Pamiętaj, że to usługa, która zawsze Ci się opłaci – niezależnie od ostatecznych efektów pracy profesjonalistów czy posiadanego urządzenia.

Tagi: , , , , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Jak rozpoznać toksyczny związek? Co warto o nim wiedzieć? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *