laptop kamera urządzenie

Kamera w laptopie – zaklejać czy nie?

Z pewnością nieraz spotkałeś się z laptopem, który miał zaklejoną kamerę internetową. Taśma na obiektywie takiego urządzenia w praktyce nikogo już nie dziwi. Czy jednak jest to racjonalne postępowanie i rzeczywiście kamera w laptopie powinna być zasłonięta? W jaki sposób cyberprzestępcy mogą sprawić, że niewielki element wyposażenia laptopa zacznie działać jak kamera szpiegowska? Wyjaśniamy wszystkie wątpliwości.

Kamera w laptopie to element, który jest na wyposażeniu praktycznie każdego komputera przenośnego. Przeznaczona jest do prowadzenia rozmów internetowych przez specjalne oprogramowanie (tzw. komunikatory). Może służyć do pracy (np. zdalnych spotkań biznesowych) albo do nauki (w szkołach czy na uczelni). Niestety, często tego typu kamera służy jako mini kamera szpiegowska w usługach cyberprzestępców. Jak to możliwe?

Dlaczego mini kamera w laptopie może być zagrożeniem?

Wyobraź sobie, że Twój komputer padł ofiarą złośliwego oprogramowania i działający w sieci przestępca przejął kontrolę nad urządzeniem. Z jednej strony ma dostęp do wszystkich haseł i kont (m.in. w banku), a także może wykraść Ci wszystkie pliki. To jednak nie wszystko!

Cyberprzestępcy przejmują również kontrolę nad wszystkimi podzespołami na wyposażeniu danego komputera, w tym nad kamerą. Mogą włączać i wyłączać ją wtedy, kiedy jest to dla nich wygodne i niezbędne. W praktyce taka kamera szpiegowska może nagrywać Cię zawsze, a niekiedy również ukazywać obraz „na żywo” – wystarczy, że cyberprzestępca zacznie stremować go do sieci.

Taka „funkcjonalność” sprawia, że mini kamera staje się ogromnym orężem w ręku takiego hakera i nieuczciwej osoby, która nagrania może wykorzystać przeciwko nam – niezależnie od tego kim jesteśmy i jaki zawód wykonujemy. W jaki sposób może to zrobić? Na co należy uważać?

kamera w laptopie niebezpieczeństwo

Niewielka i niepozorna kamera w laptopie może być sporym zagrożeniem (fot. pixabay.com)

Jak przestępcy wykorzystują kamery w laptopach?

Brak ochrony kamery internetowej przed przestępcami może mieć przykre konsekwencje. Zacznijmy od tego, że pozyskane nagrania mogą trafić do sieci. Laptopy stoją często w sypialni, mają widok na łazienkę czy inne pomieszczenia, a kamera może „złapać” nas w sytuacji intymnej. Niektórzy hakerzy dla zabawy publikują nagrania z nich w sieci. Ciężko je później usunąć.

Kolejna kwestia to szantaż. Jeżeli przestępca pozyska określone nagranie, może później chcieć pieniędzy za jego usunięcie. Niestety, często jest to sytuacja patowa, gdyż jednorazowa opłata na rzecz takiej osoby nie zamknie zwykle sprawy – ta będzie chciała więcej i więcej, a i tak ostatecznie opublikuje wideo.

Niekiedy przejmowane kamery wykorzystywane są także w celach szpiegowskich. Haker może przez obiektyw podglądać hasła, dokumenty, obserwować spotkania biznesowe i podobne, a później sprzedawać pozyskane informacje lub wykorzystywać je w inny sposób. Przekrój możliwości jest niestety bardzo szeroki i z tego powodu należy się przed procederem chronić, ograniczając ryzyko wrogiego przejęcia kamery w laptopie. Jakie są ku temu możliwości?

ZOBACZ TEŻ: Wizjer z kamerą – co warto o nim wiedzieć?

Jak ochronić kamerę przed cyberprzestępcami?

Przede wszystkim regularnie sprawdzaj, czy na Twoim komputerze nie ma żadnego oprogramowania typu złośliwego. Korzystaj z programów antywirusowych z opcją zabezpieczenia kamery internetowej. Unikaj łączenia się z nieznanymi sieciami WiFi i nie pobieraj plików z podejrzanych źródeł. Obserwuj również swoją kamerę. Jeżeli widzisz zapaloną lampkę, która świadczy o pracy kamery – możesz zastanawiać się czy nie została ona przejęta przez cyberprzestępców.

W nowszych modelach laptopów z nowoczesnymi systemami operacyjnymi i oprogramowaniem, możesz zablokować dostęp do kamery przy pomocy trudnego do złamania hasła. W ten sposób wydłużasz drogę do przejęcia sprzętu. Niestety, żadne działania na poziomie cybernetycznym nie dadzą Ci gwarancji, że kamera nie zostanie wykorzystana do procesów przestępczych.

Najlepiej zaklej więc swoją kamerę. Niektóre laptopy posiadają specjalne zaślepki umożliwiające zakrycie obiektywu. To całkowicie uniemożliwia przestępcze zastosowanie urządzenia. Niestety, nie każdy komputer jest wyposażony w taką zaślepkę. Co zrobić w takiej sytuacji?

kamera internet sprzęt wifi

Zawsze warto zakrywać obiektyw kamery internetowej, gdy nie jest ona używana! (fot. pixabay.com)

W jaki sposób najlepiej zakleić kamerę w laptopie?

Możesz zakleić kamerę czarną taśmą izolacyjną. Nie przepuszcza ona światła i tym samym do zera ogranicza widoczność obiektywu. Rozwiązanie to ma jednak pewne wady. Przede wszystkim korzystanie z kamery jest niemożliwe, a odklejenie kawałka taśmy może pozostawić klej i konieczne będzie czyszczenie obiektywu.

Bardzo dobrym rozwiązaniem są specjalne zaślepki, które można przesunąć w razie potrzeby. Naklejane są na ramkę monitora laptopa. W czasie korzystania z kamery możesz odsłonić jej obiektyw, a po zakończonym spotkaniu – wygodnie zasunąć zaślepkę.

Uwaga! Jeżeli zauważysz, że Twoja kamera w laptopie mogła zostać przejęta przez przestępców, koniecznie poinformuj o tym organy ścigania. Im szybciej zareagujesz, tym większe jest prawdopodobieństwo, że całą sytuację uda się wyjaśnić na Twoją korzyść, a hakerzy nie będą mogli skorzystać z nagranych wcześniej materiałów.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *