ile zarabia detektyw

Ile zarabia detektyw w Polsce?

Szykujesz się do zawodu prywatnego detektywa i chciałbyś wiedzieć, na jakie zarobki możesz liczyć? Branża jest dość tajemnicza i nie inaczej jest też w kwestii finansów. Detektywi, jak na reprezentantów swojego zawodu przystało dobrze chronią takie informacje. W naszym artykule przybliżamy informacje na temat tego, ile zarabia detektyw w naszym kraju.

To ile zarabia detektyw? Zdradzamy stawki!

Ciężko dokładnie określić zarobki detektywa przez miesiąc, nie tylko z powodów poufności danych. Innym powodem jest fakt, że zarobki te są zależne od ilości zleceń, które dany detektyw jest w stanie pozyskać. Duża konkurencja w większych miastach, mniejsze zapotrzebowanie na usługi w mniejszych. Z pewnością należy dobrze zbadać lokalny rynek, by móc odpowiedzieć sobie na to pytanie.

W kontekście stawek w 2023 roku mówi się o średniej 200 zł za godzinę pracy detektywa. Dodatkową zmienną jest rodzaj zlecenia. Z pewnością doświadczony detektyw przy sprawach rozwodowych zażąda znacznie mniejszych sum, niż przy poszukiwaniach osób lub przy sprawach gospodarczych. Inne stawki często obowiązują przy sprawdzaniu wierności partnera, czy nadużywaniu zwolnień chorobowych przez pracownika. Podczas prowadzenia zwykłej obserwacji najczęściej zaangażowanych jest przynajmniej dwóch agentów. Czasami konieczne jest krótkotrwałe użycie nawet kilku zespołów agentów i wtedy stawka zwiększa się w zależności od ilości zaangażowanych osób. Klient dodatkowo powinien pokryć takie koszty jak: noclegi, bilety pociągowe, czy benzynę.

W styczniu 2023 roku portal wynagrodzenia.pl, określił, że miesięczne zarobki detektywa (mediana) wynosi 5640 zł netto. W badaniu wzięło udział jedynie 24 przedstawicieli grupy zawodowej. Mimo, wszystko te badania stanowią ciekawe źródło wiedzy. 25% najlepszych detektywów może liczyć na zarobki powyżej 6173 zł netto miesięcznie. Najlepiej zarabiają detektywi z dużych firm z wysokim kapitałem. Znaczący wpływ na poziom wynagrodzenia ma zarówno wykształcenie, jak i staż pracy detektywa. Nie bez znaczenia pozostaje również region zatrudnienia.  W internecie można znaleźć informacje że zarobki najlepszych detektywów osiągają pułap nawet 10.000 tys. zł miesięcznie.

Zarobki detektywa a pierwsze inwestycje

Koszty jakie ponosi detektyw podczas pracy z pewnością nie należą do najniższych. Warto wiedzieć, na co się przygotować myśląc o karierze detektywa. Z pewnością czytelnicy naszego bloga już to wiedzą (pisaliśmy o tym w artykule: Jak zdobyć licencję detektywa?), że podstawą w zawodzie detektywa jest licencja. Jej zdobycie wiąże się z pewnymi nakładami finansowymi. Przydatne może się również okazać zdobycie wiedzy na studiach detektywistycznych lub kursach, a to też jest niemały koszt.

Istotnym wydatkiem jest zakup profesjonalnego sprzętu. Niezbędne są wysokiej klasy aparaty fotograficzne, urządzenia audiowizualne, nowoczesne środki łączności czy minikamery. Należy także pamiętać że detektyw powinien posiadać nierzucający się w oczy i jednocześnie dosyć szybki samochód – tutaj wchodzą dodatkowo koszty jego eksploatacji.

Niektóre operacje ponadto wymagają odpowiedniego przebrania. Wtedy również należy uwzględnić koszty zakupu odpowiedniego stroju, jak i czas poświęcony na jego przystosowanie do konkretnego zadania.

O czym jeszcze należy pamiętać? O kosztach prowadzenia biznesu. Koszty utrzymania biura, umeblowania, pensje dla pracowników, prowadzenie i aktualizacje strony internetowej biura detektywistycznego, reklama etc. to często są nie małe pieniądze. Do tego mogą dojść koszty ewentualnych napraw sprzętu lub jego wymiany na nowszy, bardziej zaawansowany model niezbędny do uzyskania wystarczających dowodów w danej sprawie.

Czy udało nam się odpowiedzieć na pytanie ile zarabia detektyw w Polsce? Zebrane przez nas dane są tak zróżnicowane, że dosyć ciężko się do tego jednoznacznie ustosunkować. Mimo to, mamy nadzieję, że choć w pewnym stopniu zaspokoiliśmy Waszą ciekawość.

Tagi: , .

Komentarzy: 5

  1. a mozę też jakiś praktyk się wypowedziec jak wyglądają zarobki detektywa od początku? tzn jakbym się chciał przyuczyć w agencji i z czasem piąć się w górę i awansować

  2. powiedziałbym, że wszystko zależy od regionu, rejonu pracy i samego detektywa. Ja preferuję zadaniową metodę pracy – ustalam, że np. dzień, czy dwa obserwacji kosztuje 1000 zł i w tym jest raport i zdjęcia. Ludzie lubią konkrety

  3. Ludziom przez te głupie seriale ludziom się wydaje, że praca detektywa to pestka a przecież żeby dobrze i skutecznie wykonywać swoja pracę potrzeba ogromnej wiedzy z zakresu prawa, odpowiedniego przygotowania do sprawy itd. na to wszystko trzeba czasu, za który trzeba zapłacić.. a tu przychodzi ci janusz, którego zdradza grażyna i chce ci dwie stówki zapłacić za całą sprawę..

  4. Najlepszy detektyw zarabia 10k miesięcznie? Te dane są pewne? Bo jak na takie ryzyko zawodowe, to wydaje mi się, że trochę mało. Dobry przedstawiciel handlowy potrafi zarobić więcej, a ryzyko nieporównywalne.

  5. Pingback: Jakie urządzenia dla detektywa na początek? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *