dron pilot drona

Pilot drona – jak nim zostać?

Drony to bezzałogowe statki latające, które wykonują coraz więcej zadań. Stają się też coraz popularniejsze, ze względu na niższe ceny i większą dostępność. Nie wszyscy jednak wiedzą, że nie każdego drona możesz pilotować bez zezwolenia. Na niektóre urządzenia koniecznie trzeba mieć określoną licencję. Jak ją zdobyć? W jaki sposób zostać pilotem drona? Podpowiadamy!

Pamiętaj, że kluczem do sukcesu jest praktyka. Przygodę z dronami warto zacząć od mniejszych maszyn, przechodząc sukcesywnie do większych i cięższych. Liczba przelatanych godzin ma znaczenie podobne do pilota statku powietrznego – załogowego. Im więcej jesteś w powietrzu, tym lepiej jesteś przygotowany na różne, nieprzewidziane sytuacje. Na początek statek o wadze poniżej 250 gram, niewymagający uprawnień może być świetnym wstępem do operowania tego rodzaju sprzętem. Zwróć uwagę na to, aby poćwiczyć procedurę prawidłowego startu, lądowania oraz ruchu w różnych kierunkach. Dopiero po tym możesz zdecydować się na pełnoprawny lot.

Jakie uprawnienia powinien mieć pilot drona?

Przede wszystkim błędnym jest twierdzenie, że w Polsce istnieje coś takiego jak licencja do pilotowania drona. W naszym kraju Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) przyznaje specjalne uprawnienia różnych kategorii, umożliwiające obsługę statków powietrznych bezzałogowych o określonej charakterystyce. Podstawowe są szkolenia prowadzone online dla kategorii otwartej. Wystarczy wejść na stronę drony.ulc.gov.pl, zarejestrować siebię oraz swojego drona, przejść krótki kurs i zdań egzamin. To uprawnia do latania lekkimi statkami bezzałogowymi, bez statusu zabawki, które nie mają jednak specjalnego przeznaczenia.

Kolejna kategoria (szczególna) wymaga już szkoleń w wykwalifikowanym i certyfikowanym Ośrodku Kształcenia Lotniczego. To pozwolenie na loty BVLOS, czyli poza zasięgiem wzroku. W zależności od rodzaju możesz otrzymać od 01 do 07, gdzie 01 to maszyny do 4 kilogramów, a 07 to sprzęt o wadze do 25 kilogramów. Aby rozpocząć taki kurs, konieczne jest przejście pierwotnej procedury online na stronie ULC. Kurs pilota dronów specjalistycznych kończy się egzaminem państwowym. Większość ośrodków szkolenia pilotów dronów realizuje tego rodzaju kursy w formie e-learningu.

Kategoria certyfikowana pozwala latać nad zgromadzeniami, przewozić ładunki niebezpieczne lub wrażliwe, a także transportować osoby dużymi statkami powietrznymi. Do jej wyrobienia konieczne jest uprawnienie kategorii szczególnej, przejście kursu teoretycznego i praktycznego oraz egzamin państwowy.

dron pilot drona

Do pilotowania drona w Polsce mogą być konieczne różnego rodzaju pozwolenia (fot. pixabay.com)

Darmowe sposoby na lokalizowanie telefonu

Jakie drony wymagają zezwoleń, a jakimi możesz latać bez uprawnień?

Zacznijmy od urządzeń, które nie wymagają uprawnień do latania. Praktycznie każdy może pilotować bardzo lekkimi dronami o wadze nieprzekraczającej 250 gramów. Statki muszą być też cały czas w zasięgu naszego wzroku – nie ma możliwości latania bez uprawnień sprzętem, który oddali się od nas tak, że go nie widać. Dronów tych nie trzeba także rejestrować w bazie Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Najczęściej do tej kategorii zaliczają się drony zabawkowe lub te adresowane dla osób początkujących.

Jeżeli chodzi o sprzęt, który wymaga uprawnień to aktualnie w całej Unii Europejskiej wyróżnia się trzy typy takich dronów: open, specific i certified. Open to drony niskiego ryzyka, które nie wymagają szczególnych uprawnień. Do uruchomienia tego urządzenia nie jest wymagana zgoda ULC, ani informowanie urzędu o starcie lub lądowaniu statku. Dron tego rodzaju nie może mieć więcej niż 25 kilogramów, latać wyżej niż 120 metrów i przelatywać nad zgromadzeniami ludzi.

Drony szczególne (specific) to sprzęty średniego ryzyka, które wymagają złożenia oświadczenia o locie do ULC. Do pilotowania takich maszyn wymagane jest świadectwo UAVO. Drony te mogą zrzucać ładunki, latać wyżej niż 120 metrów i być cięższe niż 25 kilogramów. Ostatnia kategoria to drony wysokiego ryzyka czyli tzw. maszyny certyfikowane. To najcięższe urządzenia o wysokiej wadze i specjalistycznym przeznaczeniu. Latają one bardzo wysoko, mogą przenosić i upuszczać ładunki, wymagają pełnego przeszkolenia i pełnej procedury ULC – zgłaszania startu, lądowania oraz wszystkich pozwoleń na lot.

Dlaczego warto mieć pozwolenie na pilotowanie drona?

Pilot drona z uprawnieniami może prowadzić różnego rodzaju działalność gospodarczą związaną z obsługą bezzałogowych statków lotniczych. Do zastosowania dronów zaliczymy między innymi:

Kręcenie filmów na potrzeby imprez masowych lub rodzinnych

  • prowadzenie działalności detektywistycznej,
  • analizę stanu technicznego obiektów budowlanych lub specjalnego przeznaczenia (np. słupów energetycznych),
  • działalność o charakterze rolniczym (np. doradztwo w kwestii upraw),
  • działalność rzeczoznawcy ubezpieczeniowego,
  • transport medyczny lub wojskowy,
  • działalność w służbach specjalnych oraz organach ścigania.
dron zastosowanie rolnictwo

Pilot drona może stosować go m.in. w rolnictwie (fot. pixabay.com)

Coraz więcej przedsiębiorstw, zajmujących się różnego rodzaju kontrolą bezpieczeństwa albo analizą szerokiej przestrzeni poszukuje operatorów dronów o określonych wyżej uprawnieniach. Z pewnością jest to świetny sposób na zdobycie ciekawej pracy, a możliwość latania statkiem bezzałogowym zwiększa nasze kompetencje.

Tagi: , , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Rosjanie w polskim Internecie – dezinformacja i propaganda - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *