Klucze U2F – co to jest i jak działa takie zabezpieczenie?

W czasach wszechobecnego zagrożenia i ryzyka, związanego z atakami hakerskimi, odpowiednia ochrona danych, kont bankowych czy wrażliwych plików, to nie tylko Twoje prawo, ale też obowiązek – szczególnie, jeżeli przetwarzasz np. informacje o pracownikach lub klientach. Jednym ze sposobów takiego skutecznego zabezpieczenia są klucze U2F. Czym są tego typu mechanizmy, jak działają i gdzie się sprawdzą? Podpowiadamy!

Wielokrotnie opisywaliśmy metody zabezpieczenia danych, które skupiały się na oprogramowaniu, albo stosowaniu urządzeń szpiegowskich. Klucze U2F to jeszcze innego rodzaju sprzęt, który blokuje dostęp do plików czy kont bankowych oraz kont w mediach społecznościowych, przed niepowołanymi osobami.

Czym są klucze U2F i jak działają?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle są klucze bezpieczeństwa. To zewnętrzne urządzenia, wyposażone we wtyczkę USB. Są składnikiem tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego. Użytkownik, który korzysta z klucza bezpieczeństwa, musi najpierw zalogować się do określonego konta za pomocą hasła (może to być konto na serwerze lub serwisie bankowym), w programie zbierającym dane czy profilu w mediach społecznościowych) i właśnie klucza. Sprzęt generuje specjalny kod, który – po włożeniu go w port USB w komputerze – umożliwia logowanie się do danego systemu.

Z kolei U2F to skrót od Universal 2nd Factor. Pracuje na kluczach bezpieczeństwa. Wykorzystuje on specjalne protokoły (FIDO i FIDO2) w celu ochrony danych i konta. Użytkownik nie zaloguje się w miejsce chronione U2F, bez posiadania fizycznego klucza dostępu. Dopiero wpisanie hasła i podłączenie klucza (niektóre mogą działać zdalnie, za pomocą technologii NFC), który wygeneruje kody dostępu umożliwi wejście do określonego systemu.

Klucze U2F

Klucze U2F to niewielkie urządzenia USB, które mają ogromne możliwości ochronne (fot. pixabay.com)

Dlaczego warto stosować klucze U2F?

Klucze U2F to skuteczne zabezpieczenie plików czy różnego rodzaju kont przed osobami trzecimi. Dlaczego tak się dzieje? Z jakiego powodu powinieneś stosować taki typ ochrony?

  • Są proste w użyciu – wystarczy połączyć klucz z kontem lub systemem zarządzania plików i ustawić podwójną metodę uwierzytelniania. Teraz podczas logowania podłącz klucz U2F do USB lub połącz z telefonem za pomocą NFC. Gotowe!
  • Ich koszt jest relatywnie niewielki – profesjonalne klucze U2F kosztują w granicach 200 złotych. To niewielka kwota za skuteczną ochronę danych.
  • Uniemożliwią zalogowanie się do danego miejsca bez fizycznego sprzętu – tylko osoba, która posiada klucz jest w stanie dostać się do określonych kont czy plików. To chroni np. przed nieuczciwymi pracownikami.
  • Są wszechstronne, pozwalają chronić zarówno różnego rodzaju konta w Internecie, jak i pliki – za pomocą klucza U2F zabezpieczysz konto na Facebooku, Instagramie, dostęp do bankowości internetowej czy plików z danymi klientów.
  • Mają bardzo wysoki poziom skuteczności – nie ma możliwości obejścia zabezpieczeń kluczy. W ten sposób skutecznie ochronisz wrażliwe dane przed atakami hakerskimi.
  • Same urządzenia są odporne na uszkodzenie, wodoodporne i poręczne – nie musisz obawiać się, że klucz się zużyje czy popsuje. To trwałe urządzenia, które przez wiele lat będą chronić Twoje pliki.
Klucze U2F

Klucz U2F umożliwi zabezpieczenie Twoich kont w mediach społecznościowych (fot. pixabay.com)

Co, jeżeli zgubię klucz lub ten się zniszczy?

Przede wszystkim pamiętaj, że na kluczach U2F nie są zapisywane żadne dane. Nie musisz więc się obawiać, że ktokolwiek dostanie się do Twoich kont czy pozna wrażliwe informacje, wchodząc w posiadanie urządzenia. Problemem może być jednak to, że… samemu ciężko będzie Ci się dostać do określonych kont. Co powinieneś zrobić?

Najlepiej wgraj dwa klucze U2F do systemu uwierzytelniania, aby – w razie zagubienia jednego z urządzeń – zalogować się drugim. W takim przypadku po prostu usuń zagubione urządzenie z poziomu uprawnień i wgraj nowe. Jeżeli z kolei nie masz takiej możliwości i pracowałeś na jednym kluczu, to wejdź do swoich plików czy kont ze sprzętu komputerowego, które np. ma zapamiętane dane logowania i nie wymaga U2F. Tam możesz usunąć stary klucz i wgrać nowy.

ZOBACZ TEŻ: Niebezpieczne SMSy – jak nie dać się oszukać?

Kto powinien sięgnąć po tego typu zabezpieczenie?

Klucze U2F to wszechstronne urządzenia, które znajdą zastosowanie w użytku prywatnym i służbowym. Kiedy warto chronić się tego typu sprzętem?

  • Gdy chcesz zabezpieczyć swoje dane wrażliwe np. dokumenty na dysku twardym – posiadasz prywatne zdjęcia, rozliczenia skarbowe czy inne urządzenia?
  • Zależy Ci na ochronie kont w mediach społecznościowych – klucze U2F chronią dostęp do kont na Twitterze, Facebooku, LinkedInie czy Instagramie. Zapewnią ochronę np. w trakcie logowania się na zewnętrznych urządzeniach. Pozwolą Ci też zabezpieczyć się na wypadek, gdyby osoba z Twojego otoczenia chciała sprawdzić zawartość konta.
  • Wolisz zwiększyć ochronę kont w bankowości internetowej – dzięki temu logowanie się do konta w banku będzie bezpieczne i komfortowe, a nikt niepowołany nie będzie w stanie wejść do Twojej bankowości internetowej, nawet gdy pozna hasło i login.
  • Masz dostęp do danych wrażliwych klientów czy pracowników – zastosowanie kluczy U2F pozwoli Ci na skuteczną ochronę danych w firmie, zgodną z wytycznymi RODO.

SPRAWDŹ TEŻ: Bezpieczeństwo w Internecie – jak nie dać się okraść?

Klucze U2F to wszechstronna, skuteczna metoda zabezpieczenia danych. W połączeniu z rozsądnym korzystaniem z sieci i ochroną za pomocą np. ukrytych kamer czy dyktafonów, może zapewnić Ci komfort i spokój na długi czas.

Tagi: , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Zagrożenia w cyberprzestrzeni podczas pracy zdalnej w trakcie pandemii – na co warto zwracać uwagę? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *