Seriale detektywistyczne

Seriale detektywistyczne, które musicie zobaczyć!

Jesień coraz mocniej daje o sobie znać. Na razie tylko przelotne deszcze, chłodne noce i pożółkła trawa, a już niedługo szaruga, plucha i wieczne zmulenie. No cóż, nie da się przed tym uciec, ale jest sposób by wykorzystać tą szaroburą aurę pozytywnie. Jesienna pogoda może być idealnym tłem do mrocznych historii serialowych bohaterów. Jaki serial detektywistyczny/kryminalny wybrać? Kilka propozycji poniżej (postanowiliśmy pominąć klasyki takie jak Colombo i Kloss, bo je już z pewnością zna każdy weteran gatunku).

Serial kryminalny: Rojst

Rojst - serial detektywistyczny

Świeżynka. Polski serial, którego finał będziemy mogli obejrzeć w tę sobotę i zapowiada się niesamowicie. Małe miasteczko, kryminalna intryga i mroczny klimat na myśl przytaczają kultowy serial Twin Peaks. Dodatkowo do obejrzenia zachęca genialna obsada. Zobaczymy tu znanych i lubianych (Seweryn, Fronczewski, Ogrodnik), ale też kilka świeżych twarzy. Brak Karolaka, z pewnością jest ważnym atutem serialu:). Jeśli nadal się zastanawiacie, czy to klimat, który wciągnie, polecam obejrzenie tego klipu: https://www.youtube.com/watch?v=IrjizI0wsXU

Mindhunter

mindhunter

Pozycja obowiązkowa dla osób zainteresowanych profilowaniem morderców i fanów twórczości Davida Finchera. Mindhunter ma klasyczne cechy dzieła reżysera takich filmów jak Siedem, Zodiak czy Fight Club. Ciemny filtr na kadrach, mroczna atmosfera i zainteresowanie demoniczną stroną ludzkiej natury. Serial o tyle ciekawy, gdyż oparty na prawdziwych wydarzeniach, opisujący powstawanie metodologii działań elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców. Bohaterowie spotykają się z seryjnymi mordercami i starają się zrozumieć niezrozumiałe.

Detektyw

true detective

Świetny serial, a właściwie jego pierwszy sezon, ze wspaniały Woody Harrelson i Matthew McConaughey. Brutalne rytualne morderstwo i zagadka, od której włosy jeży się na głowie. Poza zbrodnia niezwykle istotna jest przyjacielska relacja między partnerami. Jest to serial kameralny, dlatego nie polecamy go widzom oczekujących widowiskowych scen, nieustannej akcji i zaskoczeń. Nie mniej jednak fabuła skrojona została tak, że przykuwa do ekranu na więcej niż jeden odcinek. Drugi sezon, całkiem dobry z zaskakująca rolą Colina Farrella, jednak nie aż tak elektryzujący jak pierwszy.

Serial detektywistyczny: Sherlock

Sherlock

Sherlocka nie trzeba nikomu przedstawiać. Postać przemielona na wiele sposobów przez wszystkie media z grami i komiksami włącznie. A jednak w jakiś sposób wersja serialowa wybija się na tle pozostałych dzieł. Może to dzięki osadzeniu historii we współczesności albo magnetyzujących postaciach (już same nazwiska Cumberbatch i Freeman zachęcają do serialu) a może szybkość akcji i błyskotliwość dialogów nieodstępująca tym z filmowej wersji z Downey Jr. i Law. Z pewnością jest to serial z rozmachem.

Manhunt: Unabomber

Manhunt

Pozycja nietypowa, będącą swoistą kontynuacją tematu przedstawionej w Mindhunter i posiadająca nawet nieco podobny tytuł. W tym przypadku natomiast jesteśmy świadkiem powstania rewolucyjnej metody w profilowaniu – lingwistyki kryminalistycznej.  Serial został oparty na faktach i choć od początku wiemy, kto jest mordercą, to trzyma w napięciu do ostatniej chwili. Sprawa Unabombera czekała na rozwiązanie od 1978-1995. Nieznany sprawca przy użyciu amerykańskiej poczty wysyłał swoim ofiarom bomby. Niespieszny i hipnotyzujący.

Fargo

Fargo

Genialny pierwszy sezon serialu, którego tytuł i klimat odwołuje się do kultowego dzieła braci Coen. Minnesota, malutkie miasteczko (malutkie miasteczka to chyba najlepsze miejsce na osadzenia akcji kryminału) ukryte w śniegu i sprawy, które wymykają się niepostrzeżenie spod kontroli. Czarna komedia, która piękne obrazuje, jak zwykły obywatel traci nad sobą panowanie, a jego wybory mają dalekosiężne i tragiczne skutki. A no i nie wspomnieliśmy, że jedną z głównych ról gra nasz ulubieniec z Sherlocka – Martin Freeman.

Stranger Things

stranger things

Ok, mocno na wyrost z tym serialem kryminalnym.  Co prawda jest tam zaginione dziecko, zagadka, poszukiwania, morderstwa i zbrodnicze eksperymenty na ludziach oraz policjant, który stara się wyjaśnić całą sprawę. Jednak mimo to ciężko nazwać go serialem kryminalnym sensu stricto. Musicie wybaczyć, te serial jest zbyt dobry, by nie znalazł się na liście polecanych przez nas pozycji. Siłą napędowa serialu jest ekipa nastoletnich przyjaciół i nadprzyrodzone moce. Wiemy jak to brzmi. Co jak co, Stranger Things to jeden z lepszych seriali, jakie widzieliśmy i polecamy go z czystym sumieniem.

Czy znaleźliście tu serial detektywistyczny dla siebie? Jeśli nie, zawsze warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania i zrobić powtórkę z klasycznych serii, a przed seansem zapoznać się z artykułem kryminalisty na temat seriali kryminalnych. A jeśli macie ochotę na film szpiegowski to zapraszamy do naszego zestawienia: Filmy szpiegowskie, które warto zobaczyć.

Tagi: .

Komentarzy: 5

  1. O, Stanger Things to mój klimat 😀 polecam też serial Lucifer – książę ciemności przybywa na Ziemię i rozwiązuje zagadki kryminalne 😀

  2. Część seriali znam, części nie. Ale ze swojej strony serdecznie polecam serial Lie to me. Niestety miał tylko 3 sezony, ale i tak jest świetny (może nie całkiem kryminalistyka, ale mniej więcej ;)) No i oczywiście, nie wiem dlaczego nie ma tu Kryminalnych Zagadek … 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *