jak zakamuflować urządzenie szpiegowskie

Jak zakamuflować urządzenie szpiegowskie?

Praktycznie każdego dnia trafiają do nas osoby pytające, jak zakamuflować urządzenie szpiegowskie w przedmiotach codziennego użytku. Pisaliśmy już wcześniej o tym gdzie można takie urządzenia ukryć, ale w tym artykule zajmiemy się problemami jakie możemy napotkać chcąc zakamuflować urządzenie szpiegowskie. Trudności te albo trzeba pokonać albo zmienić swój plan działania – w części lub w całości. Rozwiązań na rynku, które można wykorzystać, by osiągnąć zamierzony rezultat jest wiele i może okazać się, że podchodząc do tematu w inny sposób, osiągniemy ten sam cel nie natrafiając na wcześniejsze problemy.

Problem z zasilaniem urządzenia?

Jest to chyba pierwsza i najważniejsza decyzja do podjęcia, jak w ogóle chcemy zasilać urządzenie szpiegowskie. Jedne technologie są bardziej energochłonne od innych co należy mieć na uwadze planując czas, przez który podsłuch lub kamera ma dla nas zbierać informacje. Do wyboru mamy dwie opcje, zasilanie własne z akumulatora wbudowanego bądź dołączonego i wyjście numer 2 czyli zasilanie sieciowe. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy.

Zasilanie sieciowe – stałe

Największym atutem tego rozwiązania jest to, że zakamuflowane urządzenie szpiegowskie jest zasilane bez ograniczeń. Nie trzeba go wyciągać w celu doładowania, a jeżeli jest to urządzenie monitorujące pomieszczenie w czasie rzeczywistym, to nie trzeba w ogóle się nim zajmować. Brak akumulatorów również wpływa na zmniejszenie wymiarów całego sprzętu, który zapewne będziemy chcieli w coś „upchać” tak, by nie było widać. Dzisiejsze układy elektroniczne wykorzystywane w dyktafonach, podsłuchach, czy też rejestratorach wideo są bardzo małe, a rozmiar całkowity zależy w głównej mierze od zastosowanego akumulatora. Minusem tego rozwiązania jest to, że nie z każdego maskowania może wychodzić przewód do gniazdka, np. z książki czy pluszaka, co ogranicza liczbę możliwych miejsc ukrycia do urządzeń elektronicznych, jak dekodery, wieże HiFi, telewizory, radia, stacje pogodowe, itp.

Własny akumulator

Gdy nie mamy w okolicy żadnego gniazdka, lub musimy być z naszym podsłuchem mobilni jedynym wyjściem będzie własne zasilanie czyli akumulator lub baterie. Niestety jak wszyscy wiemy, baterie są albo duże (6 x bateria RL6, 2 x aku. 18650), albo mają małą pojemność i zasilane nimi urządzenia będą nagrywały dosyć krótko (200 mAh = dyktafony 20 h, kamery 1 h). Sytuacja poprawia się poprzez zastosowanie akumulatorów litowo-polimerowych, które są elastyczne i można znaleźć kompromis pomiędzy wymiarami, a pojemnością – może być na przykład szerszy i bardziej płaski i o takiej samej pojemności. Niestety do urządzeń zasilanych akumulatorowo trzeba mieć cykliczny dostęp w celu ich naładowania. Należy pamiętać, że akumulatory to nie tylko wymiary i pojemność, ale również waga. Są stosunkowo ciężkie i należy mieć to na uwadze maskując sprzęt w przedmiotach, które są podnoszone, przesuwane lub często przekładane gdyż duża waga może wzbudzić ciekawość i podejrzenia odnośnie danego przedmiotu.

Obraz / dźwięk na żywo

Część urządzeń szpiegowskich dostępnych na rynku posiada możliwość połączenia z siecią WiFi i wysyłania danych w czasie rzeczywistym. Działają tak na przykład rejestratory Lawmate z serii HDWI lub kamery z rejestratorem „Do It Yourself” REJSH-543. Podsłuchy wykorzystujące GSM oraz tak zwane pluskwy (analogowe lub cyfrowe nadajniki radiowe) również przesyłają to, co słyszą w czasie rzeczywistym. Dzięki temu, że użytkownik może być oddalony od miejsca, w którym zamaskowane zostały urządzenia transmitujące, są one bardzo użyteczne. Można monitorować na żywo to co dzieje się w domu czy biurze będąc na zagranicznym wyjeździe lub słuchać rozmów prowadzonych w aucie, które aktualnie jest gdzieś w trasie. Wysyłanie danych drogą bezprzewodową wiąże się ze sporym zapotrzebowaniem na energię przez, co urządzenia wysyłające informacje na żywo potrzebują sporych akumulatorów lub stałego zasilania.

Nagrywanie na wbudowanej pamięci

Dyktafony, miniaturowe rejestratory obrazu i kamery nagrywające wyposażone w pamięć wbudowaną lub wymienną podlegają jeszcze jednemu ograniczeniu niezależnie od tego, jak są zasilane. Poza nielicznymi modelami pozwalającymi na wysyłkę nagranych materiałów, urządzenia te mają ograniczoną pamięć i muszą być cyklicznie „odwiedzane” w celu zebrania nagromadzonego materiału i zwolnienia miejsca w pamięci. Fakt ten musi być wzięty pod uwagę w planach kamuflażu.

Jak zakamuflować urządzenie szpiegowskie z obiektywem?

Jak zakamuflować urządzenie szpiegowskie zwłaszcza takie, które ma nagrywać obraz? To nie jest łatwe. Maskując kamery należy pamiętać, że obiektyw może zostać dość łatwo wykryty za pomocą wykrywaczy kamer – nawet tych najtańszych.

Dodatkowo obiektyw kamery musi być skierowany w interesującym nas kierunku, co często też jest dość kłopotliwe i o ile mikrofon zbierze wszystko dookoła nawet przesłonięty materiałem, o tyle obiektyw musi być na wierzchu. Oczywiście są obiektywy pinholowe, można próbować zamaskować je za półprzejrzystym szkłem i tym podobne. Ale co zrobić, gdy chcemy zamaskować kamerę np. w prawie pustym pomieszczeniu lub jeszcze gorzej w aucie? Są to miejsca wyjątkowo trudne do monitorowania. Wydaje się, że w aucie jest pełno otworów, szczelin i siatek, za którymi można ukryć kamerę, ale wymaga to najczęściej demontażu wielu elementów. Dochodzi do tego późniejszy problem z zebraniem materiałów i oczywiście ładowanie, o ile nie podłączymy się do zasilania w aucie. A co zrobić w pomieszczeniu, w którym jest niewiele przedmiotów?

Bardzo często nowoczesne biura i mieszkania są utrzymane w minimalistycznym stylu, co zdecydowanie utrudnia ukrycie kamery. Należy się zastanowić nad tym, czy nie można tego samego efektu uzyskać monitorując inne pomieszczenie, w którym może łatwiej będzie ukryć kamerę minimalizując ryzyko „wpadki”. Więcej na temat możliwości ukrycia urządzeń podsłuchowych w mieszkaniu przeczytacie w naszym artykule: Jak założyć podsłuch w domu? Nasze wskazówki.

Należy oczywiście pamiętać o tym, że nagrywanie osób trzecich bez ich wiedzy i zgody bez uczestnictwa w rozmowie czy zdarzeniu może być uznane jako przestępstwo z art. 267 k.k. Jeżeli nawet nie z kodeksu karnego, nagrywający może być pociągnięty do odpowiedzialności cywilnoprawnej pod kątem naruszenia dóbr osobistych, art. 23 k.c.. Zanim, zaczniemy się zastanawiać jak zakamuflować urządzenie szpiegowskie i zaczniemy planować podjęcie działań należy poradzić się prawnika, czy da się osiągnąć swoje cele, niekoniecznie wchodząc w kolizję z przepisami prawa. A jeśli samodzielnie nie jesteście w stanie zakamuflować urządzenia, to zachęcamy do zapoznania się z naszą usługą: AlfaLAB – montaż i kamuflaż urządzeń szpiegowskich.

Tagi: , , .

Komentarzy: 5

  1. okej, porady spoko, ale mam pytanie o to jak poradzić sobie z tymi problemami i oprócz tego trudnymi warunkami zewnątrznymi? np jak schować kamere np. w lazience? tam jest wilogoc i zwykle jest jeszcze mniej miejsca na ukrycie takich urządzeń

    • Łazienki są trudnym miejscem gdyż zazwyczaj są bardzo jasne i nie ma wielu miejsc by ukryć kamerę lub podsłuch, jednakże kratka wentylacji, obsady halogenów w podwieszanym suficie czy maskowanie w postaci stałe elementu wyposażenia, który jest bardzo rzadko wykorzystywany, może okazać się skutecznym rozwiązaniem.

  2. czytałem już kilka waszych artykułów i chciałem powiedzieć, że podoba mi się, że informujecie o tym, jaki konsekwencje może nieść nagrywanie kogoś.. bo mam wrażenie jakby ludzie nie myśleli zanim coś zrobią, a tak to może najdzie ich chociaż chwila refleksji. także piąteczka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *