Zastosowanie lokalizatorów gps

Nietypowe zastosowanie lokalizatorów GPS, które Cię zaskoczą – Część 2

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, jak GPS może pomóc złapać handlarzy kością słoniową lub naliczyć podatek. Jeśli takie nietypowe zastosowanie lokalizatorów GPS was nie zaskoczyły, mamy dla was kilka kolejnych pomysłów na użycie lokalizatora GPS. Czytajcie dalej – zapraszamy.

Na pracownika – kolejne nietypowe zastosowanie lokalizatorów GPS

Nowa firma o nazwie Timesheet Mobile opracowała unikalny system, który pozwoli właścicielom firm, działających na zasadzie pracy zdalnej, rozliczać godziny pracy swoich pracowników. Gdy aplikacja Timesheet Mobile jest zainstalowana w smartfonie użytkownika, korzysta z opcji geofencing, który umożliwia zaznaczenie obszaru pracy danego pracownika. Dzięki tej aplikacji pracodawca będzie wiedział, ile czasu pracownik faktycznie spędził na pracy, a ile na dojazdach. Pozwoli mu to też zoptymalizować działania w firmie.

Walka z przestępcami piratami drogowymi

Całkowicie nowatorski sposób wykorzystania technologii GPS znalazł Departament Policji Arvada w stanie Kolorado. Policjanci wykorzystują lokalizatory GPS do śledzenia aut, które nie zatrzymują się na kontrole drogowe. Wcześniej takie sytuacje kończyły się niebezpiecznym pościgiem, jednak teraz, dzięki technologii, sprawy mają się zupełnie inaczej. System StarChase wykorzystuje w czasie rzeczywistym technikę obrazowania GPS, specjalne lokalizatory wystrzelone w stronę jadącego samochodu przyklejają się do niego i ostatecznie zdradzają jego położenie. Dla zainteresowanych filmik:

Alzheimer i współczesna technologia

Badania wykazują, że aż 70% osób dotkniętych chorobą Alzheimera może doświadczyć zagubienia i dezorientacji podczas spacerów. W przypadku, gdy nie zostaną znalezieni w ciągu 24 godzin, ryzyko śmierci wzrasta o 50%. Dlatego tak ważne jest szybkie znalezienie chorego. Wiele organizacji podejmuje kroki w celu rozwiązania problemu przy użyciu technologii. Warto pomyśleć o takim lokalizatorze dla osób starszych. Z pewnością może on zapewnić spokój i bezpieczeństwo Tobie i twoim najbliższym.

Śledzenie rekinów

Za sprawą filmowego hitu „Szczęki” rekiny zyskały wysokie miejsce w rankingu na najbardziej przerażające zwierzęta.  Choć ataki rekinów są rzadkością, zwierzęta te nadal wzbudzają powszechny strach wśród plażowiczów. Organizacja o nazwie OCEARCH postanowiła coś z tym zrobić. Oznaczyła 50 żarłaczy białych i przymocowała im lokalizatory GPS. W przypadku, gdy któryś z rekinów zbliża się do plaży, miejscowy ratownik usłyszy sygnał alarmowy. Ponadto dzięki lokalizatorom zbierane są cenne dane na temat życia i zwyczajów żarłaczy.

GPS i… sztuka!

Ostatni nietypowy pomysł na wykorzystanie lokalizatorów GPS to sztuka. Stephen Lund, nowojorski kolarz, wpadł na niesamowity pomysł malowania obrazów za pomocą roweru i lokalizatora GPS. Polecamy jego wykład na TEDx, bardzo inspirujące!

Technologia GPS daje nam bardzo szerokie możliwości. Od śledzenia życia dzikich zwierząt, wymierzania sprawiedliwości, zarządzania, aż po wykorzystanie w sztuce i systemie edukacji. A z pewnością zastosowań lokalizatorów GPS jest znacznie więcej.

Tagi: , .

Komentarzy: 2

  1. to policyjne zastosowanie jak dla mnie meeega. u nich pościgi zawsze były widowiskowe, a jak już kurz opadł, to koszta rosły lawinowo. mądre rozwiązanie! takie rzeczy też mogłyby być wprowadzone też w Polsce

  2. dla chorych pomysł może uratować życie. zastosowanie gps w tym przypadku jest uzasadnione. NIe dość, że osoba mogła strać nie tylko zdrowie ale i życie to dodtkowo rodzina, czy osoby odpowiedzialne przechodziły gehennę. Tak właśnie pownien wyglądać rzwój technologii – w służbie człowiekowi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *